Lassulj, szemlélődj, töltődj fel egy különleges, egész napos eseményen!
Formabontó eseményt szervez a Szépművészeti Múzeum március 23-án, szombaton, amely egyfajta nyitányaként is felfogható a klasszikus és kortárs faábrázolásokat egyaránt bemutató Kapuk a létben - A fa motívuma Pieter Bruegeltől Hollán Sándorig tárlat utolsó hete előtt. A Lélegezz! - Minifesztivál a Szépművészetiben látogatói nem csak a kiállítást tekinthetik meg tárlatvezetés formájában, de jógázhatnak a tágas, napfényes Barokk Csarnokban, érdekes előadásokat és beszélgetéseket hallgathatnak meg az alkotás pszichológiai vonatkozásairól, az alkotásban való feloldódás transzcendens élményéről, hangok és képek kapcsolatáról, a napot pedig egy természet által ihletett zongorakoncert zárja. A késő délelőtt kezdődő és egészen kora estig tartó rendezvényen többek között olyan művészek működnek közre, mint Hámori Gabriella, Takács Dorina (Дeva), Balla Gergely, a Platon Karataev énekese, és Szilasi Alex zongoraművész.
Az április 1-ig még megtekinthető Kapuk a létben az ember és természet kapcsolatát, a fa szimbolikus értelmezési lehetőségeit vizsgálja a különböző korokban, régi mesterek és kortárs művészek alkotásain keresztül. A fa legtöbb kultúrában önmagán túlmutató motívum, mely szimbolikus jelentéssel is bír. Az eredetmítoszok szerint a világ tengelyét testesíti meg, amely összeköti az univerzum régióit, az alsóbb és a felsőbb világokat. A kultikusan szentté avatott fa a halhatatlanság és a tudás hordozója, az ember rajta keresztül kapcsolódhat a transzcendenshez. A fák és az ember szimbiotikus kapcsolata költői módon fogalmazódott meg már az ókori mítoszokban és a legkorábbi természettudományos munkákban is, nem beszélve a művészetről, a klasszikus ábrázolásoktól a kortárs művekig.
A több mint ötven műalkotást felvonultató kiállítás amellett, hogy érinti az európai tájképművészet csúcspontjait, benne a faábrázolás és a tájképművészet klasszikusaival, melyek között Wolfgang Huber, id. Jan Brueghel, Claude Lorrain, Camille Corot, Rembrandt Harmensz, van Rijn és Nicolas Poussin alkotásait is láthatjuk, a különböző grafikai technikák - tollrajz, színezett fametszet, rézkarc, üvegkarc, akril - áttekintését is nyújtja. Mindezt a Grafikai Gyűjtemény gazdag anyaga teszi lehetővé, benne azzal a jelentős műtárgycsoporttal, melyet Hollán Sándor 2003 és 2019 között ajándékozott a múzeumnak.
Hollán, a fákban rejlő belső erők érzékeny megfigyelője 1956-ban hagyta el Magyarországot, azóta a műterme télen Párizshoz köti, a nyarakat viszont a dél-franciaországi Gignacban tölti, ahol a vidéket járva vissza-visszatér kiválasztott fáihoz, hogy megfigyelve rezdüléseiket meditatív rajzokat készítsen róluk. A nap programjai közül több is kapcsolódik az ő munkáihoz.
A Lélegezz! minifesztivál részletes programja
11:30 - Fák között - Tárlatvezetés Záray Szilvia művészettörténész, múzeumpedagógussal
A Kapuk a létben című kiállításban tartott tárlatvezetés során körbejárjuk, hogy hogyan változott az erdei táj ábrázolása az évszázadok során, miként érzékeltették a természet erőit a régi korok alkotói, és hogyan készítette meditatív farajzait a kortárs klasszikus, Hollán Sándor.
Helyszín: Grafikai Kiállítótér
13:00 - Jóga Hámori Gabival a tágas, napfényes Barokk Csarnokban
A mozgás és művészet szerelmesei Hámori Gabriella színésznővel jógázhatnak a tágas, napfényes Barokk Csarnokban, mely során az erősítés és elme lecsendesítése kap hangsúlyt. A Pranayama légzőgyakorlatokkal, Vinyasa Flow elemekkel és stresszoldó Yin jóga relaxációval kombinált dinamikus hatha jógaóra segít a résztvevőknek megtalálni a fókuszt és a jelenlétet a gyakorlásban és az életben egyaránt. Az órákon akár teljesen kezdők is részt vehetnek, a gyakorlatok elvégzése nem igényel előzetes tudást. Jógamatracot, kérjük, hozz magaddal!
A részvétel a programbelépő mellett regisztrációhoz is kötött!
Helyszín: Barokk Csarnok
14:30 - Mit mondanak rólunk (fa)rajzaink? - Prof. Dr. Vass Zoltán pszichológus, egyetemi tanár előadása
Az előadáson a Kapuk a létben című tárlatban kiállított műveken keresztül a farajzok pszichológiai vizsgálatának elméleti alapjairól és elsősorban a fák formai-szerkezeti rajzelemzéséről tudhatunk meg többet. Megismerhetjük a rajzok bizonyos jellemzőinek pszichológiai jelentését, és betekintést nyerhetünk a rajzok számítógépes, úgynevezett algoritmikus elemzésének új módszerébe is.
Helyszín: Román Csarnok
16:00 - Kapuk a létben
A beszélgetés résztvevői Hollán Sándor meditatív farajzainak és a tájművészet nagy klasszikusainak tükrében beszélgetnek az alkotásban való feloldódás transzcendens élményéről, és arról, miként tudnak összefonódni egymással a hang - vagy éppen a csend -, a kép és a szó.
Meghívott vendégek: Balla Gergely (Platon Karataev) énekes, dalszerző; Takács Dorina (Дeva) énekes. Moderátor: Cser Judit művészettörténész, múzeumpedagógus
Helyszín: Román Csarnok
Beszélgetés Takács Dorinával (Дeva) és Balla Gergellyel (Platon Karataev)
17:30 - Évgyűrűk
Szilasi Alex zongoraművész zenével kísért előadása fák ihlette hangulatokkal és a transzcendens szólamokkal.
Helyszín: Román Csarnok
A fenti programok mellett a nap folyamán folyamatosan látogatható lesz a Hangfürdő, babzsákokkal és természetközeli zenékkel a múzeum állandó kiállításainak három pontján.
További információk, érdekes művészeti programok a következő hetekre, hónapokra a Szépművészeti Múzeum weboldalán és közösségi felületein!
Fotó: Martin Wanda
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.