A mai jeles napon mi más lehetne a Nebulo-sarok témája, ha nem egy cuki, színes, mindenféle játékra kapható madársereg?! A Madarak és fák napjára egy ötletgyűjteménnyel is készültünk, amiben a kisebbek által, vagy velük együtt is végrehajtható gyakorlati tippeket találtok a témához kapcsolódóan, vagy általában kertünk, erdeink madarainak védelme érdekében. A folytatásban pedig a kreatív foglalkozásokra fókuszálunk, hiszen a szórakoztatáson túl ezeket is bevethetjük a szemléletformálás és a környezeti nevelés eszközeként, akárcsak az olyan tapasztalati tevékenységeket, mint a madármegfigyelés, itató- vagy odútelepítés, faültetés, vagy az ismeretterjesztő kiadványok lapozgatása. Természetesen az ötletek jól jöhetnek egy esőnapon vagy az oviszünetben is, ahogy az előző fejezetben szereplő kartonpapírból összeállított űrhajót és utasait sem csak az űrhajózás világnapján készíthetitek el. Interaktív madárles a folytatásban: színes papírt, filctollat, ollót, ragasztót és újrahasznosítható alapanyagokat elő!
Amire szükségetek lehet:
- különféle papírok: kartondoboz, origami vagy más színes papír, felesleges nyomtatványok, rajzlap
- színes ceruza
- filctollkészlet
- pasztell szövegkiemelő
- miltonkapocs
- spatula vagy hurkapálca
- ragasztó stift
- grafitceruza az előrajzolásokhoz
- egy gyerekkézbe tervezett olló...
- ...és egy nagyobb olló a kartondobozhoz
- cérna vagy zsinór
- bármi más a kedvenc festő-és rajzeszközeitek közül
1. Főszerepben az újrahasznosítás
Akár két-háromévesekkel is elkészíthetitek ezeket a mókás madarakat, amikhez használhattok fonaldarabokat, újságpapírt, krepp-papír galacsinokat, és a korábbi kézügyeskedések mindenféle maradékát. A nagyobbak már a miltonkapocs, vagy ahogy sokan ismerik, jancsiszög rögzítésével is elbánnak egyedül, a kisebbeknek ehhez kellhet egy kis segítség.
A ragasztóval bekent felületet akár "bele is márthatják" az előzőleg összekészített apró hozzávalók halmazába, de a kis darabok elhelyezése és felragasztása nagyszerűen fejleszti a koncentrációt és a finommotorikus mozgásokat.
2. Repülj madár, ha lehet!
És miért is ne lehetne, hiszen az innen letölthető sablon alapján, vagy akár szabadkézzel megrajzolt és kiszínezett, majd pálcára ragasztott madárkánk szárnyai egy zsinór segítségével mozgathatók. A megjelenését kedvetek szerint alakíthatjátok, használhattok színes papírt, megmaradt csomagolóanyagokat, filctollakat, ceruzákat, akár még temperát is!
A madárka összeállítása nagyon egyszerű! Először is vágjátok ki az elemeket papírból! A szárnyak és a test formázáshoz érdemes kicsit vastagabbat választanotok, a begye lehet vékonyabb színes-, vagy mintás csomagolópapír is. Színezzétek a testrészeket, ahogy szeretnétek, rajzoljatok vagy ragasszatok szemeket és csőrt is neki! Végül ragasszátok egymáshoz a köröket a térbeli megjelenítés kedvéért, de ezt a lépést akár ki is hagyhatjátok!
A szárnyakat rögzítsétek a testhez a kapcsokkal, majd egymáshoz is a cérnával, a képen látható módon!
Fordítsátok meg és reptessétek a cérna segítségével!
3. Madaras ujjbábok számtalan variációban
Ezek a végtelenül egyszerűen meghajtogatható ujjbábok mókás játékok főszereplői lehetnek, elkészítésük pedig nemcsak kiváló kreatív időtöltés, de nagyszerű módja az otthon vagy az irodában felhalmozódott nyomtatványok újrahasznosításának is.
Hajtogassátok meg a képeken látható módon a madárformát, majd rajzoljátok meg a jellegzetességeit! Mókás elfoglaltság az is, ha teljesen a fantáziátokra bízzátok magatokat alkotás közben, és képzeletbeli mintázatokat hoztok létre. Ugyanakkor a gyerekek - főleg a nagyobbak - sokat tanulhatnak abból, ha egy madárhatározó vagy más képgyűjtemény alapján megpróbáljátok stilizálni az egyes fajok sajátosságait, különleges jegyeit, hogy az egyébként a papír által meghatározott nem túl jellegzetes forma minél jobban hasonlítson a kiválasztott madárra.
Origami lépésről lépésre:
A sorozat következő fejezetében további kézügyeskedésre invitálunk benneteket, tartsatok velünk! Kövessetek minket Pinteresten, TikTokon, Facebookon és Instagramon is, hogy arról se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.