Érdekes belegondolnunk, hogy a széles körben ünnepelt jeles napok közül sok teljesen más formában kezdte „pályafutását”. Ahogy a mai Mikulás figuráját egyaránt inspirálta a germán főisten, Odin, és Szent Miklós alakja - aki egy ma Törökország területén található város, Myra katolikus püspöke volt – úgy a nemzetközi nőnap a 19. század végétől sok évtizeden át munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt. A nők napjának tiszteletére összegyűjtöttünk néhány érdekességet az ünneppel kapcsolatban. Olvassatok tovább!
- A nemzetközi nőnap egyik legelső előzményének egy tüntetés tekinthető, amikor 1857 március 8-án negyvenezer textiliparban dolgozó nő vonult New York utcáira, hogy emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követeljen.
- A világon először 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a nemzetközi nőnapot.
- Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztogatott. A rákövetkező évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek.
- A nőnap ünneplése a Rákosi-korszakban kötelezővé vált Magyarországon: az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.
- A nemzetközi nőnap hivatalos ünnepnap a világ számos országában, viszont csak Kína és Madagaszkár azok az országok, ahol kifejezetten a nők számára munkaszüneti nap a mai.
- Németország területén a nemzetközi nőnap nem számít munkaszüneti napnak, kivéve a fővárost, Berlint, ahol a városvezetés 2019. január 24.-én szavazta meg a március 8-ai pihenőnapot.
- Számos országban – Albánia, Azerbajdzsán, Belarusz, Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Burundi, Észak-Macedónia, Kazahsztán, Koszovó, Laosz, Moldova, Montenegro, Oroszország, Szerbia, Tadzsikisztán, Üzbegisztán és Vietnám – a nemzetközi nőnapon egyben az anyák napját is ünneplik.
- Az ENSZ 1996 óta minden évben tematizálja a nemzetközi nőnapot. 2022 témája a "Nemek közötti egyenlőség ma egy fenntartható holnapért", mellyel azon nők és lányok előtt tisztelegnek, akik részt vesznek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a hatások enyhítése és az arra való reagálás előmozdításában, hogy mindenki számára fenntarthatóbb jövőt építsenek. Frissítés: 2023 jelmondata: "Öleld a méltányosságot!", melynek üzenete, hogy a nemek közötti egyenlőség immár nem kedves gesztus, hanem kötelező alapelv kell, hogy legyen.
Ha úgy érzed, kimaradt valami érdekes, vagy fontos tudnivaló az összeállításból, írd meg nekünk hozzászólásban vagy a szinesotletek.blog.hu@gmail.com e-mail címre küldött leveledben!
Források: Wikipedia.org, Berlin.de, En.as.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.