Színes Ötletek

a kézügyes blog

„Gyerekek szemébe nézni csodálatos dolog” - Interjú Farkasházi Rékával

Születésnapi duettkoncertről, kihívásokról, sikerekről, és sok minden másról

farkashazi_reka_boritokep.jpg

Különleges duettkoncerttel ünnepli 18. születésnapját a Farkasházi Réka és a Tintanyúl augusztus 4-én, vasárnap, a Budapest Parkban. A zenekar énekesnőjével, a színésznőként, szinkronszínészként és drámapedagógusként is ismert Farkasházi Rékával ennek apropóján beszélgettünk az elmúlt majd' két évtized tapasztalatairól, arról, hogy mi a szépség és mi a kíhívás abban, ha valaki gyerekeknek zenél, és hogy milyen tervek várnak még megvalósításra a közelebbi jövőben. Interjú - benne egy másik interjúval - a folytatásban!

A napokban jött ki az Alma Együttessel közös dalotok, az „Ossz!” Mit érdemes tudnunk a közös szerzemény megszületéséről, illetve kapcsolódik-e bármilyen tekintetben a születésnapi koncerthez? 

A koncerthez igazából csak annyiban kapcsolódik, hogy a 10 meghívott vendégünk között az Alma Zenekar is szerepel, hiszen a többiekhez hasonlóan Buda Gábor is volt már vendégünk a Társasjáték című podcastban. Akkor a Gödör az ég című dalunkat énekeltük közösen, de már korábban megszületett az ötlet, hogy szeretnénk egy közös dalt és klipet is. Kálmán Tamás megírta a zenét, Gábor a szöveget, és egy nagyon jó hangulatú klipforgatáson meg is filmesítettük. Reméljük, nagy kedvenc lesz, és segít kicsit a matekban is! Egyébként régóta jó kapcsolatot ápolunk az Almával, ahogyan a többi gyerekzenekarral is. A Covid első hulláma idején, ami a 2020-as gyereknapot is elsodorta, a mi kezdeményezésünk volt egy olyan közös klip, a Légy egy hang a sok közül című dalunkkal, amelyben a gyerekeknek zenélő művészek igyekeztek egy virtuális üzenetet eljuttatni az éteren keresztül.

A már említett koncerten rajtuk kívül olyan vendégek csatlakoznak majd hozzátok a színpadon, mint Bánsági Ildikó, Beck Zoli (30Y), Bereczki Zoltán, Csemer Bogi (Boggie), Csorba Lóci (Lóci Játszik), Geszti Péter, Malek Andrea, Puskás Peti (The Biebers) vagy Zentai Márk, a Mörk frontembere. Mit jelent a gyakorlatban az, hogy „duettkoncert”, mit láthat és hallhat majd a közönség ezen a vasárnap délutánon?

Körülbelül másfél évvel ezelőtt indítottuk el a Társasjáték című podcastot a YouTube-csatornánkon, amelyben számunkra kedves és izgalmas zenészekkel, énekesekkel, művészekkel beszélgetünk, játékról, gyerekkorról, élményekről. Minden epizód végén eléneklünk közösen egy Tintanyúl-dalt is, kicsit újragondolva. Ezekből a dalokból válogattunk a koncertre, bár sajnos mindenki nem tud most velünk lenni, aki vendégünk volt már a Társasjátékban, de tíz duett felcsendül majd élőben. A meghívott vendégek közös nevezője, hogy mindannyiukat szeretjük, tiszteljük, nagyra értékeljük, amit csinálnak. A meghívás és a közös produkció után pedig azt hiszem, ők is kicsit másképp tekintenek a gyerekeknek szánt műfajra, látják, mennyire komolyan vesszük azt, hogy mi neveljük a jövő közönségét. Puskás Petivel még a podcast indulása előtt forgattunk egy közös klipet, A nap családja címmel, ezt nagyon sokan nézték már meg YouTube-on, őt még várjuk majd egy jó kis társasozásra a következő podcast-forgatáson. A duettek mellett pedig természetesen nem maradhatnak el a legnagyobb Tintanyúl-slágerek sem, ezekből is hozunk néhányat a szülinapi koncert alkalmából.

