Előző DIY felújítással foglalkozó cikkünkben is szó esett arról a bizonyos „lavinahatásról”, ami az ablakok tisztításától indult, átvitt értelemben kézen fogta a radiátorfestést, és ahogy ez lenni szokott, nem állt meg félúton, hanem belesodort minket egy konyha kifestésébe. Valószínűleg ti is jártatok már úgy, hogy belekezdtetek egy karikacsapásnak tűnő csinosításba a házban, vagy a ház körül, és amint végeztetek, az újjávarázsolt felület mellett nagyon szembetűnővé vált valami másnak a hibája. Így történt most nálunk is: a csillogó hófehér radiátor mögött harsányan kiáltott festésért a néhol olaj- vagy zsírfoltos, máshol kisgyermekünk keze nyomát viselő falfelület. Ráadásul az őszi és téli hónapok alatt sok háztartás harcol a penész ellen, ami kifejezetten szereti az olyan párás környezetet, mint a konyha, szóval kapóra jött, hogy egyúttal az amiatt kialakuló fejfájást is megspórolhatjuk. Így minden adott volt ahhoz, hogy kipróbáljuk a Dulux EasyCare sorozatának egyik új, Konyha- és Fürdőszoba néven futó festékét, amit kifejezetten az ilyen fokozottan igénybe vett felületek védelmére fejlesztett ki a gyártó. Penészgátló, mosható, ellenáll a foltoknak, remek színtartósságot ígér, miközben lég- és páraáteresztő, szagtalan és vízbázisú. A folytatásban megtudhatjátok, milyen tapasztalatokat szereztünk!
A Dulux EasyCare családja nem ismeretlen számunkra, hiszen ezt, és a moshatóságon túl kopásállóságot is ígérő EasyCare+ beltéri falfestékeket is kipróbáltuk már, szóval kíváncsian vártuk, milyen tapasztalataink lesznek most, hogy a termékeket gyártó Akzo Nobel tovább emelte a tétet. Az EasyCare Konyha- és Fürdőszoba ugyanis ennek a forradalmian víztaszító tulajdonságú és foltálló festékcsaládnak a különösen igénybe vett felületekre továbbfejlesztett változata. Különleges összetételének köszönhetően a falról lepereg a víz és minden más folyékony szennyeződés, amelyek így nem hatolhatnak mélyen a bevonatba, azaz rendkívül ellenálló felületet hoz létre, amelyről nemcsak gyerekjáték a kosz eltávolítása, de jó szolgálatot tesz azoknak a családoknak is, ahol nemcsak a rajzlapokon bukkannak fel a legkisebbek alkotásai.
Van egy jó módszerünk azokra az esetekre, amit szívesen ajánlunk mindenkinek, aki kifutott az időből, szereti az instant megoldásokat, vagy egyszerűen csak nem szeretné a teljes helyiséget kipakolni, pláne ha nincs szükség teljeskörű felújításra csak egy kis esztétikai tuningra: ez a részleges falfestés. Gyakran alkalmazzuk, főleg az ehhez hasonló, hirtelen jött ötleteink megvalósításakor. A konyha első harmadával kezdtük, kivittük az itt helyet foglaló kisebb bútorokat, a nagyobbakat pedig letakartuk. Újságpapírral és maszkolószalaggal leragasztottuk a kapcsolókat és minden más, festeni nem kívánt felületet, mint például a lámpa. Tehát a lehető legkevesebbet szereltünk és nem pakoltuk ki a szekrényeket sem.
Fontos megemlítenünk, hogy ez a helyiség egy éve volt festve, tehát nagyobb előkészítés nem volt szükséges, nem is láttunk volna hozzá, ha bizonyos helyeken az étel- és penészfoltok ezt nem indokolják. Ha a festeni kíván fal olyan állapotban van, ami igényli ezt, a régi, rosszul tapadó, vagy felpikkelyesedett festékréteget távolítsátok el! Ha korábban tapétázva volt, akkor azt és a ragasztómaradványokat is. A szennyeződések, a zsír és a por eltávolítása érdekében mossátok le a felületet!
Előkészítés közben egy-két apróbb hibát találtunk, ezeket használatra kész glettanyaggal javítottuk, száradás és csiszolás után pedig alaposan felkevertük az alapanyagot és egy kisebb hengerrel nekiláttunk a festésnek. Mivel fehér falat festettünk fehérre, az elválasztás alig látható, így az, hogy részletekben haladtunk, nem okozott bosszúságot addig a pár napig, amíg a következő kétharmadnyi rész is elkészült ugyanezzel a módszerrel. A festék sűrű tejfölállagú, öröm volt dolgozni vele abból a szempontból is, hogy egyáltalán nem csöpög - ez ugye főleg olyankor nem hátrány, ha nem pakoltunk ki egészen - és nagyon jól fed. Már az első réteg után elégedetten néztünk körbe, csak a gyártói ajánlás miatt vittük fel a második réteget, pedig ezekhez hasonló foltokat tüntettünk el.
Tipp! Csak pár cseppet ejtettünk a padlóra és az egyik bútorra, amit még frissen, egy mozdulattal eltávolíthatunk vizes, ha szükséges, mosószeres szivaccsal. A munkát érdemes úgy befejeznünk, hogy a festőszerszámokból a lehető legtöbb anyagot felhasználjuk. Ezzel nemcsak a felesleges pazarlást kerülhetjük el, de a tisztításra szánt idővel is spórolhatunk, hiszen a maradék festéket vízzel könnyen eltávolíthatjuk az eszközökről. A felület a festék teljes száradása után csak 28 nap elteltével válik moshatóvá. Addig természetesen használatba vehetjük a frissen festett helyiséget, csak ügyeljünk rá, hogy folteltávolításra, dörzsölésre ne legyen ez idő alatt szükség.
Akik évről évre bevetnek különféle technikákat a penész ellen, jól tudják, hogy nagyon nehéz megakadályozni a megjelenését, pláne, ha igazán költséges - és sajnos nem is mindig hatékony - megoldások helyett inkább csak házi praktikákban gondolkodunk. Az EasyCare Konyha- és Fürdőszobafestékkel kezelt falfelület valamennyire ellenállóvá válik a rosszul szellőző, magas páratartalommal bíró helyiségekben kialakuló penészgombákkal szemben. A páramentesítés, elszívás, de minimum a gyakori szellőztetés elengedhetetlen az év páradúsabb időszakában, ám ha mégis megjelennének a zavaró pöttyök, azok könnyen eltávolíthatók a fal károsítása nélkül.
Nálunk visszafelé történtek a események a felújtások tekintetében, hiszen a fürdőszobában már végeztünk a csempefestéssel és a bútorfestéssel is - a Dulux Simply Refresh termékekkel végzett felújításainkat itt találjátok meg -, de mivel maradt a konyhaiból, és viszonylag kicsi a fürdő nem csempézett falfelülete, hamarosan az is kaphat egy új, még ellenállóbb fehér színt - természetesen arról is beszámolunk majd.
Ha tetszett a cikk, kövessetek minket Facebookon és Instagramon is, hogy a következőről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.