Színes Ötletek

a kézügyes blog

Ezerrel dübörög nyár, kezdd a fesztiválszezont egyedi cuccokkal!

Egymással kombinálható ötletek textilfestéshez

rayher_hobby_klub_20240628_134923_0000.png

Prológus. Mit jelent az, hogy „ezerrel dübörög”? Számtalanszor olvastam mindenféle programajánlókban és koncertbeszámolókban ezt a szófordulatot, mondjuk az aktuális fesztiválszezonnal kapcsolatban, és az első gondolatom az volt, hogy valami ilyen, csak kevésbé olcsójános elkoptatott felütéssel lehetne kezdeni a cikket. De amúgy ezer mivel dübörög valami? Decibellel? Olyan hangos nem is lehet semmi, mert az elméleti határ hanghullámok esetén, 1 atmoszféra környezeti nyomásnál 194 dB. Hogy legyen viszonyítási alapunk, egy sugárhajtású repülőgép motorja 30 méter távolságból is „csak” 150 dB, a vonatkürt 10 méterről 120, és az is fájdalomküszöb felett van. Egy 1000 decibellel dübörgő rendezvény hanghullámai úgy szaggatnák darabokra az önfeledt fesztiválozókat, mint Berci macskánk a tekercsből kilógó vécépapírt cicafitness közben. Ha meg nem decibel, akkor mi a dübörgés mértékegysége? Megannyi kínzó kérdés, de bármilyen ötletet szívesen olvasunk kommentben.

Ennek persze legfeljebb annyi köze van a mai kézügyeskedéshez, hogy a nyár az évnek az a szakasza, amikor időarányosan a legtöbbször veszünk fel pólót. Ami viszont kitűnő alkalmat jelent arra is, hogy kicsit kreatívkodjunk, hiszen van némi élvezeti értéke annak, amikor biztosra vehetjük, hogy garantáltan senki nem jön velünk szembe ugyanolyan pólóban egy-egy rendezvényen, vagy akár csak jártunkban-keltünkben. Egy jól sikerült, általunk készített egyedi póló ráadásul, a sikerélmény és az alkotás öröme mellett összehasonlíthatatlanul környezettudatosabb és költséghatékonyabb megoldás, mint leemelni a polcról egy-egy újabb fast fashion terméket bármelyik áruházban. Ma tehát erre hoztunk nektek néhány ötletet a Rayher Hobby Klub legújabb fejezetében, amiken keresztül ráadásul különféle festési eljárásokkal és a hozzájuk szükséges alapanyagokkal is megismerkedhettek. 

Textilspray - A gyors és látványos megoldás

A gyakorlati kivitelezés tekintetében talán nincs is egyszerűbb eljárás, mint az egyszerűen kezelhető, pumpás flakon használata. Bevethetjük a stencilekkel, saját készítésű sablonokkal, vagy alkothatunk vele teljesen szabadon, hiszen azon túl, hogy a vízbázisú Cadence Your Fashion élénk és tartós színei egymáson rétegezhetők, így egybefüggő felületeket is létrehozhatunk velük, a különleges "spray" effekttel egészen extravagáns jelleget adhatunk kedvenc darabjainknak. 

Általános szabály a textilfestés során, hogy vasaljuk ki a festeni kívánt anyagot, vagy legalább feszítsük ki azt gyűrődésmentesen. Ezután fedjünk le minden, festeni nem kívánt felületet - ehhez sok mindent használhatunk a maszkolószalagtól magazinok lapjain át a nejlonzacskóig -, és tegyünk legalább újságpapírt a textilrétegek közé, mert a festék nedvesen átüthet a másik oldalra is, ami okozhat némi bosszúságot, vagy legalábbis nekiláthatunk a hátoldali minta tervezésének. Mi erre a célra egy kartondoboz és némi fólia segítségével készítettünk egy lemosható lapot, amit pólók, táskák vagy más, hasonló méretű textilek festésénél újra és újra bevethetünk. 

7_cadence_2.jpg

A textilfestés nagyszerű megoldást jelenthet arra is, ha egy eltávolíthatatlan folt került kedvenc ruhadarabunkra, de nem szeretnénk még megválni tőle, és nem tudunk mondjuk hímezni. Ez a fehér póló épp emiatt került parkolópályára, így le is teszteltük rajta a textilspray színpalettájáról a türkiz és a napsárga színeket.

1_cadence_1.jpg

Ugyan a festékszórt felület már önmagában is nagyon látványos, nem álltunk meg itt! A számtalan klasszikus, vintage vagy éppen modern stencil közül egy szárnyaló madarasat választottunk, és a hagyományos módszerrel, szivacsecsettel vittük fel rá a fekete textilfestéket - és persze a sprayvel is kombinálhatjuk a technikát. Ezen a linken sokféle további színt is találtok.

TIPP! Amikor textilfestésről van szó, általában pamut anyagokon dolgozunk, de mindig nézzük meg a gyártói ajánlást: ez a festék például maximum 20%-ban szintetikus kevert textileken is használható. Száradás után ebben az esetben a festéket nem szükséges rögzítenünk, az elkészült darabok 40°C-on, kifordítva, mosógépben is moshatók.

Ha stencileket használunk, jó szolgálatot tehet egy speciális ragasztóspray, ami öntapadóvá és visszaszedhetővé teszi a lefújt felületet. Így a sablonunk nem mozdul el munka közben, majd annak végeztével nyomtalanul eltávolíthatjuk a textilről. 

