Az első Madarak és Fák Napja rendezvényt az 1902-ben Párizsban kötött madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg Magyarországon még ugyanebben az évben. Az esemény Herman Ottó közreműködésével került iskolai keretek közé, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és fák napja „természetvédő” és „erkölcsnemesítő” szellemben való megszervezését minden elemi népiskolában. Ez azóta sincs másképp, sőt szabályozás nékül is a legnagyobb lelkesedéssel készülnek ilyenkor kicsik és nagyok természetvédelemmel kapcsolatos alkotásokkal az óvodákban, iskolákban éppúgy, mint családi környezetben. Ehhez mutatunk olyan ötleteket, amiket délutáni időtöltés gyanánt, általában otthon is fellelhető alapanyagokból könnyen elkészíthetünk, a közös kézügyeskedés pedig jó alkalom arra, hogy közben beszélgethessünk gyermekeinkkel arról, miért is fontos az élővilág védelme. Madarak és fák a folytatásban!
Fonalmadárkák
Kedvenc ötleteink közé tartoznak az olyanok, amik segítenek fogyasztani óriási fonalmaradék készletünket, amihez most mindkét technika kapóra jön. Egy nagyon könnyen elkészíthető, kedves madárka elkészítési útmutatójával kezdünk. Különösen izgalmas, hogy a rendelkezésre álló alapanyagok függvényében változtathatjátok meg madárkátok küllemét, különféle arányokat, színeket, kisebb-nagyobb gyöngyöket használva, de akár a létező fajok egyikének sajátosságait is lemásolhatjátok. Tudtátok, hogy az év madara a zöld küllő? Próbáljatok olyan madárkát készíteni, ami hasonlít rá!
Illusztráció: pixabay.com
A galéria képeit követve egy cinegeféle méretű és formájú madarat kaptok, de térjetek el bátran az útmutatótól! A szemek, a csőr, és a madárka talphoz való rögzítését mi ragasztópisztollyal oldottuk meg, ehelyett fel is varrhatjátok, vagy ha papírból vágjátok ki a kiegészítő elemekt, használhattok papírragasztót. A kész példányokat kartonkarika helyett fára is ültethetitek, vagy akár az ablakba is függeszthetitek.
Illusztráció: Színes Ötletek
Festés fonallal
A klasszikus fonaltekerős módszerrel is "kifesthetitek" a fák törzsét és koronáját, az alaphoz pedig semmi másra nem lesz szükségetek, csak egy kiszelektált kartondobozra. A fonal végét kezdéskor és befejezéskor is rögzítsétek a karton hátoldalán, majd ragasszátok össze az elemeket, és öltöztessétek tovább kedvetek szerint! Felidézhetitek a gyümölcsfák gyönyörű virágzását, készülhettek a nyári szezonra, eljátszhatjátok a gyümölcsszüretet, esetleg a fák változását bemutatva beszélgethettek az évszakokról, vagy az idő múlásáról!
Illusztráció: iheartcraftythings.com
Az év fája 2022-ben a nagylevelű hárs, aminek virágait - ahogyan a kislevelű, és a közönséges hársét is - érdemes gyűjtenünk, mert szárítás után finom, és különféle légúti panaszokat enyhítő hatású tea készítéséhez használhatjuk fel! Készítsétek el ezt a fát is az előbbi módszerrel!
Illusztráció: pixabay.com
A Föld napjára készített, szintén környezetvédelemmel kapcsolatos támájú ötleteink közül is válogathattok.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.