Egész évben szívesen foglalkozunk kacatmentéssel, mert jó érzéssel tölt el minket, hogy egy-egy, már kiszelektált, viseltes öreg holmi új életre kelhet kezünk munkája által, ezzel pedig nemcsak az új tárgyakra szánt pénzt spóroljuk meg, de a környezetünkért is teszünk. Kézenfekvő tehát, hogy az ünnepi készülődés során is körülnéztünk, akadnak-e gyűjteményünkben olyan darabok, amiket karácsonyi díszbe öltöztethetünk. Innen-onnan megörökölt, konyhai használatra már igazán nem való vágódeszkáink nem is kreatív alapanyagként, hanem a bogrács alá szánt faanyagok között várakoztak sorsukra - nézzétek meg a folytatásban, mennyivel jobban jártak, hogy megláttuk bennük a vintage ünnepi dekoráció lehetőségét!
Persze alapos csiszolás után talán konyhai eszközként is megállták volna a helyüket, de egyrészt nincs szükségünk ennyi vágódeszkára, másrészt ajándékként kissé laposnak találtuk volna az ötletet, ezért kigondoltunk mindháromnak egy-egy, formájukhoz és állapotukhoz passzoló dizájnt, majd munkához láttunk!
Írható tábla - krétatábla-festékkel
- Első lépésként alaposan megcsiszoltuk a vágódeszka felületét, hogy sima legyen és jobban tapadjon rá a bevonat.
- Ha nagyon meglátszik rajta a korábbi használat, alaposabb munkát kell végeznünk, és érdemes egy-két réteg lazúrt is felvinnünk rá, hogy szép, friss színe legyen ott is, ahol nem takarja a fekete festék. Mivel bőven maradt még az előző barkácsprojektünkben használt tölgyszínű Sadolin Plus vastaglazúrból, ami szerintünk vagány párja a matt feketének, ezzel vontunk be az öreg deszka felületét. Az előző fejezetet Régi asztal új székekkel, kompromisszumok nélkül címen találjátok meg az oldalon.
- Maszkolószalaggal kitakartuk a keretnek megfelelő részt, a közepét pedig Dulux írható és törölhető táblafestékkel festettük le.
Ezt a festéket sem véletlenül választottuk, hiszen szereztünk már tapasztalatot vele, amikor óriás rajztáblát készítettünk egy felújításra szoruló, régi ajtólapból. Ha már kinyitottuk a dobozt, egyúttal azt is legurítottuk! A képen jól látszik, mennyire ráfért és mennyire megérte: már készülhet is az ünnepi dekoráció a friss fekete, rajzmaradéktól mentes felületre!
- Száradás után eltávolítottuk a szalagot, filc anyagból egy kis hengert ragasztottunk az oldalára melegragasztóval, krétát kötöttünk a „nyakába", és mehet is útjára az egyik ajándékcsomag részeként.
Hull a pelyhes karácsonyi dísz
- Ha már a lazúr előkerült, csiszolás után ezzel folytattuk a munkát a következő deszkán, miután maszkolószalaggal leragasztottuk a fekete rész szélének szánt sávot. Mivel két színt használtunk, a száradási idők lassították kicsit a munkát, de addig dolgozhattunk a többi darab valamelyik soron következő fázisán.
- Száradás után óvatosan lehúztuk a szalagot, megfordítottuk, tehát a lazúrozott rész szélét határoztuk meg vele, majd felvittünk rá két réteg fekete Sadolin Super Deckfarbe fedőfestéket, amivel szintén készült már pár felújítás nálunk, itt megnézhetitek őket!
- Amikor az utoljára felvitt réteg is megszáradt, következhetett a díszítés! Fehér akrilfesték és egy karácsonyi stencil segítségével hópelyheket festettünk, majd egy szalaggal zártuk a munkát! A kész darabot ünnepi falidíszként vagy edényalátétként is használhatja majd az ajándékozott.
Dekoratív karácsonyi kompozíció
- A harmadik deszka volt a legreménytelenebb állapotban, ezért alapos tisztogatás és csiszolás után úgy döntöttünk, minden részét fedőfestékkel takarjuk, ami gondoskodik a fa további védelméről, egyben jótékonyan fed minden foltot, így újra a Super Deckfarbe festékeink kerültek elő.
- A fehéret védőrétegnek és alapozásnak szántuk, ezért azt egy, a feketét pedig két rétegben vittük fel az előzőekben leírt maszkolószalagos módszerrel.
- Miután megszáradtak, decoupage ragasztó segítségével, szalvétatechnikával díszitettük a deszka fehér felét, téli hangulatú, természetes mintákkal.
- A mini virágtartó egy kávés papírpohárból készült, amit - szintén a „ha már úgyis nyitva van" elvét követve - az eredetileg tervezett papírburkolat helyett táblafestékkel varázsoltunk egyszínűvé, majd ragasztópisztolyal rögzítettünk a helyére.
- Utolsó mozzanatként a pohárból készült tárolóban elrendeztünk néhány ágat és bogyót!
További tippek:
Antik hatás: Használhattok szándékosan „kopottas” eredményt nyújtó technikákat, például dörzsöljétek át a festett részeket csiszolópapírral!
Természetes díszítés: Fenyőágak, fahéjrudak, narancskarika vagy juta zsinór használatával meleg, rusztikus hangulatot érhettek el.
Praktikum: Ha ajándéknak szánjátok, adhattok mellé hozzá kapcsolódó apró meglepetést, vagy készíthettek személyre szóló üzenetet.
Ezzel a cikkel - és az idei évre búcsúzó egész DIY sorozatunkkal - arra buzdítunk benneteket, hogy ha hasonló holmira akadtok - nemcsak a karácsony előtti napokban, hanem voltaképpen bármikor -, engedjétek szabadjára a fantáziátokat, és készítsetek valami igazán különlegeset, amivel meglephetitek szeretteiteket vagy épp saját magatokat! Találkozunk jövőre újabb kreatív tippekkel – addig is kívánunk meghitt, szeretetteljes karácsonyt és boldog új évet minden szívesen barkácsoló olvasónknak!
A saját kezűleg végzett kisebb-nagyobb felújításokkal kapcsolatos legfrissebb posztjainkat ITT találjátok. Ha tetszett a cikk, követhettek minket Pinteresten, TikTokon, Facebookon és Instagramon is, hogy a következőről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.