1957-ben ezen a napon jelent meg a Füles magazin, ami a keresztrejtvények mellett fejtörőket, képregényeket, vicceket, mókás karikatúrákat is tartalmazott - és többször megújult formájában a mai napig létezik. Ötvenedik születésnapjának alkalmából február 3-át a magyar rejtvényfejtők napjává nyilvánították. 2007 óta tehát ezen a napon minden évben nagyszabású fejtörő versenyeken mérhetik össze tudásukat az érdeklődők. Mi a rejtvényfejtés történetéhez kapcsolható érdekes információkkal, és néhány gyerekeknek szóló, letölthető rejtvénnyel, színezővel emlékezünk meg az évfordulóról.
(Illusztráció forrása: antikvarium.hu)
A Füles számos területen úttörőnek számított. Számos rejtvény- és rovattípust honosított meg Magyarországon: a Fülesben jelent meg először szudoku feladvány, és kvízjátékkal is csak a Füles hasábjain lehetett találkozni az ötvenes–hatvanas években. A mindenkori stáb nemcsak a különleges pályázatok meghirdetésében jeleskedett, de a kisorsolt nyeremények között is egészen szokatlan díjakkal találkozhattak a fejtörők kedvelői, például - nem vicc! - toronyóra aranylánccal, lyukas garas, vagy épp 366 szál kolbász. (Utóbbi esetben a szerencsés nyertes számára biztosan nem volt igaz a régi közmondás, hiszen több kolbászt kapott, mint ahány nap van az évben.) És valószínűleg azt sem mondhatja el túl sok szerkesztőség magáról, hogy 46. - vagy bármelyik - születésnapjára egy élő szamarat kapott volna.
Érdekességképpen megemlítjük, hogy az első magyar keresztrejtvény sokkal régebben, 1925. január 22-én jelent meg Magyarországon "keresztszórejtvény" címmel, a Ma Este című hetilap hasábjain. A szókeresztezős játékok akkor még csak tizenkét éves múltra tekintettek vissza, így Kristóf Károly újságíró kezdeményezése igencsak újszerűnek számított, ahogy a nyeremény is, ami egy akkor divatos madzsong játék volt.
Az első magyar keresztszórejtvény, forrás: urbanlegends.hu
Az új játék elérte és meghódította Európát, bár nem mindenki fogadta örömmel. Ezt tükrözte többek között a Londoni Állatkert bejelentése, miszerint nem áll módjában a gnúkkal, emukkal, és más hárombetűs állatokkal kapcsolatos tárgykörben információt adni. (Forrás: semmelweis.hu)
A jó rejtvények nemcsak szórakoztatnak, de ismereteket is közölnek, fejleszthető általuk a szókincs, az általános tudásszint. Még az egészségi állapotunkra is jó hatással lehetnek, mivel javítják a kedélyállapotot és segítenek a stressz levezetésében. Bizonyos elméletek szerint még a demencia, és az Alzheimer-kór kialakulásának esélye is csökkenthető a rendszeres rejtvényfejtés által.
Mára a rejvények és fejtörők világa elképesztően sokszínű, papíralapú és internetes feladványok véget nem érő sorából válogathat minden korosztály. Ezek közül most a kisebbeknek kedvezünk néhány kedves feladvánnyal, melyek között találtok pontösszekötő színezőt, képkeresőt, és klasszikus rejtvényt is. A letöltéshez kattintsatok a képekre!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.