A január sok szempontból különleges időszak: az új év kezdete tele van új lehetőségekkel, rendet rakhatunk kívül és belül, magunk mögött hagyhatjuk, aminek már nincs helye az életünkben. Ugyanakkor a téli szünet vége gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt nehéz lehet, hiszen vissza kell rázódnunk a mindennapok rutinjába, az elmúlt hetekben megszokotthoz képest jóval kevesebb szabadidő mellett. Ha ez nem lenne elég, korán sötétedik, és a tél általában ilyenkor mutatja meg jegesebb felét is, így egyre kevesebb időt tölthetünk a szabadban. Mindezt nagyszerűen ellensúlyozhatjuk azzal, ha a család aprajával közösen kézműves foglalkozásokba merülünk a hosszú, hideg napokon. A Nebulo-sarok idei első fejezetében olyan egyszerű és szórakoztató ötleteket találtok, amikkel vidáman üthetitek el az időt, rögzíthetitek újévi céljaitokat vagy fogadalmaitokat, és még egy rajzos öröknaptárt is készíthettek velünk! Olvassatok tovább!
Újévi kívánságballon
Hozzávalók: fehér vagy színes papír, olló, ragasztó, kedvenc rajzeszközeitek - színes ceruzák, filctollak, szövegkiemelő, szalag vagy zsinór, lyukasztó
Hogyan készül? Vágjatok ki öt ballonformát, hajtsátok meg őket középen, majd ragasszátok egymáshoz a lapokat a képeken látható módon! A gyerekek díszíthetik kedvük szerint rajzokkal, matricákkal, színes papírral, majd minden oldalra írhatnak vagy rajzolhatnak egy-egy újévi kívánságot, tervet, fogadalmat. Alul és felül is lyukasszátok ki a felfüggesztéshez szükséges zsinór, illetve a „kosár” számára, amire a nevüket is felírhatják. Az egyedi, színes ballon sokáig szem előtt maradhat, hogy emlékeztesse őket a legfontosabb terveikre!
Papírjósda
Egyszerű papírhajtogatással készíthetitek el ezt a játékot, aminek a lényege, hogy a fülek mögé rejtett választási lehetőségek alapján „jósoltok” egymásnak. Remek kreatív időtöltés, hiszen egyedi rajzokkal láthatjátok el, és a jóslatok tekintetében is szabadjára engedhetitek a fantáziátokat, kerüljenek rá akár valós vágyak és elképzelések, akár mókás képtelenségek, vagy mozgásos játékok!
Hozzávalók: fehér papír, olló, kedvenc rajzeszközeitek: színes ceruzák, filctollak
Hogyan készül? Hajtsátok meg a papírt a képek alapján, rajzoljatok rá színeket, számokat vagy más szimbólumokat, és írjatok jóslatokat a jelölt helyekre!
Öröknaptár
Akár a kisebbeknek az idő fogalmával való ismerkedéshez, akár nagyobbaknak az éves tervezéshez, de mindenképp jól jöhet egy saját készítésű öröknaptár. A galériában egy ovis korú gyerekeknek való változatot mutatunk, de egy 31 részre osztott plusz kör - és a mutatón egy ennek megfelelő kivágás - beiktatásával akár a napoknak megfelelő számokat is jelölhetitek vele.
Hozzávalók: fehér papír, olló, miltonkapocs, színes ceruzák, filctollak.
Hogyan készül? Vágjatok ki egy nagyobb és egy kisebb kört, valamint egy mutatót úgy, ahogy a képeken látjátok! A kisebbet osszátok 7, a nagyobbat pedig 12 egységre a napok és a hónapok nevével, a hónapokra jellemző rajzokkal, motívumokkal. A színpaletta tervezése során az évszakokat is jelölhetitek. A körök elforgatásával a gyerekek ismerkedhetnek az idő fogalmával, gyakorolhatják az évszakok, hónapok, napok neveit, saját maguk követhetik az év múlását, beszélgethettek az évszakok váltakozásáról, jellegzetességeikről, a nagyobbak pedig klasszikus naptárként használhatják.
Ezek az ötletek nemcsak egyszerűen elkészíthetők, de arra is lehetőséget adnak, hogy a gyerekek szabadjára engedjék kreativitásukat és fantáziájukat, miközben maguk is tanulják, hogyan fordíthatják hasznukra az újévi energiákat. Ti melyiket próbáljátok ki először?
A sorozat következő fejezetében további kézügyeskedésre invitálunk benneteket, tartsatok velünk!
Kövessetek minket Pinteresten, Facebookon
és Instagramon is, hogy arról se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.