Hogyan segíthet a „hygge” abban, hogy karácsonyhoz közeledve ne uralkodjon el rajtunk a káosz és a kapkodás? Mit tanulhatunk a csak első látásra hűvös skandináv attitűdből nemcsak a lakberendezés terén, de az ünnepi készülődést, a hangulat megteremtését illetően is? Annyit elárulhatunk, hogy ha a családdal, barátokkal töltött közös programokra, játékra és nevetésre helyezzük a fókuszt, biztosan jó úton járunk. Hogy milyen kiegészítőkkel teremthetünk ennek ideális teret a túlzások elkerülése mellett, az kiderül a folytatásból. (Illusztráció: House Doctor)
(Forrás: Bloomingville)
Ahogy sorozatunk első részében is szóba került, Dániában a hygge elsősorban az érzésekről szól, a lágy fények meghittségéről, a szeretteinkkel töltött időről, az otthon meleg, megnyugtató biztonságáról. Nem kell a messzi északon születnünk ahhoz, hogy erre vágyjunk, hiszen sokunknak vagy az év végi munkahelyi hajrá, vagy a karácsonyi menü és a takarítás körüli stressz határozza meg az év utolsó hónapját a befelé fordulás és a zavartalan pillanatok helyett. Amikor csak tehetjük, lassítsunk le, készítsük el a legegyszerűbb sütit, válasszunk film helyett egy jó könyvet, esetleg gyújtsunk mécsest vagy párologtatót és engedjük magunkat megpihenni az illatában. Ezek a hygge apró összevetevői, melyekkel ráhangolódhatunk a csúcspontját jelentő karácsonyra.
(Forrás: Bloomingville)
Akkor lesz igazán ünnepi a hangulat, ha minden helyiséget feldíszítünk. A hygge szellemében használjunk természetes anyagokat, visszafogott kiegészítőket, inkább kevesebb, de jól megválasztott dekorációt - és az is sokat hozzátehet a jóérzésünkhöz, ha néhányat magunk készítünk. Nem kell nagy dolgokra gondolnunk, a bejárati ajtó minkét oldalán elhelyezhetünk egy-egy lámpást, vagy készíthetünk ajtódíszt, az előszobába tegyünk mikulásvirágot vagy egy kis tuját, de ha nincs elég fény, egy girland is jelzi a karácsony hangulatát, és sokfelé rakjunk gyertyákat, mécseseket, hiszen a karácsonyi hangulat első számú főszereplője a fény, ami meleget áraszt. A fényforrások sokféleségében ismét Esztertől kapunk egy kis skandináv inspirációt.
(Forrás: Bloomingville)
"A tűz, amit képviselhet úgy a gyertya lángja, mint a kandalló tüze, a forró kávé, tea, esetleg egy finom, fűszeres forralt bor mind-mind olyan hangulatjavítók, amik kívülről vagy belülről, de átmelegítenek. A világítás és a megfelelő fényerő különösen fontos a korai sötétedéssel járó őszi-téli időszakban. Hogy otthon végzett tevékenységeink a munkától a játékon át az olvasásig megfelelő megvilágítást kapjanak, vagy hangulatossá szeretnénk varázsolni egy sarkot a szobában, segítségünkre lehetnek a fő fényforrást kiegészítő asztali lámpák és állólámpák, míg ha kevés a szórt fény, lecserélhetjük függőlámpáinkat. Helyezzünk el lámpásokat, vagy gyertyákat stílusos gyertyatartókban, rendezzük mécseseinket egy nagyobb tálba, és a nap bármely szakában gyújtsuk is meg őket, hiszen többnyire borúsak és sötétek a nappalok, nem kell az estére várnunk, így meghosszabbíthatjuk az általuk nyert idilli perceket!"
(Forrás: Bloomingville)
Nemrég még gyönyörködhettünk az ősz pompás színeiben, de mikor a természet csupasz, odakint a színek a szürke összes árnyalatát idézik - csak ha szerencsénk van és havas a táj, akkor borul fehérbe a látvány. Otthonunkban viszont megidézhetjük a színpompát anélkül is, hogy felújítanánk az egész házat, ha néhány meleg színű kiegészítővel dobjuk fel a helyiség hangulatát. Jöhet a vörös, a mustársárga vagy a rozsdabarna - nem csak a klasszikus karácsonyi színekben gondolkodhatunk!
"A téli hidegben jól esik meleg holmikkal kényeztetni magunkat, és ez nem csak az öltözködésben jellemző. Felkészíthetjük otthonunkat a közelgő karácsonyra és egy-két hangulatos, a teret melegséggel betöltő kiegészítővel, mint például szőrmékkel, vagy óriás vázákkal, melyekbe tehetünk néhány őszi gallyat. Ha vendégeket várunk, jól jöhet néhány nagyméretű ülőpárna, amiket kihasználhatunk a családdal közös filmnézés vagy társasozás alkalmával is. A puha takarók és díszpárnák, szőnyegek fokozzák a meghitt hangulatot - igazi dán hygge stílusban."
Azért az ünnepi dekorációt meghatározó színek kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy igazodjanak a lakás alaphangulatához, mert ha nagyon eltérnek, akkor az zavaró, kellemetlen összhatású eredményhez vezet. Ha bizonytalanok vagyunk, ne használjunk sokfélét! Erős színekkel se zsúfoljuk túl a lakást, hiszen kevés, de jól elhelyezett dísszel érhethül el leginkább a kívánt hatást. Havas, csillogó táj hangulatát csempészhetjük falaink közé, ha fehér dekorációt választunk arannyal vagy ezüsttel kombinálva, ami az elegnaciát kedvelőknek is kedvence lehet. A régi idők karácsonyának megidézéséhez pedig bátran választhatunk sötétebb színeket is - a mélykék és a bordó arannyal párosítva igazi ünnepi pompát varázsol a lakásba.
"A dán karácsony a hygge szellemében nagyon alaposan megtervezett és átgondolt. Kövessük a példát mi is, hiszen ha nem engedjük, hogy felőrlődjünk az ünnepi feladatok kavalkádjában, sokkal több időnk marad majd a hangolódásra és a családdal való együttlétre! Az ünnepi asztal díszítése nálunk is éppoly kardinális, de itt is érvényesítsük a kevesebb tönn elvét. Néhány fenyőággal az asztalt, vagy akár a székeket is díszíthetjük, az elmaradhatatlan gyertyák mellé pedig beszerezhetünk egyszerű, de látványos kiegészítőket, amiket újra és újra tudunk használni fontos eseményekkor. "
(Forrás: Bloomingville)
Bármilyen dekorációt vagy kiegészítőt is választunk, tartsuk szem előtt, hogy nem a tökéletességre való törekvés a cél, hanem hogy megteremtsük a saját kis békeszigetünket, ahol értékes időt tölthetünk el szeretteinkkel! Meghitt adventi várakozást kívánunk mindenkinek!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.