A Föld napját minden évben április 22-én tartjuk azzal a céllal, hogy felhívjuk a figyelmet bolygónk természeti környezetének megóvására. A világ 175 országában különféle programokat, előadásokat, tudományos rendezvényeket, közösségi környezeti megmozdulásokat szerveznek annak érdekében, hogy minél többen komolyan vegyék az üzenetet, akár globális, akár egyéni szinten. A jeles nap 2022-es évre meghirdetett témája: "Invest In Our Planet". A jelmondat arra utal, hogy mindannyiunk érdeke és feladata, hogy már most - és nem később -, befektetésként tekintsünk a Földre, egyének, vállalkozások, közösségek és kormányok szintjén egyaránt. Bármilyen tevékenység hasznos lehet, ami arra figyelmeztet, hogy látszólag jelentéktelen cselekedeteink hatással vannak a környezetünkre. A kérdést számtalan irányból megközelíthetjük a szemétszedéstől a faültetésen át a mindennapi fenntarthatóság trendivé válásáig. Mi a magunk részéről szokás szerint a kreatív ötleteket kerestünk annak érdekében, hogy kézügyeskedés közben taníthassuk gyermekeinket arra, miért is fontos környezetünk védelme. Egyszerű, gyerekekkel elkészíthető tippek a Föld napjára a folytatásban!
"A változás titka abban rejlik, hogy ne a régivel való küzdelemre összpontosítsd az energiádat, hanem az új építésére." (Szókratész)
Újrahasznosítás a fiókból újraöntött zsírkrétával
Ha nektek is tele a fiók apró zsírkrétadarabokkal, érdemes kipróbálnotok ezt az egyszerű megoldást, amivel nemcsak új, különleges alakú vagy árnyalatú krétákat varázsolhattok, hanem akár gyertyákat is. Míg előbbihez sütésálló szilikonformára, utóbbihoz néhány üres befőttesüvegre és kanócra lesz szükségetek. A linkekre kattintva mindkét eljáráshoz találtok tanácsokat!
Merített papír házilag
Igazán egyszerűen, különleges eszközök nélkül készíthettek saját magatok is merített papírt a napi szinten termelődő otthoni papírhulladék felhasználásával. A folyamatban kisebbek és nagyobbak egyaránt részt vehetnek, hiszen a tépkedéstől a turmixoláson át a merítésig mindenféle nehézségű feladat akad. Mindezekről részletesen is írtunk ITT. A végeredményből készíthettek könyvecskét, ajándékkísérőt, festhettek és rajzolhattok rá, díszíthetitek szárított növényekkel, de az is jó móka, ha magpapírt gyártotok belőle. Szórjatok virág- vagy gyógynövénymagot a papírpépre, majd szárítságok meg azzal együtt! Ajándéknak is kiváló, de akár ti is elültethetitek. A papír a földben komposztálódik, munkátok nyomán pedig új élet hajt ki - figyeljétek meg együtt!
Veszélyeztetett élőlények a nagyvilágból
A Föld napjának egyik kiemelt témája a biológiai sokféleség megőrzése. Az emberi tevékenységek következtében a bolygónk ökoszisztémája és fajgazdagsága riasztó mértékben alakult át az elmúlt évtizedekben, pedig az élő szervezetek kölcsönhatása nélkülözhetetlen dolgokat biztosít számunkra: levegőt, édesvizet, jó minőségű talajt, a növények beporzását, és még sorolhatnánk. A gyerekekkel nyilván nem mélyülünk el a biodiverzitás megóvására irányuló stratégiák elemzésében, de megismertethetünk velük néhány kihalással fenyegetett, vagy akár már kihalt fajt. Kedvenceiteket akár el is készíthetitek beszélgetés közben - az alábbi galéráiban összegyűjtöttünk néhány aranyos példát erre, a National Geographic oldalán pedig találtok egy könnyen értelmezhető leírást a problémával kapcsolatban.
Az elkészítési útmutatókat a címekre kattintva találjátok!
A jól ismert tátika más bőrébe bújtatva
Az erdő állatai papírragasztással
Csináld magad állatkert - Figurák újrahasznosított kartonból
Játszva tanulunk a méhekről!
Mókás állatkert saját kezűleg
Óriás panda pompon
Ha tetszett a bejegyzés, tartsatok velünk itt, Facebookon, és Instagramon, hogy a következőről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.