Lassan itt a Halloween, és az azt megelőző utolsó hétvége. Ha ilyenkor több időnk jut ilyesmire, és szeretnénk az utolsó igazi őszi napsugarakban fürdőzve a teraszon alkotni, ez lesz a legmegfelelőbb alkalom. Arról nem is beszélve, hogy tököt faragni sokkal könnyebb itt, mint a szobában. Vágjunk is bele!
Az első és egyben legkönnyebb lépés az alapanyag kiválasztása, hiszen az áruházak, zöldségesek és piaci árusok polcai roskadoznak a szebbnél szebb, színpompás, változatos méretű termésektől. Célszerű, ha kitaláljuk előre, milyen mintát szeretnénk megvalósítani, és ahhoz választunk formát. Persze az sem okozhat nagy gondot, ha netán megfordul a sorrend, hiszen az interneten pár percnyi keresgélés után számtalan sablont találhatunk, amelyek között biztosan lesz megfelelő, és persze mi is adunk néhány ötletet.
Rajzoljuk fel az előre megtervezett mintát a tök legelőnyösebb, vagy nekünk legjobban tetsző oldalára golyóstollal, ha esetleg hibát vétenénk, igazán könnyen javíthatjuk a vázlatot egy vizes szivacs segítségével. Az egyenes vonalakat könnyebb kivágni, mint a görbéket, ezt is vegyük figyelembe, ha nincs nagy gyakorlatunk. Éles késsel skalpoljuk meg a tököt, azaz vágjuk le a tetejét, majd egy kanál segítségével távolítsuk el a közepét. A magokból finom és egészséges rágcsálnivalót készíthetünk, erre vonatkozó ötleteket már olvashattatok az előző bejegyzésben. Szintén praktikus módszer, ha levágjuk a tök alsó részét is, hiszen így később könnyebben hozzáférhetünk a gyertyához. A legegyszerűbb változatoknál csak a szemeket, a szájat, esetleg az orrot vágjuk ki, innen építkezhetünk az egészen aprólékosan kidolgozott megoldásokig - kinek mihez van kedve, ideje és kézügyessége. A tervezéskor megjelölt részeket úgy érdemes kivágnunk, hogy először egy megfelelő helyen lyukat szúrunk a tökbe, majd innen kiindulva haladunk a kijelölt vonal mentén. Érdemes középről kifelé dolgozni, hogy munka közben ne gyakoroljunk nyomást a már kifaragott részekre. Vigyázzunk, hogy ne fussunk ki a vonalakon túlra, és természetesen bánjunk óvatosan az éles szerszámokkal!
Minél bonyolultabb a minta, annál valószínűbb, hogy nemcsak a kézügyességünkre, de komolyabb eszközarzenálra is szükségünk lehet, nem csak egy késre. Körülnézhetünk a szerszámosládában, sok barkácsolásra szánt szerszám jöhet jól a vágáshoz, véséshez, kaparáshoz, de akár a hobbiboltok kínálatát is feltérképezhetjük. Ilyen üzletekben komplett szetteket is kínálnak erre a célra, amelyek természetesen nem kizárólag tökfaragásra lesznek használhatók - közülük jó szolgálatot tehetnek nekünk a szobrászok által használt vésők, linóleum metsző készletek, fóliavágó kések. Ezekre a részletgazdag kidolgozás miatt van szükség, ugyanis az árnyékolás és térbeli különbségek eléréséhez néhol különböző mélységekben kell faragni - azaz nem kell teljesen teljesen átvágni - a sütőtök falait. Munka közben legegyszerűbben zseblámpával ellenőrizhetjük magunkat.
Sajnos remekművünk nem lesz velünk az örökkévalóságig, de néhány egyszerű trükkel elérhetjük, hogy kicsit tovább díszítse otthonunkat. Kenjük le a vágott felületeket vízzel hígított citromlével, vagy permetezzük meg vékonyan valamilyen növényi olajjal, emellett tartsuk a töklámpást hűvös helyen. Ha már elkezdett fonnyadni, még mindig nyerhetünk egy kis időt: távolítsuk el a gyertyát, majd körülbelül tíz percig áztassuk egy hideg vízzel teli vödörben, ezután szárítsuk meg, és kezeljük le újra olajjal! A belsejébe fogpiszkálóval rögzíthetünk egy kis darab alufóliát, hogy meg ne pörkölődjön. Nemsokára jelentkezünk néhány ötletes sablonnal, addig gyűjtsétek az ötleteket ti is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.