Nyakunkon a gyereknap, és általában mindannyiunknak fejtörést okoz, melyiket válasszuk az ilyenkor egymást érő gyerekprogramok közül akár családi időtöltés gyanánt. Vajon a kulturális intézmények, múzeumok, állatkertek felé vegyük az irányt, ahol ezen a hétvégén is rengeteg érdekes program várható országszerte, vagy inkább vállaljuk annak a kockázatát, hogy valahogy rávegyük a barkácsolást tervező, morózus családfőt is egy vasárnap délelőtti 100 Folk Celsius koncertre? A bőség zavara enyhe kifejezés, ha családi programot keresünk, de még nagyobb a választék ajándéktippek terén. Néhány napja megjelent cikkünkben azok is találhattak jópofa és könnyen megvalósítható ötleteket, akik saját kezűleg szeretnének meglepetést készíteni, és azoknak is gyűjtöttünk néhányat, akik inkább a készen kapható , de környezettudatosan gyártott termékek között válogatnának szívesebben. Mi kompromisszumos megoldásként ötvöztük a környezettudatos ajándékozás néhány lehetőségét: tulajdonképpen hulladéknak nevezhető alapanyagokból készítettünk egy klassz piaci standot, amit kerti és konyhai kellékekkel, saját kezűleg varrt élelmiszerekkel, innen-onnan beszerzett fa- és filcjátékokkal készítettünk fel a nyitásra. Ha szeretnétek hasonlót, nyugodtan vágjatok bele, annyira egyszerű, hogy még gyereknapra is elkészültök vele, ha van néhány szabad órátok! A folytatásban az elkészítés menetéről olvashattok!
Első lépésként kerítettünk három epresládát. Ezt ti is megtehetitek bármelyik zöldségesnél, vagy a piacon, hiszen ezek nem masszív, értéket képviselő faládák, hanem fogyóeszközök, amiket egyébként kidobnának. Alapállapotban nem igazán tartósak, ezért erősítettünk kicsit a szerkezetükön - emiatt kellett három, hiszen maga a stand csak két ládából áll. Ez a lépés kihagyható, ha van néhány otthon kallódó, masszívabb darab, vagy van lehetőségetek ilyenek beszerzésére.
Amire szükségünk van:
- kalapács, apró szögek
- csavarhúzó, kisebb facsavarok
- kézifűrész
- fúró (az előfúráshoz)
- csiszolóvászon (vagy csiszológép)
- lazúr vagy festék, ecset
- ragasztópisztoly
A standunk lábát és keretét egy korábbi kacatmentő projektünk megmaradt anyagaiból építettük. Ez nem más volt, mint a kiszelektált ágyrácsból készített homokozó, amiről ITT olvashattok, és ami idén már második szezonját kezdte meg kis gazdája nagy örömére. A bontott fenyőlécek hossza éppen megfelelt a keret magasságának, csak a vízszintesen futó elemeket - a talpat és a keret felső részét - kellett méretre vágnunk. Ezeket egy enyhe csiszolás és előfúrás után összecsavaroztuk, a felső sarkokat pedig a leeső darabokból vágott sarokelemekkel együtt rögzítettük.
A ládák megerősítéshez egyikük kapcsokkal tűzött elemeit szétbontottuk, majd a két rövid oldalt beépítettük a stand ládáinak közepébe. Ezzel nemcsak a gyengébb hosszú oldalakat merevítettük ki, de egy-egy polcot is nyertünk. Az egészet lekentük diószínű lazúrral, száradás után pedig következhetett az összeszerelés! A két ládát ragasztópisztollyal egymáshoz, majd apró szögekkel a kerethez rögzítettük. Ezzel a stand szerkezetkésszé vált, jöhetnek az extrák.
Önmagában nem volt elég, hogy hulladékból készítettünk játékot, emeltük a tétet, hogy sokféleképpen használható legyen! A keret felső, vízszintes elemére ezért két vékony léccel egy farostlemezt rögzítettünk, amit előtte méretre vágtunk, majd két rétegben lefestettük krétafestékkel. Az írható táblát így bármikor letörölhetjük, hogy a Zsebibolt helyett Minipiac, Fini Fagyizó, limonádézó, pizzázó vagy bármilyen más felirat kerülhessen rá. Ha az újonnan nyitott képzeletbeli üzlet jellege nem kíván polcokat, elég csak a másik oldalra állni, hogy a vevő felé nézzen a láda eredeti alja. Ebben az ütemben készült el a pult is ugyanezzel a módszerrel, bár ide nem tervezünk feliratot, de épp ez a festék volt kibontva, ráadásul így színvilágban is teljes az összkép.
Nem maradt más hátra, mint kis boltunk felöltöztetése, és persze a nyitókészlet feltöltése.
Soha el nem fogyó textilmaradékainkból cikk-cakk ollóval háromszögeket vágtunk, és csak úgy, szegés nélkül végigvarrtuk őket egy darab zsinóron, majd dekoráció gyanánt a keretre kötöttük, és megrajzoltuk a tábla feliratát is. Ezután feltöltöttük áruval, elhelyeztük a pénztárgépet, a kosarakat, és néhány olyan apróságot, ami bár nem kifejezetten bolti kellék, de némi fantáziával bármilyen szerepjáték sokoldalú kiegészítője lehet. Ilyen például a kedvenc Grapat készletünk, vagy a friss fűszernövény csokor. A filc élelmiszerek egy részét magunk varrtuk még korábban - így került a polcokra fánk, kenyér és perec is. A zöldségeket, a tésztát és a halat pedig a kosárkával együtt egy online piactéren szereztük be használtan. Már meglévő fajátékaink, a pénztárgép és a vágható zöldségek szintén jól jöttek az árukészlet feltöltéséhez.
A nyitást már alig várjuk, hiszen kislányunk gyakran orientálódik a boltvezetői pálya felé mostanában. Nem állítjuk, hogy olyan tartós és szemet gyönyörködtető ez a saját készítésű változat, mint amiket készen kaphatunk, de a miénk, és az elkészítése ismét csak jó móka volt. Ráadásul kreatív szempontból mindig hatalmas sikerélmény, ha nyitott szemmel járunk és észrevesszük a lehetőségeket kidobásra ítélt, vagy már kidobott tárgyakban, új esélyt adva nekik arra, hogy örömet szerezzenek azoknak, akiket szeretünk.
Ha tetszett ez a bejegyzés, olvassátok el a Saját készítésű játékok a babakonyhához - Filcfánkok vagy a Beköltöztetjük a kiskertet a gyerekszobába! című cikkeinket is, amikben játék ennivalókhoz találtok ötleteket és elkészítési útmutatókat. További gyereknapi ötletekért pedig IDE kattintsatok!
Tartsatok velünk itt, illetve a Facebookon és az Instagramon, hogy a következő Kacatmentésről se maradjatok le, hamarosan újabb saját kezűleg elkészíthető játékokkal jelentkezünk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.