Szent Márton temetésének emléknapján, november 11-én, főleg német és holland városokban lámpás, fáklyás éjszakai körmeneteket tartanak, melyeken megemlékeznek az avatása elől a legenda szerint libaólba rejtőző püspökről, aki később az egyik legismertebb keresztény szentté vált. A lámpás felvonulások eredete a németországi Rajna-vidékén a középkorban elterjedt Funkentag – szikranap – ünnepekre vezethető vissza, ami az ilyenkor szokásos máglyagyújtásokról kapta a nevét. Ezen alkalmakkor, akárcsak a gael Samhain ünnepén, a fiatalok a tűz körül táncoltak és átugrottak a lángokon, a hamut pedig a földekre szórták, hogy termékennyé tegyék azokat. A mai Márton-napi felvonulásokon főként gyerekek vesznek részt szüleik, és persze saját készítésű papír lampionjaik társaságában, amiket az ünneppel kapcsolatos motívumok díszítenek. Németország egyes részein gyerekek a Halloweenhez hasonlóan be is öltöznek és házakat keresnek fel, ahol Márton-napi dalokat énekelnek, cserébe süteményt, kekszet, egyéb édességeket kapnak. Magyarországon ez a szokás nem terjedt el, ugyanakkor számos oktatási intézményben, óvodákban, iskolákban rendeznek Márton-napi ünnepséget, ami kitűnő alkalom a különféle lámpások készítésére kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A könnyen, otthon fellelhető alapanyagokból is elkészíthető változatok közül gyűjtöttük össze a kedvenceinket a folytatásban.
Színpompás lámpások maradék alapanyagokból
Egy látványos, a szivárvány minden színében pompázó lámpás elkészítése nemcsak remek szórakozás, de újrahasznosításként is tekinthetünk rá, hiszen fő alapanyagként befőttes üvegeket használunk fel hozzájuk. Díszítésként kisebb-nagyobb papírdarabokat, gyöngyöket, vagy akár egy darab karácsonyi girlandot is bevethetünk.
A lámpások úgyis nagyon mutatósak, ha a papírt - ami akár korábbi barkácsprojektjeink vágási hulladéka is lehet - egyszerűen csak feltépkedjük, de kivághatunk különféle formákat is. Előbbit akár a legkisebbekkel is sikerrel teljesíthetjük, míg az olló rutinos használatát követelő verzióban a nagyok is elegendő kihívást találnak. A technika nem más, mint a sokoldalú decoupage. Kenjük be az üveget vékonyan a ragasztóval, majd óvatosan fektessük rá a papírdarabokat! Selyempapírral hozhatjuk létre a legszebb, áttetsző felületet, de vastagabbakkal is próbát tehetünk. Ha mindenhol beborítottuk az üveget, vigyünk fel rá egy vagy két réteg ragasztót és várjuk meg, amíg megszárad! Óvatosan dolgozzunk, nehogy felsértsük vagy elmozdítsuk a papírt!
Lámpásunknak legegyszerűbben egy darab drótból készíthetünk fogantyút. Tegyünk egy hurkot az egyik végére, majd amikor körbehajtjuk az üveg pereme alatt, jelöljük meg a közepét és tegyünk oda is, csak ezután hajtsuk tovább! Fűzzük át a drótot a végén lévő hurkon, képezzünk megfelelő nagyságú fogantyút, majd rögzítsük a végét a túloldalon hagyott hurkon keresztül. Utólag zsenília dróttal is díszíthetjük, de rögzítés előtt gyöngyöket is fűzhetünk rá.
Képek forrása: mygrowingcreativelife.com, bloglovin.com, pinterest.com
Megújuló konzervdobozok
Bár a konzervdobozok aránylag jól újrahasznosíthatók, ha szelektív hulladékgyűjtőben helyezzük el őket, néhányuknak meghosszabbíthatjuk a pályafutását, ha legalább egyszer újra felhasználjuk, mondjuk lámpáskészítésre. Ennek az ötletnek a megvalósítását inkább szülőknek ajánljuk, mivel a fémdoboz kifúrása eszközigényes és balesetveszélyes feladat, de a festésben, díszítésben a gyerekek is részt vehetnek. A kész lámpások pedig a karácsonyi dekorációban is helyet kaphatnak, ha még tovább szeretnénk kihasználni a "szemétben" rejlő lehetőségeket.
Képek forrása: defrenteparaomar.com, manualidadesfaciles.es, i.pinimg.com, promenad24.hu
Klasszikus papírlampion könnyen és gyorsan
Mindenféle ünnepi dekorációként ismert papírlampiont sokféleképpen készíthetünk, ez az egyik legegyszerűbb módja. Mindössze annyi plusz feladatunk van, hogy pausz- vagy más áttetsző papírból hajtsunk egy felül nyitott hengert és ragasszuk bele! Mondanunk sem kell, hogy ebben az esetben csak ledes mécsest használhatunk!
Képek forrása: pinterest.com, analogi.net
Bármelyiket is választottuk, lámpásaink Márton-nap után sem kell, hogy a szemetesben landoljanak, hiszen a meleg gyertyafény bármikor feldobja a hangulatunkat, akár az ablakban, akár a meglévő dekorációnk elemeiként használjuk fel őket.
Ha tetszett a cikk, kövessetek minket Pinteresten, Facebookon és Instagramon is, hogy a következő ötletadó bejegyzésről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.