Az alapításkor kimondott célotok volt, hogy a kortárs gyerekvers-irodalmat népszerűsítsétek zenei formában, ugyanakkor a két legutóbbi albumon, az Életmeséken és a Társasjátékon már saját szövegekkel dolgoztatok. Mi hozta meg az igényt és az inspirációt arra, hogy saját mesék egészítsék ki a dalokat, illetve mennyire várható az a jövőben, hogy akár egy-egy dal erejéig visszatérjetek az eredeti koncepcióhoz? 

Az utolsó két lemez egy-egy mesekönyv mellékleteként jelent meg, így a dalok valamennyire a mesékhez is kapcsolódnak. A dalszövegeink továbbra is igényesek, választékos szókinccsel születnek a legkülönfélébb modern témákban, azt gondolom, hogy méltók a megzenésített versekhez. Amelyből egyébként ugyanúgy találunk a lemezeinken, hiszen Bartos Erika és Nemes-Nagy Ágnes megzenésített verse mellett Tóth Krisztina, Csoóri Sándor és Tarbay Ede műve is elhangzik, ahogy például az Életmeséken szereplő Párnadalt is Szabó T. Anna verse ihlette. Úgyhogy egyáltalán nem szakítottunk a hagyományokkal, a koncerteken pedig gyakran előveszünk régebbi dalokat is, akár Finy Petra, akár Kovács András Ferenc verseire írt dalok közül.

farkashazireka_es_a_tintanyul_2024.jpg

Mit ad a saját szövegek és mesék írása akár spirituális, akár művészi értelemben annak, aki elsősorban gyerekeknek énekel?

Azt hiszem, az írás mindig és mindenkor érzéseket, élményeket, gondolatokat fejez ki, továbbgondolásra alkalmas formában. A meséim mindig tartalmaznak valamilyen személyes élményt, valakinek az élményét a közvetlen környezetemből, tapasztalást, amit aztán úgy öntök formába, hogy adjon módot beszélgetésre, és természetesen némi nevelésre is, de sosem didaktikus, hanem szeretetteljes formában. A gyerekek szemébe nézni csodálatos dolog: nekik énekelni, nekik írni, velük játszani a legtisztább, legmélyebb érzéseket kelti színésznőként, énekesnőként is. Feltölt, energiát ad és inspirál.

Mi a legnehezebb és a legszebb dolog a gyerekekből álló közönség szórakoztatásában?

A gyereket nem lehet becsapni. A gyerek nem hülye, csak kicsi. De csak minőséget és színvonalat érdemes adni neki, ahhoz, hogy egyszer majd zeneértő, színházba járó, a kultúrát igénylő és fogyasztó felnőtt lehessen. Mindig azt mondom, hogy a mi feladatunk azért csodálatos, mert igazából mi neveljük a jövő zeneértő közönségét. A zenekar már bőven létezett, amikor úgy éreztem, hogy ehhez még több eszközt szeretnék ismerni, ezért diplomáztam drámapedagógusként is, aminek azóta is nagyon örülök, mert az előadói rutin mellett annak a tapasztalásnak és tanulásnak is nagy hasznát veszem a színpadon.

Tizennyolc év nagy idő, sok úgymond „felnőtt” zenekar nem is éri meg ezt a kort. Hogyan lehet frissen tartani egy ilyen típusú produkciót, illetve milyen új kihívások várnak rátok a következő években akár zenei tekintetben, akár más területeken?

Mindig tele vagyunk tervekkel. Nekünk tényleg nem nagyon van időnk belefásulni, unatkozni, mert általában mindig két lépéssel előbbre tervezünk. Így lett az évi 100 koncert mellett már évek óta hagyományos karácsonyi nagykoncertünk, így született a podcast, és jött létre ez a szülinapi koncert is. Megálmodtunk például egy Tintanyúl-társasjátékot is, szeretnénk, ha nemsokára ez is kézzelfoghatóvá válna. A többi még a jövő zenéje. Most szeretnénk jól megélni és élvezni ezt a napot, és ünnepelni az ezen a napon megjelenő Duett-albumot, amelyen nemcsak a Parkban velünk fellépő művészek énekelnek, hanem mind a 18 eddigi vendégünkkel közös dal felcsendül majd!

