Sokat elmond napjaink egészségtelenül felgyorsult világáról, hogy az egyszeri betűvető napszámos mára szabályosan rosszul érzi magát, ha nem sikerül egy rendezvényről legkésőbb másnap délelőtt beszámolót írnia. Valójában – iróniát jelző vörös lámpafény felkapcsol! – az lenne mindenkinek a legjobb, ha ez a folyamat odáig fejlesztené magát, hogy már napokkal az aktuális esemény előtt megírná mindenki, hol lesz, mit lát majd ott, és hogy fogják érezni magukat a látogatók, legalább ők is tudnák, mihez tartsák magukat. (Ahogy a régi vicc mondja: „Mit kérdez a papucsférj a feleségétől a buliban? – Drágám, jól érzem magam?”)
A bevezető oka, hogy a II. Hungary Pen Show még november 16-án, szombaton volt Budapesten, a Lurdy Házban, ugyanakkor különböző okokból, melyek között, és viszont tényleg nem vicc, szerepel kisműtét és gázrobbanás is, „csak” mostanra értem oda, hogy írjak is róla. Viszont úgy gondolom, egy jó kezdeményezést sosem késő szóba hozni, hiszen ha minden igaz, lesz jövőre is hasonló, másrészt fel is vetett pár gondolatot a különleges írószerek, tinták, papírok és kellékek hazai és részben nemzetközi készítőinek, forgalmazóinak és rajongóinak találkozója.
Az esemény előtt néhány beszélgetés kapcsán felmerült, hogy igen, aznap Budapesten leszek egy – az egyszerűség kedvéért lesarkítva - tollkiállításon. Mivel én magam is laikus vagyok rengeteg tevékenység és érdeklődési kör kapcsán, nem is csodálkoztam, amikor felmerültek olyan kérdések, hogy „Ilyen is van?”, meg hogy „Mit lehet ott csinálni?” A jó hír, hogy igen, és rengeteg mindent, hiszen, mint az most is kiderült, egy ilyen, első ránézésre abszolút rétegközönséget vonzó kiállítás és vásár bőven érdekes lehet azok számára is, akik nem mondják meg ránézésre egy írószerről, hogy az milyen márkájú töltőtoll melyik évjárat melyik szériájából, és hogy éppen sütött-e a nap mondjuk a wisconsini Janesville városában, amikor John Smith Jr. becsomagolta azt.
Az ugyanis egy dolog, hogy rengetegféle tollat láthat, érinthet és próbálhat ki a látogató egy ilyen eseményen, a manufaktúrában készült termékekről elbeszélgethet magukkal az alkotókkal, akár olyasmikről, hogy például milyen önéletrajzi elemek mentén (is) ad nevet az egyes árnyalatoknak valaki, aki kézműves tintákat készít, vagy épp hány évnyi gyűjtögetés szükséges ahhoz, hogy valaki ránézésre több száz, esetenként sok évtizede készült, de ma is működő, akár muzeális értéket képviselő töltőtollat tudjon elhozni egy ilyen és ehhez hasonló eseményre.
Rácsodálkozhatsz arra, milyen egyszerű, de nagyszerű megoldást jelenthet akár csak egyetlen innovatív eszköz, mint ebben az esetben az üvegen alkalmazható krétafilcek, amik először teljesen egyedi, semmi másra sem hasonlító írófelületükkel keltették fel az érdeklődésem, majd az is kiderült, mennyire kézenfekvő és költséghatékony lehetőséget adnak avatott kezekbe mondjuk egy kirakat berendezéséhez, díszítéséhez. Beszélgethetsz Törökországból érkezett tollkészítő vállalkozás képviselőivel a termékeik előállítása során felhasznált, különleges felületű és tapintású anyagokról, vagy arról, hogy miért épp egy magyarországi kiállításon találkozhat most velük a közönség, és megtudhatod, hogy már van irodájuk Csehországban is, onnan nincs annyira messze, és mivel imádják Budapestet, összekötötték a kellemest a hasznossal.
És rájöhetsz, hogy vannak itt sokkal mélyebb összefüggések. Például miért jön el ide egy lány, aki imádja a koreai kultúrát, több éven át élt is az országban, ennek következtében bírja és oktatja a koreai nyelvet, emellett különféle kézműves tárgyakat is készít ezen inspirációi mentén? Bevallom, én feltettem a kérdést neki is, majd amikor tekintetem szinte ugyanabban a pillanatban az egyik, koreai írásjelekkel díszített, gyönyörű kiállítású füzetre tévedt, azonnal rá is jöttem a kapcsolódási pontra, amit akkora már ő is kimondott: a keleti nyelveknél jellemző kalligrafikus írás, hát persze!
Az írás és a toll közös halmaza mentén már az sem meglepő, hogy végül egy grafológiai gyorselemzésre is beültem. Rendelkezem bizonyos nagyon felületes információkkal a témáról, de arra végképp nem számítottam, hogy egy nagyjából 13 sorból álló levél alapján valaki előtt pár perc alatt kirajzolódik a személyiségem számos olyan oldala, amit ránézésre biztosan nem lehet megtippelni, az érdeklődési körtől a párkapcsolatokban jellemző hozzáálláson át egészen a szülő-gyerek kapcsolatokig. Kissé úgy is éreztem magam, mint amikor az Oscar című filmben Kicsi Anthony (Vincent Spano, magyar hangja Pusztaszeri Kornél) elképedve mondja a születési helyét az akcentusa alapján tökéletesen megállapító Dr. Poole-nak (Tim Curry, magyar hangja Kerekes József), hogy „Felléphetne vele a cirkuszban!”, bár kimondani nem mertem; komoly szakember még egy filmben is kikéri magának az ilyesmit.
És hát az ilyen váratlan élmények és felismerések mellett is volt mit nézni, és volt mire rácsodálkozni, hiszen láthattam rengeteg izgalmas munkát a helyszínen is alkotó Urban Sketchers Budapest tagjaitól – köztük egy nagyon innovatív megoldást az idei Inktober teljesítésére, ahol minden napi kulcsszó alapján készült illusztráció egy nagyobb rajz részeként jelent meg, ezt jövőre majd nem szabad elfelejtenem, ha inspirációs posztot írok! -, merenghettem egy folyamatban lévő rekordkísérletet figyelve, hogy vajon képes lennék-e nem nyolc, de akár félórán át gót betűkkel írni megszakítás nélkül, amikor tizenöt perccel ezelőtt az említett tizenhárom sor papírra vetése után már fájni kezdett a csuklóm, annyira el vagyok szokva attól, hogy kézzel írjak, pedig alapvetően büszkén lemaradó a fogyasztói alapállásom?
Szóval ilyen, ehhez hasonló, vagy még ennél is jobb és sokszínűbb lesz a III. Hungary Pen Show, aminek változatos programjait nagy érdeklődéssel keresik majd fel a kézműves íróeszközök, tollak, papírok és más kiegészítők készítői és szerelmesei az ország minden tájáról, és egyre többen külföldről is, 2025. november 22.-én, szombaton a Lurdy Házban. Lám, az inspiráció olyan erős volt még több mint egy év távlatából is, hogy végül – és szerintem ez világpremier! – sikerült megvalósítanom az adott rendezvény előtt megszületett élménybeszámoló ötletét. Megmondtam előre.
További információk a Hungary Pen Show weboldalán és Facebookján!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.