Az áprilisi hónapnak már-már eposzi jelzője a bolondos, és legalábbis szeszélyes időjárása miatt biztosan kiérdemli ezt a jelzőt - erről a tavaly alapos fagykárt szenvedett barackfánk is mesélhetne, de nem túl szószátyár típus. Hol esik, hol fúj, mire felöltöznénk, már hétágra süt a nap. Cserébe viszont gyönyörködhetünk a kert és az erdő ébredésében, a gyümölcs- és liliomfák pompás virágzásában! A szabadtéri programok tervezése ugyanakkor, mondjuk úgy, némi rugalmasságot igényel az évnek ebben a szakaszában, legyen szó akár kirándulásról, játszóterezésről, vagy éppen kerti tennivalókról. De ha szerencsétek van, és nem épp a munkaidő után, vagy a szabadnapokon fordul igazán rosszra az idő, így is sok feladat végezhető el a kertben, akár egy bográcsozás ideje alatt is. A folytatásban jövünk a szokásos havi tippekkel!
Év eleje óta futó sorozatunkkal azokat szeretnénk inspirálni, akik még nem rendelkeznek évtizedek tapasztalatával, így jól jöhet nekik néhány praktikus tipp azt illetően, mit mikor érdemes elvégezni a kertben ahhoz, hogy minél hatékonyabbak legyünk ezen a téren. Április első heteiben még bőven aktuális sok minden az általános tavaszi feladatok közül, így bátran fellapozható korábbi, Kint a kertben, kreatívan - Márciusi feladatok a rózsametszéstől a kártevők elleni harcig című cikkünk, ugyanakkor a szerszámok karbantartásán és az előkészítő műveleteken túl ilyenkor már sok mindent vethetünk és ültethetünk is.
Százszorszépmező
Sokan úgy gondolják, a tökéletes angol gyepnél nem lehet szebb dísze kertünknek, de ahhoz, hogy ezen elképzelés mentén ne a kudarcélmény szorongató érzésével kelljen küzdenünk ahelyett, hogy élvezzük a szabadban töltött időt, érdemes néhány dolgot mérlegelnünk. Van időnk hetente kétszer füvet nyírni, kéthetente trágyázni, kéthavonta gyomirtózni? Egyáltalán szeretnénk vegyszerek egész arzenálját bevetni a cél érdekében? A biológiai gyepápolás nem lehetetlen, de az eredmény egészen másféle szépség lesz - százszorszépmező, vagy kakukktormás gyepszőnyeg.
Virágos réteket idéző kertünkkel nemcsak időt takaríthatunk meg, hanem magunkhoz csalogathatjuk a lepkéket és a méheket is. Vessünk bátran mezei virágmagokat a füves területre! Erre alkalmas lehet többek között a cickafark, különböző zsályafélék, és a macskamenta is, mellyel saját cicánknak, vagy szomszédságból érkező karmos látogatóknak is önfeledt perceket okozhatunk. És persze ez érvényes lehet a család minden tagjára, hiszen a kerti virágokból fűzött koszorú készítése kicsik és nagyok számára egyaránt jó mulatság!
Tavaszi nagytakarítás
Ahogy házon belül, úgy kívül is itt az ideje a nagytakarításnak, amit a füves területeket illetően is célszerű elvégeznünk. Távolítsuk el fűmaradványokat, és ha a gyep elmohásodott, azt is. Az első nyírás után szórjuk be átszitált, érett komposzttal! A mohamentes gyep érdekében három rész komposzthoz egy rész homokot keverjünk, és ezt terítsük el 1-2 cm vastagon! Ha eddig még nem tettük, távolítsuk el a téli takarást mindenhonnan, és persze a cserjéket is ilyenkor érdemes felkötözni. A szamócatövek alá most terítsünk szalmát! Az erdei szamócát csatasorba állíthatjuk a gyomnövények visszaszorítása érdekében is, hiszen amelett, hogy ízletes csemegéznivalót biztosít, kiváló talajtakaró is egyben.
TIPP! Az erdei szamóca levele is hasznos! Akár naponta háromszor, hosszú távon is biztonsággal fogyasztható teájához 1 evőkanálnyi szárított levelet 2 dl vízzel forrázzunk le, majd hagyjuk állni 15 percig. Alkalmazhatjuk vérnyomáscsökkentőként, vizelethajtóként, hasmenés és emésztőrendszerei problémák ellen, valamint bakteriális fertőzések legyőzése érdekében is.
Kültéri virágládák
Az erkélyre vagy a teraszra csak a fagyosszentek után telepítsük ki a növényeket, de addig is előkészíthetjük a ládákat, ültetőedényeket számukra, és beszerezhetjük a hiányzó darabokat. Ilyenkor jut idő arra is, hogy saját kezűleg készítsünk kaspókat, ládákat, esetleg dekoráljuk meglévő kerámia vagy fa virágtartóinkat. A hobbibeton egy olyan sokoldalú alapanyag, ami a lakberendezésben és a kertben egyaránt helyet kaphat. Virágtartók és ültetőedények hobbibetonból című korábbi cikkünkből ihletet meríthettek, ha a ti tetszéseteket is elnyerte a vele létrehozható egyszerű, letisztult felület.
TIPP! Szeretnétek mediterrán vagy vintage stílusú kertetekbe, teraszotokra mohával és zuzmóval bevont cserepeket? Természetes antikolással készíthettek "régi" ültetőedényeket, ha két-három hetenként bevonjátok a felületüket joghurttal.
A tanácsok összeállításában Karl Ploberger 12 hónap a kertben című munkája volt segítségünkre, aki négy évtized kertészeti tapasztalatait, kertbarátok ötleteit, szakemberek javaslatait foglalta össze könyvében. Bár ez a kötet már nem elérhető, sok más hasznos kertészeti kiadvány közül válogathattok a Cser Kiadó webáruházában.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.