Néhány hete kaptam egy zsák különféle textilmaradékot, jobbára olyan anyagokat, amik átalakított függönyök szabási hulladékaként végezték volna, ha nem tudná mindenki a környezetemben, hogy igyekszem minden használható dolgot megmenteni valami jobb és hosszabb távú célra. Mivel nálunk a papírszalvéta már régen ki lett váltva mosható textiltörlőkkel, az egyik nagyobb lenvászon darabot ki is néztem a húsvéti szettem elkészítéséhez. A natúr, minta nélküli anyagot szabtam, varrtam, majd textilfestékkel dekoráltam, így az ünnepi asztalra is saját készítésű kollekció kerülhet - a mosható textilszalvétáknak köszönhetően pedig az étkezések alkalmával termelt hulladékunkat is csökkenthetjük. A folytatásban megmutatjuk, hogy készült.
Szeretem a természetes anyagokat - az ünnepi dekorációnk is nagyrészt ilyenekből készül - ezeknek pedig jól áll a levegősebb, egyszerűbb díszítés, így csak egy színnel dolgoztam. Szerencsére a textilfesték remekül keverhető, használhatjuk úgy, mint bármely gyakran használt festéket, például az akrilt vagy a temperát. Ráadásul vizes bázisú, nyugodtan dolgozhatunk vele zárt térben is. A szalvétákra egy nyuszis mintát választottam, a terítőre pedig egy olyan stencilt, amivel a széleken végigfutó bordürt hozhatok létre.
Miután kiszabtam a megfelelő méretű darabokat, körbeszegtem, mostam és vasaltam, ezzel előkészítettem őket a festésre. Fontos, hogy a mosás során kerüljük az olyan adalékanyagokat, mint az öblítő! A munkafelületet készítsük elő, legyen száraz és tiszta, a festendő rész alá pedig helyezzünk újság vagy kartonlapot, hogy ha átüt a festék a túloldalon, biztosan ne tegyen kárt semmiben! Ezt azért is hangsúlyozom, mert én elmulasztottam ezt a lépést, és ha kényesebb felületen vagy a kedvenc terítőmön dolgozom, bizony bosszankodtam volna a figyelmetlenségem miatt. Szerencsére most nem kellett.
A festéket mindenekelőtt alaposan keverjük fel, ezután hozzuk létre a nekünk megfelelő színt! Én ezt az utat választottam, de akinek nincs kedve kockáztatni, hogy esetleg nem sikerül megismételni a keverési arányt, amikor elfogy a bekevert adag, az választhat a megannyi intenzív színárnyalatból, rengeteg effekt festékből. Ha stencilt használunk - amit akár magunk is készíthetünk -, egy darab szivaccsal vagy szivacsecsettel érdemes felvinni egyenletesen, de nem túl vastagon a festéket, akkor nem folyik el, mégis szépen kitölti mindenhol a mintázni kívánt felületet.
A minta száradása után összesen annyi a dolgunk, hogy az anyag hátoldaláról három percig vasaljuk át azt a textilnek megfelelő hőfokon. Ezután kímélő mosószerrel, befelé fordítva akár 60 fokon is mosható - amennyiben a választott anyag engedi. Mivel a festék a fixálás után rugalmas és puha lesz, a szalvétán sem fog zavarni használat közben. A videóban nyomon követhetitek az egész folyamatot!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.