Az ünnepek közeledtével sokunkban felmerül az igény, hogy mire elkezdjük díszíteni a fát, és megindul az ilyenkor szokásos vendégjárás, a lehetőségeinkhez képest a legjobb arcát mutassa környezetünk. Nálunk még Johnny Firpo valószínűségszámításban szerzett jártassága sem kell annak megjóslásához, hogy decemberben szinte biztosan találunk valami olyan feladatot, amivel úgy járunk, hogy nem lenne feltétlenül életbevágó, meg épp tudnánk mással tölteni az időt, de aztán egymásra nézünk, és azt mondjuk: „Egye fene, ezt még gyorsan megcsináljuk!” Valószínűleg nem valamiféle megfelelési kényszer motiválja ezt, inkább arról van szó, hogy feszengve lépünk be egy elegáns étterembe úgy, hogy ha más nem is, de mi magunk tudjuk, hogy lyukas zokni van rajtunk a sebtiben kifényesített cipő alatt. Azaz sokkal jobb érzés valóban kicsinosítani valamit, mint betolni egy kevésbé szem előtt lévő sarokba, vagy letakarni egy karácsonyi mintás terítővel. Idén egy néhány évvel korábbi cikkünk tárgya szolgáltatta az apropót a fenti gondolatsorhoz. Meg kicsit az is, hogy gyakran kérdezitek bútor- vagy csempefestős cikkeink megjelenésekor kommentben, üzenetben, hogy persze, nagyon szép az eredmény, de mennyire hoznak tartós eredményt ezek a könnyen, gyorsan és költséghatékonyan kivitelezhető felújítások? Tapasztalatok és válaszok a folytatásban!
Az új köntöst kapott régi íróasztalról 2021 szeptemberében, tehát bő három éve írtunk. Azóta a fokozott igénybevételnek köszönhetően – a szoba lakója, egyben a bútordarab jelenlegi tulajdonosa ugyanis elsősorban játékra használja az asztallapot, azaz bármikor becsapódhat oda egy űrhajó, meteor szerepében egy kertben talált kavics, végigszaladhat rajta napjában tucatszor a komplett Mancs Őrjárat, vagy épp egy falkányi játékdinoszaurusz – itt-ott lepattogott a festék, nyomot hagyott a filctoll, és kicsit mattult is az eredetileg különösen szép, selyemfényű felület.
A válasz első fele tehát a gyakran felmerülő kérdésre, hogy az ilyen kisebb felújításokat már csak befektetett energia és pénz szempontjából sem érdemes összehasonlítani egy-egy elem utólagos, komplett cseréjével, vagy akár egy új bútor vásárlásával, ahogy egy súlyemelőnél sem azt nézzük, milyen gyorsan futja a százat. A másik fele pedig, hogy némi utókezelés árán a korábban már festett felületek is megújíthatók, így pár szabad óra birtokában, nyugodtan bele is vághatunk mindebbe, hiszen ha szerkezetileg ép, kis gondoskodásért cserébe még hosszú éveken át jó szolgálatot tehet egy-egy régi, vagy használtan beszerzett bútor is.
Ahogy más esetekben, most is a már sokféle DIY felújítás során kipróbált Dulux Simply Refresh termékcsalád egyik tagját, a Dulux Konyhabútorfestéket hívtuk segítségül, amit neve ellenére pont konyhabútoron nem próbáltunk még - de ami késik, az jön -, tehát számos más bútor festése esetén is gondolhattok rá, legyen szó festett, festetlen, vagy akár lakkozott fafelületekről, laminált bútorlapról, MDF panelekről, vagy akár kemény PCV-ről.
Az első festés sem tartogatott túl nagy kihívásokat a felület előkészítését illetően, ez az utógondozás pedig még kevesebbet. Miután enyhe mosogatószeres vízzel letisztítottuk és zsírmentesítettük a felületet, finomszemcsés vászonnal lazán átcsiszoltuk a jobb tapadás érdekében, és csak a „krátereknél" dolgoztuk meg kicsit jobban, hogy összecsiszoljuk a bemélyedéseket az ép festéssel rendelkező felület síkjával. Portalanítás után kezdődhet is a festés, hiszen sem alapozóra, sem más tapadóhídra nincs szükség!
Hogy a szín egységes legyen, az egész asztalkát átgurítottuk egyszer, és csak ott kapott több réteget, ahol a legnagyobb bajok voltak, az éleken és az asztallapon. A festék egy óra alatt meg is szárad, hat óra múlva vonható át a következő réteggel, de száraz, fűtött helyiségben dolgozva mi megszavaztunk neki ötöt azzal, hogy így egész éjjel száradhat. Reggel csak annyi dolgunk maradt, hogy felcsavarozzuk az új fogantyút. Ezzel az aprósággal igazán sikerült kiemelni azt az újszerűséget, amit a festés alapozott meg. Úgy gondoljuk, ez a több mint három évtizede készült bútor kapott néhány további - de legalább három - szép évet, amit immár sokadszor megújult formában velünk tölthet, mi pedig örülünk, hogy mindez saját kezünk munkája által valósulhatott meg.
Fontos! Minden bútorfestős cikkben, amikor ezzel az alapanyaggal dolgozunk, felhívjuk a figyelmeteket, hogy a felület csak 10 nap elteltével vehető igénybe tejesen! Bátran a helyére tehetitek és használhatjátok, csak ezalatt védjétek meg a karcolásoktól, szennyeződésektől, és kerüljétek a tisztítását! A dörzsis vagy fémmel borított szivaccsal való takarítást ezután sem javasoljuk, de puha kendővel akár vegyszermentesen is szépen tisztán tartható lesz hosszú időn át.
A tavalyi ünnepi előkészületek során is hasonló fába vágtuk a fejszénket, akkor egy retró cipősszekrény öltöztettünk át karácsonyra. Ez újabb bizonyíték arra, hogy a bőven akad más, jobb és környezettudatosabb választásunk is a hulladékudvar konténere helyett, ráadásul kitűnő tapasztalat és örömforrás, ha mi magunk varázsolunk újjá egy-egy igazán viharvert vagy idejétmúlt bútordarabot.
A saját kezűleg végzett kisebb-nagyobb felújításokkal kapcsolatos legfrissebb posztjainkat ITT találjátok.
Ha tetszett a cikk, követhettek minket Pinteresten, TikTokon,
Facebookon és Instagramon is, hogy a következőről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.