A húsvéthoz városi és falusi környezetben egyaránt kapcsolódik egy rakás közhely, a hétfő este spiccesen még betámolygó locsokodóktól egészen addig, hogy ilyenkor zsírt kell enni kilószámra. Talán ezért, talán másért, de manapság sokak körében, mondjuk ki, nem is túl népszerű ez az ünnepkör. Ugyanakkor mint mindig, ezúttal is érvényes, hogy ha nézőpontot váltunk, és a lehetőségek oldaláról tekintünk a közelgő hosszú hétvégére, szinte borítékolhatók a pozitív élmények, hiszen a húsvét kiváló alkalom arra, hogy időt szánjunk szűkebb és tágabb családunkra - meg persze arra is, hogy az ünnepi készülődés ürügyén ismét kreatívkodjunk kicsit! A húsvéti készülődés során hagyományosan felbukkanó teendőkből vettünk sorra néhányat, alternatív megoldásokat kínálva azokra elsősorban a környezettudatosság mentén. A folytatásban érkező ötletekkel a legtöbb esetben időt és pénzt takaríthatunk meg, és így vagy úgy, de jót teszünk velük az egészségünknek is!
Húsvéti kosarak
Az előrecsomagolt, és vélhetően felesleges apróságokat is tartalmazó kosarak helyett választhatunk olyan jó minőségű, esztétikus darabot üresen, amibe húsvétkor magunk válogatjuk az ajándékoznivalót, de az év más időszakában használhatjuk kreatív eszközeink, könyveink, vagy éppen textilszalvétáink tárolására. Ha lakberendezési boltban keresgélünk, az egyébként szériatartozék "műfüvet" sem kell megvennünk! Ezt, ha mindenképp szükséges, helyettesíthetjük hánccsal vagy csíkokra tépett krepp-papírral. Magáról a kosárról is lemondhatunk, ha elrejtjük az ajándékokat a lakásban vagy a szabadban, esetleg mosható és sokszor használható textiltasakba töltjük.
Dekoráció
Nemcsak a kosarat illetően, de úgy általában a díszítés tervezése során is törekedhetünk arra, hogy természetes anyagokat használjunk, vagy némi újragondolás után bevessük már meglévő tárgyainkat - akár ünnepiek, akár hétköznapiak. Némi fantáziával a legegyszerűbb hozzávalókból is kedves díszeket készíthetünk. Mielőtt megvennénk az első szembejövő műanyagnyulat, nézzünk körül először a kreatív fiókban, vagy akár a konyhában! Az ünnepek után úgyis elpakoljuk, vagy rosszabb esetben a szemetesbe dobjuk a díszeket - miért ne vethetnénk be olyan anyagokat, amik utána más területen is felhasználhatók?
Tojásfestés
Ha kisgyermek van a családban, a tojásfestés kihagyhatatlan foglalkozás, és persze igazán jó móka! Nehezen tagadható hogy sokan, leginkább emiatt vágunk bele, és nem azért, hogy szabályos műalkotásokat varázsoljunk rájuk. Kipróbálhatunk újabb és újabb lehetőségeket a természetes színezők tárházából, ami a selyemsáltól a konyhai hulladékokig számtalan anyagot tartalmaz. Választhatunk újrafelhasználható, például fából készült tojásokat is, ezek natúr változatban is igazán szépek, de kézzel festve egyedivé is tehetők.
Tojáskeresés
Az előbb említett fatojások a tojásvadászathoz is kapóra jöhetnek, ez a játék kicsiknek és a nagyoknak egyaránt remek szórakozást ígér. A fából készült tojásokat évről évre használhatjuk, hozzájuk pedig mindig új kalandokat, izgalmas kihívásokat találhatunk ki. Ha van már meglévő, szétnyitható műanyag tojásunk, azok cukorkák helyett puzzle darabokat is rejthetnek - ha sikerült mindet megkeresniük, a játék végén közösen kirakhatjuk a képet! Készíthetünk alternatív "kincseket" is, például tojástartóból nyuszit, festett befőttesüvegeket, vagy kis textilzsákokat, amiket megtölthetünk kimérve kapható édességekkel, aszalt gyümölcsökkel. A nagyobb gyerekeket ajándékkártyával, élményajándékkal is jutalmazhatjuk.
Édességek
A csomagolásmentes boltokban vagy piacokon kimérősen kapható nassolnivalók a hagyományos édességekhez szokott gyermekeknek talán csalódást jelenthetnek, de ebben az esetben is van megoldás. Válasszunk újrahasznosítható csomagolású termékeket! Az alumínium csomagolófólia például minőségromlás nélkül, szinte 100%-ban, végtelenszer újrahasznosítható, ha a megfelelő szelektív gyűjtőben helyezzük el. Nem kell sokat keresgélni olyan egyszerű receptekért sem, melyek alapján magunk készíthetjük el a finomságokot, ezekhez még időmilliomosnak sem kell lennünk.
Megfontolt vásárlás
Érdemes elkerülnünk az impulzusvásárlást. Rengeteget spórolhatunk a szó szoros és átvitt értelmében, ha előre megtervezzük az ünnepi menüt, az ajándékozást, a kiegészítők beszerzését. Az élelmiszerpazarlás jelentős környezeti problémának tekinthető, sajnos nemcsak az ünnepnapokon. Készítsünk olyan menüt, aminek legalább egy része sokáig eláll vagy lefagyasztható, így ha elszámítottuk a mennyiséget, legalább pár napig nem kell főznünk. Ha hazai, vagy egyenesen helyi termékeket választunk, a szállítással járó környezeti terhelést csökkenthetjük, vásárlásunkkal pedig a helyi termelőket, vállalkozásokat támogathatjuk. A szezonális zöldségek és gyümölcsök egészségesebbek, és azt is érdemes fontolóra venni, hogy néhány húsételt részben vagy egészben kiváltsunk velük.
Illusztrációk forrása: unsplash, pixabay
Ha tetszett a bejegyzés, tartsatok velünk itt, Facebookon, és Instagramon, hogy a következőről se maradjatok le!
A húsvéti készülődéshez további ötleteket ITT találtok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.