Na igen. Bár tudjuk, hogy a régi jó dolgokból nem maradt semmi, a magam részéről nem bánom, hogy az elmúlt évtizedekben nem csak a mesterséges intelligencia terén érhető tetten a fejlődés. Ez most annak kapcsán jutott eszembe, mert az Essdee MasterCut nyomdakészítő készlet kipróbálásakor óhatatlanul is feltolult bennem egy emlék, milyen volt az, amikor úgy huszonöt éve először próbálkoztam magam is a linómetszés technikájával. Eleve már az alapanyagot is valami konyhai vagy előszobai maradékból sikerült megmentenem, másrészt az akkoriban, pláne a magyar vidéken kapható eszközök, mondjuk úgy, hagytak némi kívánnivalót maguk után. Hozzá kell tenni, hogy talán valahol még ma is megvan az a dúc, amit akkor, több este ráfordításával, fáradtságos munkával sikerült kifaragnom, és valahol létezik abból a képből egyetlen nyomat, amivel utólag belegondolva létrehoztam egy szürreális képzőművészeti paradoxont, az egy példányban (tehát nem) sokszorosított grafikai eljárást.
A lényeg, hogy amikor kipróbáltuk ezt a készletet, bizony eszembe jutottak fiatalkori kacérkodásaim a műfajjal, meg az, hogy ha valami hasonló eszköz hozzáférhető lett volna számomra, valószínűleg több sikerélményt szerzek ezen a téren. A Essdee Mastercut Stamp Carving Kit ugyanis a linómetszés technikáját ötvözi a nyomatkészítéssel egy nagyon könnyen kezelhető, ötletes, ultrakompakt készletben, melynek segítségével bárki könnyen érhet el látványos eredményeket, ráadásul a grafikai szakkör tulajdonát képező présre sincs szükség hozzá. Egyetlen relatív hiányosságként a nyomatok behatárolt mérete említhető meg, ezt viszont bőven ellensúlyozza könnyű kezelhetősége, az elkészített ábrák és képek kombinálhatósága, ami egy kis kreativitásért cserébe szinte végtelen lehetőségeket ad a kezünkbe. Olvassatok tovább a részletekért!
Az Essdee MasterCut készlete minden szükséges eszközt és alapanyagot tartalmaz ahhoz, hogy egyedi linómetszeteket és nyomdákat készíthessünk akár mindenféle előzetes tapasztalat nélkül is. A szettben találtok egy 10 x 7,5 centiméteres MasterCut lemezt nagyobb nyomatokhoz, valamint öt kisebb, öntapadós korongot az apróbb minták készítéséhez. A lemezek nagyszerű alternatívái a linóleumnak, tartósak, rugalmasak, mégis puhák és rendkívül könnyen metszhetők. Ha volt már dolgotok hagyományos, kemény linóleummal, akkor azt is tudjátok, hogy abban könnyen megakadhat a kés, nagyobb erőt kifejtve pedig megszaladhat, így előfordulhat, hogy sérülést okozunk magunknak, nem is beszélve arról, hogy mennyivel nehezebb a megálmodott minta körvonalait követnünk. A SoftCut lemezeken ellenben az apró részletek kidolgozása, vékony vonalak metszése is könnyedén megy, így ideálisak kezdőknek számára is. Az is fontos szempont, hogy jól használhatók festékkel és nyomdapárnával egyaránt.
A készlet része két darab kés is: egy univerzális, nagyobb méretű, és egy kisebb a vékony vonalakhoz és a keresztezések létrehozásához. Az ultrakompakt készlet nagy előnye, hogy kis helyet foglal, bárhová magunkkal vihetjük, mindig rendezetten tárolhatjuk, hiszen a nyomda és a kések egyazon nyélhez kapcsolódnak, amikor pedig utóbbiakra nincs szükségünk, egyszerűen elpakolhatjuk őket a kupak belsejében. Bár a dobozban található használati utasítás alapján igazán nem nehéz követni a kapcsolódó munkafázisokat, azért mi is ejtünk néhány szót róluk.
A puha, radírszerű korongokra akár közvetlenül felrajzolhatjuk a metszeni kívánt mintát. Ha teljesen kezdőként elsőre nem lenne ötletünk, akkor sincs gond, a füzetben jópofa sablonokat is találunk első metszeteink elkészítéséhez.
Szintén a készlet eleme egy, a korongok méretében kivágott lemeztartó karton is, ami segít, hogy biztonságosan dolgozhassunk az apró részleteken. Ezzel együtt is figyeljetek, hogy mindig a kezetekkel ellentétes irányban, kifelé vágjatok!
A minták kimetszése után öntapadós felületükkel a nyomdára ragaszthatjuk a korongokat és a nyomdapárna segítségével ki is próbálhatjuk, sikerült-e minden részletet kidolgoznunk. Ha szükséges, még ezután is javíthatunk a metszeteken, vagy alkothatunk velük kedvünkre különféle kártyákon, dekorációkon, csomagoláson vagy akár bullet journalunk lapjain!
A nyomdákhoz alkalmas korongok a méreteket illetően kissé talán megkötik a kezünket az alkotás terén, de szerencsére a SoftCut lemezek többféle, nagyobb változatban is elérhetők, így ha belejöttetek, nem kell korlátok közé szorítanotok az elképzeléseiteket! Ebben az esetben a nyomdázó fej „présként" használható a nyomatkészítéshez. Ha pedig a készlet többi elemét szeretnétek bővíteni, nézzetek körül a Rajzshop termékpalettáján a linómetszés eszközei között!
Tartsatok velünk Pinteresten, TikTokon, Facebookon és Instagramon is, mert folyamatosan sok-sok kreatív ötlettel, szakmai tudnivalókkal, és játékokkal várunk titeket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.