2_vaszontaska_1.jpg

6_cadence.jpg

Textilfestés, nyomatkészítés és szabadkézi rajz egy képen

Ha már a hagyományos textilfesték és az újrahasznosítás is szóba került, következzen az a módszer, amihez minkettőt használhatjuk! Miután kikevertük a textilfestékeket két finom, pasztell árnyalatban, egyszerű kartondobozból kivágott formákkal készítettük el a nyomatokat. A sablonokat belenyomhatjuk a festékbe egy lapos felületen - például jégkrémesdoboz tetején -, vagy használhatunk ecsetet. Ez utóbbi akkor is jól jön, ha utólag javítani szeretnénk a mintát. 

Túl erősen nem szükséges az anyagra préselni a sablont, de azért átsimítottuk párszor egy papírtörlőn keresztül, nehogy az esetlegesen kinyomódó festéket a pólóba töröljük. Amikor megszáradtak a nyomatok, textilfestő tollal rajzoltunk rá. Ahogy alkotókedvünk tartja, vékony és vastag vonalakat egyaránt használhatunk, és mindkettőhöz találunk megfelelő hegyű eszközt is.

TIPP! Ennél az eljárásnál különösen fontos, hogy az anyagot jól kifeszítsük, ha másképp nem, rajzolás közben az ujjainkkal, mert különben a filc megtorpan, és csúnya foltot ejthetünk a textilen.

Minden árnyalat egy tubusban

A végére hagytuk kedvenc alapanyagunkat! Ha textilfestésre adjuk a fejünket, de csak egy tételt vennénk meg hozzá, akkor ez legyen az - pláne, ha egyébként tele van a kreatív kellékek tára akrilfestékekkel! A tubusban rejlő csodaszer nem más, mint egy textilfesték adalékanyag, amit 1:1 arányban akrilfestékhez keverve textilfestéket kapunk, tehát szinte bármilyen árnyalatot létrehozhatunk, és kedvünkre díszíthetjük ruháinkat, kiegészítőinket! A fixálása hagyományos módon, vasalással történik, ezután pedig a festett textil mosható, rugalmas, nem repedezik. Persze, hogy ki is próbáltuk, ezúttal egy festhető vászontáskán

Az akrilfestékekbe keverhető adalékanyagokról ITT olvashattok egy érdekes blogbejegyzést a Rayher Hobby oldalán, amiből kiderül, miért  és mire jók ezek, hogyan tudtok velük takarékoskodni, miközben újabb kreatív megoldásokkal dobjátok fel alkotásaitokat!

3_vaszontaska_1.jpg

Az eljárás jobbára ugyanaz, mint amiket az előző ötleteknél említettünk, azért egy új eszközt is hoztunk ehhez a projekthez, a festőhengert! Maszkolószalag segítségével sávokat és mindenféle tetszőleges formát kijelölhetünk a textilen, a festőhengerrel pedig egységesen tudjuk teríteni a festéket. Színeket, foltokat, ebben az esetben is egymásra rétegezhetünk az adott felületen, de fontos, hogy a szalag eltávolítása után, az újabb szín felvitele előtt ki kell várnunk a száradási időt! 

A sávok száradása után jöhet a menő, méhkaptáros stencil, amit számtalan érdekes mintájú festősablon közül választottunk! Mi először egy élénk sárga színt vittünk fel szivacsecsettel, majd száradás után visszaragasztottuk a stencilt és csak néhány foltban tettünk rá egy sötétebb, vörösesbarna réteget, amit ecsettel is elkentünk itt-ott egy picit a rusztikusabb hatás kedvéért.

Nekünk nagyon tetszik a végeredmény, amit alighanem sok helyre magunkkal viszünk majd, de az biztos, hogy legközelebb ezzel a táskával az oldalunkon szerezzük be kedvenc termelői mézeinket!

15_vaszontaska.jpg

TIPP! Bármelyik alapanyaggal is dolgoztunk, az eszközöket és a sablonokat langyos, mosószeres vízzel megtisztíthatjuk, így bármikor újra használhatjuk őket.

Ne felejtsük el azt sem, hogy a legtöbb textilfestéket száradás után vasalással kell fixálnunk a ruha fonákján vagy vasalópapíron keresztül. Ha ezt elmulasztjuk, szomorú élményekre számíthatunk az első mosás után - mi régebben már kipróbáltuk, ti ne tegyétek!

Ha követitek a Rayher Hobby Klub sorozatot, már biztosan hallottatok a SZÍNES TÍZES promócióról, de ha nem, itt az ideje, hogy elmentsétek a kuponkódot, amivel a  Rayher Hobby webáruházában 10% kedvezmény jár a Színes Ötletek olvasóinak minden termékre! Válogassátok össze a kedvenc alapanyagaitokat vagy eszközeiteket és használjátok a RAYHERSZ10 kuponkódot! 

2_20240319_213529_0001_1.png

Ha tetszett a bejegyzés, követhettek minket PinterestenTikTokon

Facebookon és Instagramon is, hogy a következőről se maradjatok le! 

A bejegyzés trackback címe:

https://szinesotletek.blog.hu/api/trackback/id/tr8518436831

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Programajánló

id_48_crw_allgemein_banner_300x250px_en.jpg

Aktuális

karacsonyi_banner.jpg

Ünnepi ajánló

szines_otletek_blog_banner.jpg

Akció

szinestizespromocio_banner.jpg

Színes Ötletek

A Színes Ötletek blogon megtalálsz minden kreatív technikát, hozzájuk gyakorlati tudnivalókat, DIY és környezettudatos ötletek egész arzenálját. Kaphatsz tippeket lakberendezéshez, újrahasznosításhoz, találsz mintákat gyöngyfűzéshez, kötéshez, horgoláshoz, varráshoz, készíthetsz divatos kiegészítőket, dekorálhatod az otthonod, szépítheted a kerted, ünnepi és alkalmi dekorációkat készíthetsz, mindezt egy igazán jó hangulatú közösség tagjaként.

Pinterest

pinterest_banner.jpg

süti beállítások módosítása