Tíz év Pöttömkert - Interjú az interjúban

pottomkert_230924_park_web_nm_011.JPG

Szinte hihetetlen, de a Pöttömkert idén már 10. születésnapját ünnepli, hiszen 2014. június 1-jén debütált a népszerű családi rendezvény. A Budapest Park munkatársait, Mayer Diánát és Dr. Pásti Laurát többek között a rendezvénysorozat hátteréről és mérföldköveiről kérdeztük. 

Annak idején miért vágtatok bele egy ilyen típusú program létrehozásába?

Laura: A Budapest Park egyik alapértéke a sokszínűség, és ez a megszólított korosztályra is igaz. Szeretnénk kortól függetlenül mindenkinek felhőtlen kikapcsolódást kínálni - és ebből a legkisebbek sem maradhatnak ki. Nem egy átlagos koncerthelyszín vagyunk, hanem inkább egy nagy közösségi tér, ahol az embereket a zene szeretete kapcsolja össze.

Mit adott a Budapest Parknak a Pöttömkert az évek során?

Dia: Nyilván nem tudjuk ezt nyomon követni, de szeretnénk azt gondolni, hogy akiknek gyerekként örömet szereztünk a Pöttömkertekkel, azok majd később szívesen jönnek vissza hozzánk, akár koncertekre vagy bulikra is. De elsősorban nem ezért csináljuk - egyszerűen jó érzés az, hogy lehetőséget adunk a családoknak a szabadidő minőségi, kultúrában gazdag eltöltésére.

Volt-e esetleg olyan, különösen emlékezetes Pöttömkert az elmúlt 10 évben, amire ma is jó visszagondolni?

Dia: Annyira jó hangulatú volt mindegyik rendezvény és olyan szépen fejlődött organikusan, hogy kapásból nem is jut eszembe kiemelt esemény. Egy olyan eseményünkre viszont emlékszem, ami nagyon kiemelkedő volt: a 2016 szeptemberi rendezvényen 6600 fő fordult meg a Pöttömkerten, ami sokkal több vendég, mint amennyi előtte összegyűlt egy-egy ilyen alkalomra. Itt láttuk és éreztük meg azt, hogy elérte a rendezvény a tetőfokát, izgalmas volt, hogy minden rendben legyen, minden kisgyermek elégedett legyen, és senki se maradjon le mondjuk az arcfestésről. Jól sikerült ez a rendezvény, máig jó szívvel emlékszünk rá.

Van-e bármilyen különleges kihívás vagy háttérfeladat, amikor egy ilyen típusú családi programot szerveztek?

Laura: A szervezés folyamatában kiemelt szempont, és ez mind a színpadi produkciók, mind a kiegészítő programok kapcsán elmondható, hogy az adott program a legkisebbek figyelmét is lekösse - hiszen az egészen kicsikre is gondolunk a Pöttömkerteken -, szórakoztató legyen, ugyanakkor képviselje a Budapest Park által felvállalt értékeket. Emellett fontos számunkra, hogy a nagyobb tesók, a gyerekeket kísérő szülők, nagyszülők se unatkozzanak a rendezvényen, és legyen lehetőségük a családoknak a közös játékra is.

Az augusztus 4-ei Pöttömkert Extra egyfajta mérföldkőnek is tekinthető, egyrészt a kettős születésnap miatt, másrészt mivel ez lesz talán az eddig legnagyobb szabású hasonló rendezvényetek. Mit vártok ettől az estétől, mire számíthat a közönség Rékáék koncertje mellett, illetve mik a tervek a koncert után, a következő szezonra?

Laura: A Pöttömkert Extra egy teljesen új koncepcióra épül: a tervezés során az volt az elképzelésünk, hogy a fókusz a nagyszínpadon fellépő Farkasházi Réka és a Tintanyúl zenekaron, illetve a vendégelőadókon van, tehát a rendezvény gyakorlatilag egy nagyszabású koncert, ahol a gyerekek mellett a szülők is bulizhatnak egyet kedvenceikre.

