Hogyan lehet egy farsangi rendezvény egyszerre rendhagyó, mégis hagyományőrző? Ebből kaphattunk egy kis ízelítőt szombaton Miskolcon, a Baráthegyi Majorságban, ahonnan nemcsak nagyszerű élményekkel, de mindenféle helyben készült kézműves finomsággal, szívmelengető gondolatokkal együtt térhettük haza. (Illusztráció: Baráthegyi Majorság Facebook)
A Bükk-hegység lábánál, Miskolc északnyugati szélén található a Baráthegyi Majorság, ami most újra kinyitotta kapuit kicsik és nagyok előtt, hogy egy különleges farsangi rendezvény során fedezhessék fel a szélkeréktől kezdve a faerődig számtalan érdekességet rejtő öt hektáros területet. Az időjárás is kegyes volt a szabadtéri időtöltéshez, a kellemes hőmérséklet és a napsütés a január végi időpont ellenére is igazán élvezhetővé tette az egész napos programot. Bebarangolhattuk a teljes területet, megnézhettük, hol és hogyan élnek a háziállatok a tyúkoktól a szamarakig, simogathattunk nagyon kedves alpakákat, de megismerhettünk azt is közülük, aki amolyan makrancos hölgyként viselkedik társaival és gondozóival.
Akinek kedve volt, akár lóhátra is pattanhatott, persze csak a kisebbek közül, mert egy póni biztosította ezt a lehetőséget. A játszótér változatos fa eszközei csak úgy vonzották a gyerekeket, így ezen a központi helyen minden attrakció mellett megállhattunk néhány percre. A szomszédságában egy igazán impozáns építménybe nyerhettünk bebocsátást, ami bőven túlmutat azon, amit elképzeltünk az „interaktív játszóvár” kifejezést olvasva a programleírásban. Ugyanis a Diósgyőri Vár lemodellezett, 400 négyzetméteres, korhű faerődje foglal helyet az egyik dombon. Itt akár az egész család azonnal harcállásba vághatja magát fakardokkal és -pajzsokkal, de a régi vidéki élet használati tárgyai is kipróbálhatók. Ezek restaurált eredetijét is láthatjuk a külső vár kerengőjében, ugyanis az erőd népi kézműves tárházként is működik.
Ismeritek a kecskealakoskodást? A farsangi népi játék során régen a legények a kecskéket utánozva, pokróccal vagy kifordított bundával letakarva, kezükben fából készült kecskefejet tartva járták a fonóházakat, így ijesztgették és mulattatták a lányokat! Még tart a farsangi szezon, sosem késő kipróbálni!
Aki a jó idő ellenére kicsit átfázott, azt meleg tea és házi lekváros farsangi fánk várta a belső helyiségekben, ahová nemcsak a meleg miatt volt érdemes betérni! A gyerekek körében nagy sikert arató kézműves foglalkozásokon farsangi maszkot és madáreleséget is készíthettek a résztvevők.
A helyben készült lekvárok, szörpök, sült teák és sajtok között válogatva megtudtuk, hogy a Baráthegyi Kincsestár termékei a majorság kertjében termő zöldségekből és gyümölcsökből, a saját konyhájukban készülnek akár tartósítószer- vagy cukormentesen, vásárlásukkal pedig nemcsak magunknak teszünk jót. A majorságot működtető alapítvány egyik fő célkitűzése ugyanis a fogyatékkal élők integrációja, akik számára a termékek elkészítése olyan elfoglaltság, amelynek köszönhetően - a munkán, illetve a megélhetésen túl - értékesnek és boldognak érezhetik magukat. Mindenkinek találnak olyan feladatot, ami megfelel a képességeinek, amivel részt vehet a rendezvények és táborok lebonyolításában, vagy az általános működéssel kapcsolatos teendők ellátásában. Ezt már egy spontán beszélgetés során tudtuk meg a majorság vezetőjétől, és úgy gondoljuk, erre a témára érdemes lesz hamarosan visszatérnünk egy nagyobb interjú keretében is.
Érdemes tehát figyelemmel kísérnetek a Szimbiózis Alapítvány által működtetett Baráthegyi Majorság weboldalát és Facebookját, mert a gyermekek és felnőttek számára is nagyszerű kikapcsolódást kínáló kézműves programok, workshopok, és táborozási lehetőségek egész évben elérhetőek. A magunk részéről kitűnően éreztük magunkat, és biztosak vagyunk abban, hogy minden jelenlévő gyerek és felnőtt számára minőségi kikapcsolódást jelentett ez a szerethető, sokszínű családi nap.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.