A mai kézműves ötleadó főképp a gyerekeknek szól, de a kisebbek biztosan segítségre szorulnak, így az egész család szórakozhat az elkészítés során. A közös munka mindig jó móka! Megmutatjuk, hogy készíthető el egy saját kaleidoszkóp, egészen egyszerű anyagok felhasználásával.
Noha ez a házi készítésű változat nem pontosan úgy működik, mint az igazi, nagyon könnyű elkészíteni és majdnem úgy is néz ki!
A kaleidoszkóp egy optikai játék, melynek lényege, hogy néhány szimmetrikusan elhelyezett tükör egy csőbe helyezve megsokszorozza az apró, csillogó színes tárgyak képét. A kép a kaleidoszkóp forgatásával végtelen variációkban változtatható. Elnevezése ugyan görög eredetű, a kalosz, az eidosz, és a -szkóp összetétele, jelentése „szép formákat néző”, de története csak 1816-ig nyúlik vissza, ekkor találta fel a skót fizikus és matematikus, Sir David Brewster (1781-1868), aki akkoriban épp a fény polarizációjával végzett különböző kísérleteket. A tudós eredeti terve egy olyan cső volt, amelynek egyik végén néhány tükör, a másik pár átlátszó lemez foglal helyet, a kettő között pedig gyöngyök találhatók. Eredetileg tudományos eszköznek tervezte, mégis elsősorban játékként terjedt el - ezen minőségében sok gyereknek okozott örömet az azóta eltelt 204 évben.
Szükséges anyagok:
- papírtörlő guriga (valószínűleg minden kisgyermekes családban akad a wc-papír gurigák mellett)
- papír (a guriga beborításához)
- vékony, átlátszó műanyag (például ételes vagy bonbonos dobozok vastag fóliája)
- színes, áttetsző gyöngyök
- karton
- alufólia
- ragasztó és ragasztópisztoly
- olló
- filctoll
- színes, mintás ragasztószalag (ezt helyettesíthetjük papírcsíkok felragasztásával is)
Ha kikészítettük a készletet, neki is láthatunk! Először vágjuk méretre a papírt, amivel beborítjuk a gurigát. Ha fehéret választottunk, akár rajzolni is lehet rá, de lehet színes vagy mintás is. A magassága legyen megegyező méretű, de a szélessége inkább kicsit nagyobb, hogy biztosan átérje, nem baj, ha átfedéssel zárul. Ragasztózzuk be, majd tekerjük fel benne a gurigát!
A guriga végét rajzoljuk háromszor körbe a műanyag lapon, majd vágjuk ki! Óvatosan haladjunk, mert a széle éles lehet, könnyen elvághatja a kezünket! Ezt követően ragasztópisztollyal ragasszuk a cső végébe, vigyázva, hogy se sok, se kevés ne legyen a ragasztó. Az anyag forró, és folyik is, úgyhogy ennél a műveletnél nagyon figyeljünk oda!
Szórjunk bele annyi színes gyöngyöt, hogy majdnem elfedje a felületet, de ne teljesen. Ezután tegyük bele a második műanyag kört, egy ceruza vagy bármilyen más hosszú tárgy segítségével nyomjuk le, de csak annyira legyen szoros, hogy a gyöngyök még mozoghassanak a két lap között. Vágjunk ki a kartonból három darab, nagyjából 2,5 centiméter széles csíkot, amiknek a hossza egy picivel kisebb, mint a gurigáé, de az sem baj, ha egyezik, mert a végén lesz még lehetőségünk pontosítani. Borítsuk be őket mindkét oldalon alufóliával, majd ragasszuk háromszög alakúra - ahogy a képen is láthatjátok.
Helyezzük a cső belsejébe, ha túl hosszú, vágjuk méretre. Végül ehhez és a guriga végéhez is hozzáragasztva tegyük a helyére a harmadik kört is. Pár pillanat, míg megszárad a ragasztó és már ki is lehet próbálni! Tartsátok a fény felé és forgassátok! A külső része - amennyiben fehéren hagytuk- dekorálható a mintás ragasztószalagokkal, vagy akár matricákkal is, ahogy szeretnétek! Jó szórakozást, kellemes kézügyeskedést!
Forrás: darcyandbrian.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.