1968 óta április 12-én ünnepeljük az űrhajózás világnapját, emlékezve arra, hogy 1961-ben ezen a napon indult útjára a világ első embert szállító űrhajója, fedélzetén Jurij Gagarin őrnaggyal, aki korábban a szovjet hadsereg vadászpilótájaként szolgált. A jeles napra a magunk módján egy, a témához kapcsolódó kreatív ötlettel készültünk. Cikkünk eredeti főszereplője egy filcből készített űrhajó - pontosabban inkább visszatérőkabin - volt, de mire megvarrtuk, egy teljes készlet DIY játék kerekedett mellé. A folytatásban az űrjármű szabásmintáját, elkészítési útmutatóját és a kiegészítő elemek leírását is megtaláljátok.
Űrkalandunk első állomását egy olyan fából készült asztronauta szett jelentette, amihez egy jótékonysági vásáron jutottunk hozzá. A figurák készítőjéről és az Igrushka márkáról nemrég nálunk is olvashattatok a Fajáték-körkép című sorozatunkban. Úgy gondoltuk, az aszteroidákat és a babákat kiegészítjük egy űrkabinnal, ami újabb távlatokat adhat a már meglévő elemeknek.
„Most még nem...”
Magyarország eddigi egyetlen űrhajósa az idén 74. születésnapját ünneplő Farkas Bertalan, aki 1980-ban az Interkozmosz program keretében jutott el a világűrbe, a szovjet Valerij Kubaszov parancsnoksága alatt. A nem annyira közismert, de első kézből - pontosabban Havas Henrik Negyvenkilencesek című interjúkötetéből - származó anekdota szerint Farkas Bertalan, aki egyébként szintén vadászpilótából lett űrhajós, a kiképzés ideje alatt végig azzal nyugtatta aggódó feleségét, hogy most még ugyan ott van a jelöltek között, de legközelebb már biztosan nem jut majd tovább. Végül Magyari Bélával ketten maradtak, akik között eldőlt, kit választanak ki az űrrepülésre, és kit a tartalékos szerepére. Felesége, ahogy korábban már sokszor, ekkor is megkérdezte tőle, ezúttal kirostálták-e, mire férje így válaszolt: „Most még nem...”
Képek forrása: Hadtörténeti Intézet és Múzeum / Facebook
Mindenekelőtt megterveztük a kabint a babák méretéhez igazítva, hogy az ablaknyíláson keresztül valóban fedélzetre szállhassanak. A rajzolt szabásmintát INNEN tölthetitek le, ha ez alapján szeretnétek ti is megvarrni.
1. lépés
A kivágott elemek közül először az ablaknyílást varrtuk fel az egyik oldalra, amit előtte kör alakban kivágtunk. Mi most varrógéppel dolgoztunk, de végigölthetitek kézzel, úgy még talán szebb is lesz a végeredmény.
2. lépés
A hajtómű lángját jelképező filcdarabokat összevarrtuk. Ez a lépés elhagyható, de úgy gondoltuk, könnyebb lesz a dolgunk az oldalak és a kabin aljának összevarrása során, ha ezek a keskeny kis részletek nem tudnak elmozdulni egymáson.
3. lépés
A képen látható módon hozzávarrtuk az alsó elemhez mindhárom oldalsót, a lángcsóvákkal együtt.
4. lépés
Végül az oldalpárokat is egymáshoz varrtuk úgy, hogy a vezérsíkokat jelképező "cápauszonyokat" is közéjük illesztettük, miután párosával összevarrtuk őket.
Visszaszámlálás indul, űrkalandra fel!
Munka közben sorra jöttek az ötletek, amik mentén kartondobozból és tojástartóból is készítettünk kiegészítőket a játékhoz. Utóbbit csak tereptárgynak szántuk, így azt a dobozzal együtt feketére festettük és készen is voltunk. Miután megszáradt a festék, a dobozon akrilfilccel létrehoztuk az univerzum egy darabkáját - azaz sűrűn bepöttyöztük és elszórtunk néhány csillagot is. A tetejébe belülről mágneslapot ragasztottunk, amire krétafilccel is rajzolhatunk, de mi inkább papírbolygókat készítettünk a játékhoz. A kivágott darabokra kétoldalú ragasztóval kis mágneslapokat ragasztottunk, így le-fel pakolgathatók a táblán. Sajnos a távolságot rosszul mértük fel, ezért sorban nem férnek ki, de ha kicsit már elhasználódnak, készítünk majd egy kisebb sorozatot is. Maga a doboz a készlet tárolójaként is szolgál, így mindig egy helyen tudhatjuk az űrbéli játékainkat.
Ha tetszett a cikk, tartsatok velünk itt, illetve a Facebookon és az Instagramon , hogy a következő ötletről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.