Nemrég egy néhány hétig tartó betegséggel terhelt időszak során - mint ilyenkor általában - előkerült a kreatív kelléktár, hogy a kényszerű óvodai szünet alatt a sok mese, szabad- és beltéri játék mellett a kézügyeskedést is bevessük a közös időtöltéshez. Ha úgy gondolnátok, hasonló korú kicsikkel nem éppen a nemezelés az, amit érdemes kipróbálnotok, mindenképpen olvassatok tovább! A folytatásban nemcsak saját beszámolónkat, de B. Szilágyi Edit, a több ezer éves titkokat rejtő Varázs Padlás megálmodójának szakmai segítségét is megtaláljátok, ami alapján mi is dolgoztunk. Elkészült virágainkból került néhány az évszakasztal mesebirodalmába és még az egyszerű hímzőrámából korábban készített tavaszi ajtódíszünket is aktualizáltuk!
Edit Varázs Padlása - ahogy a bejáratánál is olvashatjuk - nem csupán egy kézműves műhely. Megismerkedhetünk a nemezzel, a több ezer éves technikával készített textillel, ami ruhák, lábbelik, szőnyegek, különféle kiegészítők mellett természetes alapanyagú játékok, bábok, mesemondó készletek alapanyaga is lehet. Kiváló minőségű gyapjúból készült alkotásai között a manókunyhó és a palota éppúgy felbukkan, mint a csodálatos táltos paripa, vagy a különleges fantáziavilágba kalauzoló társasjáték. A Padlásmoziban ízelítőt kaphatunk abból, hogyan születik ez a csodavilág Edit kezei között hagyományos forró vizes nemezeléssel, de hangosmeséket, DIY videókat, versek és mesék nemezfigurákkal életre keltett változatait is megtalálhatjuk. Ezen szálon érkeztünk el a mai témánkhoz: az Alkoss a padláson! sorozat nemezvirágait készítettük el hároméves kislányunkkal közösen.
Amire szükségünk volt:
- bundagyapjú
- buborékos fólia
- törölköző
- egy tál meleg víz
- szappan
Edit útmutatása nagyon jól követhető, ezek az egyszerű virágok pedig biztos sikerélménnyel kecsegtetnek, szóval vágjatok bele nyugodtan akkor is, ha először próbálkoztok a vizes nemezeléssel! Nekünk az első virág kicsit vékonykára sikerült, ezért a következőknél törekedtünk arra, hogy a körforma kialakításánál a gyapjú vastagsága is olyan legyen, ahogy a videóban látszik.
Az előkészítéshez kellhetnek ugyan a felnőtt kezek, de a színek összeválogatása, a simogatás, dörzsölés, gyúrás már mind-mind olyan tevékenység, amit a kicsik is nagy örömmel végeznek el. Ha pedig nagyobbak is vannak a családban, bármikor közös nemezelőműhellyé alakulhat a konyha, vagy a szoba sarka, ahol dolgoztok. Nyáron a kertben is nagyszerű elfoglaltság lehet, úgy még a víz lecsorgása sem jelenthet gondot. Lehet, hogy a legnagyobb kihívást nálatok is az jelenti majd, hogy a szappanos-vizes részről továbbléptessétek a gyerekeket, mert az aztán az igazán jó móka!
Még hogy móka, de a vizes nemezelés nagyon jó szenzoros fejlesztőjáték is egyben, hisz a szem-kéz koordináción, finommotorikán, figyelmen, fantázián túl fejleszti a tapintási érzékelést is. Ahhoz, hogy megtudjuk, ez mit jelent a gyakorlatban, Edit szavait idézzük:
A száraz és finom gyapjú érintése, csípése, a vizes simogatás, az erőteljes gyúrás mind más érzést keltenek, és a fázisokhoz kapcsolódó különféle tevékenységek is más-más izomerőt igényelnek. A gyerekek kitapasztalhatják, hogy a száraz gyapjúhoz leheletfinoman kell nyúlniuk, különben hamar összecsomósodik. A vizes-szappanos simogatásnál egészen gyengéden érintjük a nemezt, míg később pont arra van szükség, hogy minél nagyobb erőt fejtsünk ki.
Első körben petúniákat készítettünk, de a tulipánokra is sor kerül majd hamarosan. Azt, hogy milyen csodásan szabad a gyermeki fantázia, jól példázza, hogy kislányunk egy mozdulattal tavirózsává változtatta saját készítésű, rózsaszínű kedvencét.
Mi eközben a türkiz változatokból öltöztettük újra tavaszi ajtódíszünket. Ehhez meghagytuk az újrahasznosított makraméfonalból hímzőrámára készített díszítést, csak a pergő barkaágakat cseréltük le a gyapjúvirágokra.
Kövessetek minket Pinteresten, TikTokon,
Facebookon és Instagramon is, hogy semmiről ne maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.