A víz világnapját 1993 óta minden év március 22-én tartjuk. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a tiszta édesvíz fontosságára, a vízkészletek veszélyeztetettségére, és a vízzel való fenntartható gazdálkodás jelentőségére. Bár a világnap elsősorban a globális vízválság kezelése érdekében tett lépésekről szól, fontosnak tartjuk, hogy ezeknek a hétköznapokba illeszthető kivonatát becsempésszük otthoni rutinunkba, és megismertessük a család kisebb tagjaival is. A gyerekekhez legkönnyebben a játékon keresztül juttathatjuk el mondanivalónkat. Azzal, hogy felkeltjük érdeklődésüket a jeles nappal kapcsolatban, sokat tehetünk azért, hogy később maguk is tudatosan használják, tisztelettel óvják természeti értékeinket. A folytatásban ehhez találtok néhány ötletet!
Számos módja van annak, hogy játszva beszélgessetek akár a természetben, akár az otthon található - és számunkra oly könnyen elérhető - vízről. Pancsoljatok, fújjatok buborékot, merítsetek vízbe különféle anyagból készült apró tárgyakat, és nézzétek meg, mi történik velük! Soroljátok fel együtt, hogy mire használjátok a vizet a háztartáson belül, és milyen lehetőségek vannak arra, hogy takarékoskodjatok vele! Ha egy közeli patakhoz vagy tóhoz kirándultok, a víz természetes jellegét is felfedezhetitek, miközben a gyerekek igazi tapasztalatokat szerezhetnek az élővilágról.
Ez a kedves rajfilm a víz körforgását mutatja meg két aranyos kis vízcsepp történetén keresztül.
A számtalan vizes témájú mondóka közül Gazdag Erzsi: Hol lakik a halacska? című versét idézzük a legkisebbek szórakoztatására. Ha van kedvetek, tanuljátok meg!
Hol lakik a halacska?
A lakása tavacska.
Tenger, folyó, kék patak,
lent lakik a víz alatt.
Vízben alszik, vízben kel,
vízi nótát énekel.
Vízből van a párnája,
Buborék a labdája.
Természetesen nem maradhat ki a saját kezűleg készíthető ötlet sem! Mágnesek és filcdarabok felhasználásával rendkívül egyszerűen összeállíthatjátok ezt a horgászós játékot, a kicsik pedig imádni fogják! Ezek az ügyességi játékok nagyjából 2 éves kortól izgalmasak, és nagyon jól fejleszthető velük a szem-kéz koordináció. Készíthettek hozzá mesterséges tavat is egy kék tálból vagy kartonból! Azért ne felejtsétek el a végén visszadobni a halacskákat!
A részletes útmutatót ITT találjátok, de akkor is érdemes felkeresnetek a Kicsivagyok Nagyleszek weboldalát, ha készen kapható, de fenntartható módon gyártott vizes támájú játékot kerestek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.