A gyerekprogramokat illetően a tervezés időszaka a télé, ezért a Pöttömkert jövő évi szezonjától most még korai lenne konkrétumokat mondani. Ami viszont mindenképpen fontos, hogy ősz elején visszatér a tavaly első alkalommal megszervezett, kifejezetten a kiskamaszok, 12-15 éves korosztályra koncentráló JusTeenTime nevű eseményünk, amire idén szeptember 15-én várjuk a látogatókat. Itt a koncepció annyiban hasonló, hogy a célcsoporthoz igazítjuk a programot. Lesz Fiúk és Cserihanna koncert, illetve kerekasztal-beszélgetés olyan résztvevőkkel, mint T.Danny, Sisi, Moriones, Hais Dorottya és Gyarmati Fanni, a nagyszínpados programok házigazdája pedig Lil Frakk lesz. De rengeteg színes programmal készülünk erre a napra ezeken kívül is, ahol a tinik kipróbálhatják magukat akár zenészként, táncosként, sportolóként, YouTuberként és TikTokkerként is. Nem titkolt célunk, hogy olyan közösségi programot kínáljunk a fiataloknak a szabad ég alatt, ami kicsit kimozdítja őket az online térből. Ráadásul a szülőknek is készülünk beszélgetéssel „mentális egészség a kamaszkorban” témakörben, szóval ezt a rendezvényt sem érdemes kihagyni! 

A JusTeenTime-mal kapcsolatban további információk a Budapest Park weboldalán! 

Az eddigi tizennyolc év alatt mi volt a legnagyobb sikerélmény számotokra a zenekarral kapcsolatban?

Természetesen nagyon büszkék vagyunk a két Fonogram-díjunkra és az összes jelölésünkre. Mindegyik mögött egy-egy nagyon kedves, általunk szívvel-lélekkel készített album van. A teltházas karácsonyi koncertjeinkre, amely idén dupla lesz, december 8-án tartjuk a MOM Kultban. Szívet melengető élmény és visszajelzés pedig annyi van, hogy reggelig sorolhatnánk. Gondoljunk akár arra, hogy van olyan kisgyerek, aki Tintanyúl-koncerten indult el először, vagy amikor látjuk a családokat összekapaszkodva Szellőtáncot járni. Vagy a nagytesóvá vált gyerekeket, ahogy már a kistesót kísérve jönnek, vagy azokat, akik egy Tintanyúl-koncert miatt utaznak haza Magyarországra - szóval megható pillanatból van elég. És azt hiszem, a következő koncerten a Budapest Parkban ismét feltankolunk majd egy jó adaggal ezekből.

Mit csinál kikapcsolódásként valaki, aki színésznő, szinkronszínész, pedagógus, énekesnő, műsorvezető és szerző is egy személyben, tehát nagyjából mindazzal foglalkozik, amiről sokan álmodoznak?

A családommal vagyok, ez a legjobb kikapcsolódás, bármi, amit együtt csinálunk. Ebben van közös főzés, társasozás, utazás, kirándulás, és a hatéves kislányommal gyakran kézműveskedés is. Ami pedig igazán kikapcsol, az az olvasás - bár erre néha tényleg nagyon nehéz időt szakítani, de nem maradhat el.

Számodra mit jelent a szó: kreativitás?

Mindent. Az életet, az aktivitást. Színpadon és színpadon kívül egyaránt. A lételemem, ez mozgat és visz előre. A végtelenbe és tovább.

További információk  Farkasházi Réka és a Tintanyúl online felületein, illetve a Budapest Park honlapján és közösségi oldalain! 

Szöveg: Kovács Attila 
Koncertfotók:  Nagy Márton / Budapest Park

A bejegyzés trackback címe:

https://szinesotletek.blog.hu/api/trackback/id/tr8118456311

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Ajánló

karacsonyi_banner.jpg

colors & ideas

colorsandideas_banner_1.png 

 

Akció

szinestizespromocio_banner.jpg

Színes Ötletek

A Színes Ötletek blogon megtalálsz minden kreatív technikát, hozzájuk gyakorlati tudnivalókat, DIY és környezettudatos ötletek egész arzenálját. Kaphatsz tippeket lakberendezéshez, újrahasznosításhoz, találsz mintákat gyöngyfűzéshez, kötéshez, horgoláshoz, varráshoz, készíthetsz divatos kiegészítőket, dekorálhatod az otthonod, szépítheted a kerted, ünnepi és alkalmi dekorációkat készíthetsz, mindezt egy igazán jó hangulatú közösség tagjaként.

Pinterest

pinterest_banner.jpg

süti beállítások módosítása