Ugyan vízkeresztről manapság leginkább annyi él a köztudatban, hogy ilyenkor szokás leszedni a karácsonyfát - persze csak akkor, ha valaki nem februárban lát neki, mint mi sokszor, mert „még nem is pereg, és sajnálom kidobni” - számos más érdekesség is kapcsolódik a mai jeles naphoz. A legősibb keresztény ünnep kialakulásához Jézus életének három fontos momentuma is kapcsolódik, a napkeleti bölcsek látogatása, Jézus megkeresztelkedése a Jordán folyóban, illetve hogy a Biblia szerint Jézus ezen a napon tett először csodát a Kánai menyegzőn, borrá változtatva a vizet. Mai bejegyzésünkben a teljesség igénye nélkül erről a jeles napról gyűjtöttünk össze nektek néhány tudnivalót. (Illusztráció: pexels.com)
1. A napkeleti bölcseket három királyokként is emlegeti a köznyelv, akiket a hagyomány szerint Gáspárnak, Menyhértnek és Boldizsárnak neveztek. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a különböző keresztény felekezetek messze nem egységesek ebben a tekintetben, hogy valóban királyokról van szó, és hogy egyáltalán hárman voltak-e: Máté evangéliuma nem említ pontos számot, a szír–arám egyház és az örmények szerint pedig tizenketten voltak. A hármas szám bizonyos értelmezések szerint az akkor ismert földrészeket - Európa, Ázsia, Afrika - , és azt jelképezi, hogy az egész világ hódol Jézus előtt.
2. Magyarországon január 6-án nemcsak Boldizsár, de Gáspár - amit leginkább augusztus 27-én tartanak a hagyomány szerint - és Menyhért - augusztus 22 - nevűek is ünnepelhetik nevük napját.
(Illusztráció: pexels.com)
3. Jézus megkeresztelkedésének tiszteletére a katolikus templomokban ezen a napon szentelik a vizet, amiből a hívek is hazavihetnek. A magyar vízkereszt elnevezés erre a hagyományra utal.
4. Írországban, a Skót-felföldön, Kanada Új-Fundland és Labrador tartományában, illetve amish közösségekben többek között Little Christmas, azaz „kis karácsony” néven ünneplik vízkereszt napját. Vízkereszt - pontosabban az azt követő vasárnap - sok helyen jelzi a karácsonyi ünnepkör végét. Így már nem nehéz kitalálni azt sem, mire utal a „Kiskarácsony, nagykarácsony című dal első sora.
5. Írországban Women's Christmas, azaz „A nők karácsonya”-ként is ismert az ünnep. Nollaig na mBan napján a főzéssel és házimunkával töltött karácsonyi ünnepek után a nők külön ünnepet kaptak, a nap végén egy, a kánai menyegző tiszteletére borral kísért vacsorán gyűltek össze. A hagyomány bizonyos helyeken ma is él, sok hölgy tölti ezt az estét étteremben, vagy épp kocsmában, illetve ajándékot kapnak gyermekeiktől, unokáiktól, vagy más családtagoktól. Írországban a fenyőfák helyett magyal fák és cserjék ágait díszítik fel, amiket a karácsonyi szezon végén a kandallóban elégetnek.
6. Shakespeare „Vízkereszt, vagy amit akartok” című komédiájának eredeti címe „Twelfth Night, or What You Will”, szó szerinti fordításban „A tizenkettedik éjszaka, vagy amit akartok”. A cím arra utal, hány nap telt már el a karácsonyi ünnepek óta.
Illusztráció: nonnabox.com
7. Olaszországban ilyenkor érkezik a Mikulás helyi megfelelője, egy Befana nevű boszorkány, aki ajándékot ad a jó gyerekeknek, és szenet azoknak, akik rosszul viselkedtek.
8. A Monty Python-csoport „Brian élete” című filmjének első jelenete vízkereszt napján játszódik.SPOILER! (Bár szinte kizárt, hogy bárkinek új információt árulunk el ezzel.) A három napkeleti bölcs természetesen először rossz házba megy be, és az újszülött Briant imádja megváltóként, de aztán hamar kiderül a tévedés, Mandy - Brian anyja - legnagyobb bánatára.
Reméljük, tetszett ez a kis összeállítás! A lista természetesen nem teljes - ha van olyan érdekesség a mai nap kapcsán, amit szívesen megosztanátok velünk, vagy a Színes Ötletek olvasóival, kommenteljetek bátran a cikk alatt, vagy közösségi felületeinken!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.