A Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Armenológiai Tanszéke és a lipcsei Leibniz Intézet (GWZO) közös kiállítást rendez a jeruzsálemi örmények gazdag fotográfiai örökségéből szeptember 20. és október 8. között az MKE Aulájában. Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia a 19. és 20. században tárlat bemutatja a jeruzsálemi örmény diaszpóra fotóművészetét, az örmény fotósok lencséin keresztül egy vizuális zarándoklatra hívja a látogatókat.
Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia a 19. és 20. században kiállítás archív fotóin láthatjuk, hogy több mint egy évszázaddal ezelőtt, hogyan éltek Jeruzsálemben a szentéletű emberek, hogyan kötődtek spirituálisan az örmény diaszpóra közösségeihez. A jeruzsálemi örmény fotográfia a szakrális és a világi élet szimbiózisa, a kiállítás fotóin nyomon követhetjük a városi és a természeti környezetet, az embereket, a viseletüket, a szokásaikat, a vallási rituálékat és a világi tevékenységeket is. Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia a 19. és 20. században kiállítás amellett, hogy bemutatja a jeruzsálemi örmény diaszpóra fotóművészetét, egy fontos kulturális közösségi esemény is Budapesten az örmény-magyar kapcsolatok tekintetében.
A régióban az örmények története a Kr. u. IV. században kezdődött, amikor az örmények elkezdték zarándoklataikat a jeruzsálemi keresztény szent helyekhez. A VII. századra az örmény keresztényeknek már püspökük is volt Jeruzsálemben. Az óvárosban, a patriarchátus mellett, a mai napig megtalálható a híres örmény negyed, a világi hívők közössége, akik az egyházzal közösen, de saját kulturális és politikai szervezetekkel, egy igen sokszínű örmény diaszpórát alkotnak a szent városban. A Szentföld megörökítését a nyugati világ fényképészei kezdték el, nem sokkal a fényképezés 1839-es feltalálását követően. Jeruzsálemben az első helyi fotográfus Yessayi Garabedian örmény pátriáka volt, aki az 1860-as években fiatalokat is tanított a fotózás művészetére. Az ő tanítványa volt Garabed Krikorian, az első jeruzsálemi fotóstúdió tulajdonosa. Krikorian tanítványa pedig a libanoni gyökerekkel rendelkező Khalil Raadot, akit az első arab fotográfusnak tekintenek Palesztinában.
Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia a 19. és 20. században kiállítás anyagát a jereváni Örmény Népirtás Intézet Múzeum, a washingtoni Congress Library, a párizsi Nubar Könyvtár, a bostoni Project Save Photograph Archive és a lisszaboni Gulbenkian Archívum bocsátotta rendelkezésre.
A kiállítás szeptember 20., pénteki megnyitóját követően, szeptember 21-én, szombaton, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen egy angol nyelvű nemzetközi szimpoziumra is sor kerül. A szimpozium a jeruzsálemi örmény fotográfiai örökségre összpontosítva elkalauzol Jeruzsálem kora újkori oszmán és modern közel-keleti történeti és társadalmi kontextusába. A szimpóziumon többek között magyar, örmény, amerikai, görög és katari tudósok tartanak eladást.
A kiállítás kurátora és a szimpózium szervezője Diana Ghazaryan, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Armenológiai Tanszékének doktorandusza. A kiállítást a Calouste Gulbenkian Alapítvány (Lisszabon) és a Leibniz Intézet (Lipcse) támogatja.
További információk a Magyar Képzőművészeti Egyetem weboldalán.
Képek forrása: MKE
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.