Nem tudom, hányan tudjátok, de a harcművészetekben használatos, a hagyomány szerint Jigorō Kanōtól, a judo megalapítójától, illetve mai formájában Mikonosuke Kaiwashitól eredeztethető övrendszernek szimbolikus jelentése van. A rendszer szélesebb körű bevezetésekor, a harmincas évek második felében ugyanazt az övet festették más színűre, így lett egyre sötétebb a szín. A kezdők által hordott fehér öv például az ártatlanságot, az érintetlen szellemet szimbolizálja, az utána következő citromsárga a nap fényét, a tanítvány számára felvirradó új napot, és így tovább, a lenyugvó nap narancsárgájától a sarjadó növényeket jelképező zöldön, a távlatokat nyitó égbolt kékjén, a föld állandóságára utaló barnán át az összes színt magában foglaló feketéig. Lehet, hogy kissé hajánál fogva előrángatott párhuzam, de szerintem érdekes analógia, ha felmerül bennünk a kérdés, miért fontos egy festékek gyártásával foglalkozó cég számára, hogy szeptemberben - idén már tizenkilencedik alkalommal - közzétegye az év színét.
Akik legutóbb olvasták ezzel kapcsolotos élménybeszámolókat, már biztosan tudják, hogy az AkzoNobel Globális Esztétikai Központja minden évben összehív egy, a design legkülönbözőbb területeiről érkező nemzetközi szakértőkből és trendfigyelőkből álló csapatot. Ők együtt vitatják meg, melyek lesznek a következő év fő globális társadalmi és dizájntrendjei, amelyek a vásárlók szín- és lakberendezési választásait befolyásolni fogják. Ez a folyamat lehetővé teszi számukra a következő év trendjeinek, és azon belül egy domináns, átívelő hatásnak az azonosítását. Végül meghatározzák a trendekhez kötődő legfontosabb színeket, melyeket otthonainkban is felhasználhatunk különböző hangulatok eléréséhez.
Az év színe tehát mindig egyfajta szimbóluma az adott időszaknak. Amíg a tavalyi esztendő két fő motívuma a klímaszorongás és globális járványhelyzet volt, idén - ahogy ezt Heleen Van Gent, a Dulux Global Aesthetic Center vezetőjének online előadásából megtudhattuk - a legjellemzőbb árnyalata az elmúlt év tanulságaira reagál: arra, hogy új helyzetekhez kell alkalmazkodnunk, hogy rá kellett ébrednünk mennyire nélkülözhetetlen a természet közelsége, ezzel párhuzamosan pedig mennyire kibővült az otthon szerepe életünkben - hiszen sokan vagyunk, akiknek már sok minden mást is jelent ez a szó - elég csak a járványhelyzet mentén megváltozott munkavégzési szokásokra gondolnunk - akár irodát, edzőtermet, tantermet, alkotóműhelyt, vagy akár ezeket mind egyszerre.
Ennek mentén lett 2022 színe a Ragyogó égbolt, egy légiesen friss, világoskék tónus, amely megnyitja és revitalizálja a teret. A színkódja 14BB 55/113. A szín tükrözi a felettünk lévő korlátlan eget, és teret ad nekünk, hogy újra meghatározzuk otthonunk, a természet, a művészet és az új hangok szerepét az életünkben. Nagyon aktuális, hogy átgondoljuk életünk fontos dolgait, ezért esett egy olyan árnyalatra a választás, amely alapot inspirál bennünket személyes és kollektív szinten is ahhoz, hogy nyitottak legyünk a változásra.
A Ragyogó égbolt árnyalatra épülő négy színpalettát a most következő galériákban mutatjuk be nektek.
Az Üvegház paletta lágy zöldekkel és kékekkel hozza el a természet pozitív hatásait, beengedi a külvilágot és tükrözi a természet varázslatos hangulatát. A természet közelségétől érezzük, hogy élünk, ezért vágyunk rá, hogy kapcsolódhassunk a Földdel. A környezetünkkel való együttélésben tudatosságra ösztönöz, és felhívja figyelmünket arra, hogy óvjuk a Föld kincseit.
A Szalon paletta üres vásznat biztosít a friss lehetőségekhez. Erőt meríthetünk az új dolgok felfedezéséhez, és motivációt a kibontakozáshoz. Ezekkel a világos tónusokkal egy olyan helyet hozhatunk létre, ahol mindenkit szívesen látunk, és ahol mi is önmagunk lehetünk.
A Műterem paletta megnyugtató teret teremt a lélek számára. Önkifejezésre és öntudatosságra ösztönöz minket, melegebb tónusú pasztelles árnyalataival kellemes atmoszférát teremthetünk az alkotáshoz. Lehetőséget ad arra, hogy otthonunk is tükrözze azt, milyen kreatív személyiségek vagyunk.
A Műhely paletta színeivel multifunkcionális tereket hozhatunk létre, melyben új ötletek születhetnek, kibontakoztathatjuk a kreativitást, és megvalósíthatjuk álmainkat. A sokszínű paletta változatos és vidám árnyalatai a pozitív gondolatoknak adnak teret, sokoldalúan használhatóak és remekül kombinálhatóak egymással.
Így a végére eszembe jutott még egy párhuzam, amivel szépen meg is valósul egy szép keretes szerkezet idei beszámolónkban. Yves Klein francia képzőművész, akiről az International Klein Blue árnyalatot elnevezték - ami kis módosítással egy Yves Klein Blue nevű ausztrál rockzenekar nevét is inspirálta - volt az első európai, aki 4. danos mester lett judoban. Ugye milyen szép, hogy minden mindennel összefügg?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.