Otthonunkban rengeteg olyan alapanyag található a papírgurigától kezdve a tojásos dobozig, amiket elsőre hulladékként azonosítunk, pedig alkotói szemszögből mindből potenciális játékok lehetnek a gyerekek számára. Ha ezeket is felhasználjátok kreatív tevékenységeitekhez, nemcsak időt és pénzt takaríthattok meg, de jót tesztek a környezetünkkel is, és persze jó példával járhattok elöl az ökotudatos nevelés, a szelektív hulladékgyűjtés, az újrahasznosítás, a hulladék csökkentése terén, legalább személyes szinten. Mai gyűjteményünkben egyaránt találtok érdekes, szép, vagy éppen szórakoztató ötleteket, válasszátok ki kedvenceiteket!
Tojáshéj mozaik
A mozaikrakás nagyon izgalmas feladat, akár játékként, akár művészi szinten űzzük. A klasszikus módszeren túl számos anyagból készíthetünk mozaikképet, például bevethetjük erre a célra a reggelihez vagy a süteményhez felhasznált tojások héját is. A megtisztított és száraz tojáshéjakat temperával vagy akrilfestékkel festhetik meg a gyerekek, ezután törjük össze nekik apró - de nem túl apró - darabokra.
Érdemes előre kitalálniuk és előrajzolniuk a képet, hogy a színeket ez alapján választhassák ki. A tojáshéjat oldószermentes hobbi-, vagy decoupage ragasztóval rögzíthetik a kartonra. A kész képet lakkal is lefújhatjátok, ha szeretnétek, hogy fényes és tartós legyen. Egy ilyen szivárvány elkészítéséhez mindössze 4-6 darab tojás héjára lesz szükségetek, és indulhat is a játék bármelyik reggelire készített rántotta melléktermékeit hasznosítva!
Képek forrása: mommademoments.com
Vízfesték virágokból
Nyár van, minden virágba borult, így semmi akadálya, hogy kipróbáljátok ezt az izgalmas kísérletet: készítsetek saját kezűleg vízfestéket virágokból! Ehhez elsősorban többféle, lehetőleg élénk színű virágot kell gyűjtenetek. A szirmokat húzzátok le a szárról, tegyétek zárható zacskókba, és sodrófával nyomkodjátok szét!
Zöld színhez a szárakat is felhasználhatjátok. Ezután hagyjátok állni néhány órán át! A zacskókat a munka végeztével mossátok ki, szárítsátok meg, ezek máskor is használhatók lesznek. Figyeljétek meg, melyik virágból nyertétek a legintenzívebb színt!
Képek forrása: learnplayimagine.com
Távcső a legkisebbeknek
Sok szülő találkozhatott már papírgurigán, vagy épp egy fesztivál műsorfüzetén át kémlelő gyermekével, hiszen a kicsik általában mindenféle rávezetés nélkül megtalálják maguknak ezt az igen egyszerű játékot! Akár kalózkapitánynak, akár ornitológusnak készül éppen a család legkisebb tagja, rögtönzött távcsövét saját kezűleg akár személyre is szabhatja, csak egy kis fonal, ragasztószalag, színes papír kell hozzá - vagy ami épp van otthon! A kétszemes távcső egyébként is sokkal klasszabb a szimplánál!
Forrás: artbarblog.com
Aligátor tojástartóból
Ovis korú gyerekek kis segítséggel maguk is elkészíthetik ezt az aligátort, mindössze egy tojástartó és négy papírguriga felhasználásával. A tartó egyik feléből készíthetitek el a testét, a másik felét kettévágva pedig a fejét. Összeragasztás előtt az egészet fessétek le, és hagyjátok megszáradni! Színes papírdarabokból ragasszátok fel a szemét, fogait, nyelvét, és kezdődhet is a játék! Tudtátok, hogy csak az aligátor tudja kinyújtani a nyelvét, a krokodil nem? Az ő nyelve teljes hosszában az alsó állkapocs aljához nő le.
Kép forrása: gardenwithkim.blogspot.com
Koinobori kicsit másképp
Japánban gyermeknapon, május 5-én, koipontyok által ihletett zászlókat reptetnek szerte az országban. Ezeknek a színes, foltos halaknak a mintáját idézi ez a könnyen elkészíthető dísz, amiket kiakaszthattok a teraszra vagy az erkélyre. Hagyományos színes papírt, krepp- vagy selyempapírt is használhattok.
Kép forrása: diyprojects.com
Ugrálókötél már nem használt zacskókból
Sok mindent tehetünk azért, hogy ne szaporodjanak tovább otthonunkban a műanyagzacskók, de számos esetben nem úszhatjuk meg ezt, pláne, ha korábban tetemes mennyiség gyűlt össze. Ilyenkor jól jöhet, ha készítünk belőlük valami hasznosat. Sokan szőnyeget, vagy lábtörlőt szőnek szatyrokból, ami igazán menő ötlet, de most a gyerekjátékokra koncentrálunk. Az ugrálókötélhez kicsit több idő és türelem szükséges, cserébe viszont egy tartós játékot kaptok, ami használat közben is emlékeztethet titeket arra, hogy a nejlonzacskó nem az erdőbe vagy a patakba való!
A csíkokra vágott zacskókat hossztól függetlenül kötözzétek egymáshoz! A csíkokból hatot fonjatok össze hagyományos fonással, majd ismételjétek meg a műveletet! Ha elkészült a két darab - már ugrálókötél méretű - fonat, ezeket csavarjátok össze, és rögzítsétek a végeket ragasztószalaggal.
Képek forrása: childhoodlist.blogspot.com
Ha elkészítettétek bármelyiket és van kedvetek megmutatni, szívesen látjuk a Színes Ötletek Alkotói Csoportjában! Követhettek minket Facebookon és Instagramon is, ahol további ötletekkel találkozhattok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.