Ritkán van lehetőségünk arra, hogy egy jeles napról már az első alkalommal hírt adjunk, de most nagy örömünkre ezt is megtehetjük. Március 30-át ugyanis Az ENSZ Környezetvédelmi Programja a keletkező hulladék csökkentésének fontosságát elismerve Nemzetközi Hulladékmegelőzési Világnappá nyilvánította.
Illusztráció: Pexels.com
A világnap célja a fenntartható fogyasztási és termelési minták előmozdítása, a társadalmi körforgás irányába történő elmozdulás támogatása, valamint, hogy felhívja a figyelmet arra, hogyan járulnak hozzá a hulladékmentes kezdeményezések a 2030-ig tartó Fenntartható Fejlődési Menetrend előmozdításához.
Az emberiség által termelt hulladék jelentősen hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, a biológiai sokféleség és a természet által elszenvedett károsodások, valamint a szennyezés hármas bolygóválságához. Becslések szerint a bolygón évente 2,24 milliárd tonna szilárd kommunális hulladék termelődik, amelynek csak 55 százalékát kezelik ellenőrzött létesítményekben. Évente körülbelül 931 millió tonna élelmiszer végzi a szemétben, és akár 14 millió tonna műanyaghulladék is kerülhet a vízi ökoszisztémákba.
Tudtad?
- Percenként egy szemeteskocsinak megfelelő mennyiségű műanyag hulladék kerül a Föld óceánjaiba.
- Ha az összes kidobott és elpazarolt élelmiszert egy országként fognánk fel, harmadik helyen szerepelne a legtöbb üvegházhatású gázt kibocsátó országok listáján.
- Az összes elektronikai hulladék több mint 75 százalékát nem kezelik biztonságosan.
- A világ szén-dioxid-kibocsátásának feléért az erőforrások kitermelése a felelős.
- A globálisan keletkező szilárd kommunális hulladék mennyisége 2,24 milliárd tonnáról 3,88 milliárd tonnára emelkedhet 2050-re.
Az újdonsült világnapról angol nyelven az ENSZ és a Zero Waste International Alliance oldalán találhattok további információkat. És bár nem szeretnénk azt sugallni, hogy a Színes Ötletek kreatív tippjei felfoghatók hasonló horderejű kezdeményezésként, szívesen ajánljuk mindenkinek korábbi cikkeinket, melyek különböző módon, de kapcsolatban vannak a zero waste filozófiával.
Mi magunk is sok mindent beszereztünk már használtan a személyes tárgyainktól kezdve a Színes Ötleteken felújítandó darabokig, számos DIY projektünkben fontos szerepet játszik ez a szellemiség. Arra biztatunk mindenkit, igyekezzetek gazdát találni megunt holmitoknak, és keresgéljetek bátran azok között, amitől mások váltak meg! Ennek népszerűsítéséhez kérünk tőletek segítséget!
A Facebook-oldalunkon megjelent poszt alatti hozzászólásban jelöljétek meg az általatok már ismert, hozzátok legközelebb eső szervezeteket vagy újrahasználati központokat, ahol a már feleslegessé vált, de használatra még alkalmas tárgyaitokat leadhatjátok, legyen szó akár bútorokról, ruházati termékekről, sport-, konyhai- vagy bármilyen más eszközökről. Ha van saját tapasztalatotok, azt is megoszthatjátok, szívesen vesszük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.