Évről évre igyekszem bemutatni nektek a hagyományos tojásfestés termékeny, változatos és szemet gyönyörködtető világát, a természetes festőlevektől kezdve a különböző tájegységeken átívelő szimbólumkincsekig és díszítési technikákig.
Ebben a mai posztomban az eddig összegyűjtött tudásanyagot szeretném összesűríteni. S bár a tojásfestés nem hungarikum -főképp kelet-Európában elterjedt-, de hazánkban is hosszú múltra tekint vissza.
Festőlevek
Kezdjük talán a természetes festőlevekkel. Hiszen, ha hagyományos hímesekről beszélünk, akkor ha lehetőségünk van rá, a színezést is természetes levekkel végezzük. A festőlevek elkészítése is örömteli tevékenység, visszarepít minket nagyanyáink idejébe, engem egy-egy ilyen kis "utazás" mindig nagy örömmel tölt el, hiszen ilyenkor kis időre megelevenedik a kezeim alatt a múlt, a hagyományok, és ez a mai felgyorsult világunkban igazi lelki megtisztulás, újjászületés.
Természetes alapanyagokból voltaképpen bármilyen színt előállíthatunk, de azért érdemes a színek szimbolikájának is utánaolvasni. A legtöbb helyen egyszínű, piros tojást festettek hajdanán, Krisztus vérét, és az újjászületést szimbolizálva. Épp ezért nem festettek sötét színű tojásokat. Egyes vidékeken (Moldva) kék színű tojást adtak a lányok annak a legénynek, akit kikosaraztak. Erre persze a legények nem voltak büszkék, összetörték az ilyen tojásokat. Ezért is nem nagyon maradt fent az utókor számára túl sok kék tojás.
A természetes festőlevekről szóló részletes írásomat itt olvashatjátok el.
A tojás
Bár manapság leginkább a gyermekek ajándékaként szerepel, a tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. Magyarországon a festett, díszített tojás ajándékozása szinte kizárólag a húsvéti időszakhoz kapcsolódik. Festésre mindig friss, ép, sértetlen tojásokat használunk. A díszített tojások festésének formái, a minták elrendezése tájegységenként változik. A tojást un. osztókörökkel bontják részekre, ezt rámázásnak is nevezik. Az így kialakított mezők alkotják a díszítés kereteit.
"A tojásfestés szellemi központjának az erdélyi Gyimest tartják, számtalan minta származik erről a vidékről. Húsvét közeledtén egy-egy gyimesi házban akár háromszáz hímes tojás is készül. A gyimesiek nagypénteken írják a tojást a maguk számára, de van olyan ügyes kezű asszony aki rendelésre is ír tojást." (netfolk)
Képek forrása: netfolk
Íróka készítése
A tojásdíszítés egyik nagyon elterjedt technikája a tojásírás azaz a viaszolás. Az ehhez szükséges eszközt, az írókát (gice, gica, kice, kesice, kandé) magunk is elkészíthetjük néhány egyszerű alapanyagból.
Ebben a posztomban minden információt megtaláltok az íróka készítéséhez.
Hagyományos díszítési technikák
Berzselés (levélrátétes tojások)
A berzselés, azaz levélrátétes díszítés a mai világunkban azért is emelkedik ki a többi technika közül, mert mind közül a legegyszerűbb, legkönnyebben elsajátítható eljárás, és nagyon vonzó, látványos eredményt produkál.
A berzselésről ebben a posztomban olvashattok részletesen.
Tojásírás
Érdemes tudni, hogy magyar hímes tojások legfőbb jellegzetessége a tojásfelület mértani felosztása. A tojások osztókörökből állnak, a díszítmények ezekre az osztókörökre épülnek, vagy ezek metszéspontjaiból indulnak. A legjellegzetesebb magyar felosztás a nyolcmezős osztófelület, ahogyan fentebb is említettem. Az írókával tudunk "írni" a tojásokra. Hazánk rendkívül gazdag tojásdíszítő motívumkincsei szinte kimeríthetetlenek, érdemes utánanézni kicsit, én órákig tudnám böngészni a világhálót ezen kincsek után kutatva. A viasszal megírt tojásokat aztán langyos festőbe helyezzük a kívánt árnyalat eléréséig. A viaszt végezetül leolvasztjuk a tojásról, így a viasz által fedett felület alatt kirajzolódik a minta. Zsírral fényesítsük.
Bővebben az osztókörökről itt olvashattok. Viasszal írt tojásokhoz Antalné Tankó Mária elképesztően gazdag gyűjteményét ajánlom.
A viaszolt tojásokról részletesebben ebben a posztomban olvashattok.
Egyéb hagyományos technikák
A berzselés és a viaszolás mellett még számos tojásdíszítési technika létezik, amelyeket én már külön mesterségként említenék inkább, hiszen olyan művészi magaslatokban szárnyalnak, amelyek minden elismerésre rászolgálnak. A maratott (faragott vagy azsúrozott), áttört tojások készítése időigényes, precíz munka, ugyanúgy, ahogy például a karcolás is. Ebben a posztomban sok szép, hagyományos technikát ismerhettek még meg.
Kapcsolódó írások a blogon:
Minták és ötletek tojásfestéshez
Tojásfestés hangulatjelekkel :)
Hagyományörző tojásfestési technikák
Lélegzetelállító húsvéti tojás origami technikával
Húsvéti tojásdíszítések -25 minta
Húsvéti tojástartó kosár papírfonással
A természet színei - festőlevek
Vidám receptek és tálalási ötletek húsvétra
Ha tetszett a bejegyzés és hasznosnak találtad, kérlek, oszd meg az ismerőseiddel is, megtisztelsz vele!
Csatlakozz te is a Színes Ötletek Facebook-közösségéhez, hogy első kézből értesülj a legfrissebb színes ötletekről! Ha még több kreatív ötletere szomjazol, kövess a Pinteresten is.
Iratkozz fel YouTube csatornámra, és nézd meg a legfrissebb videóimat is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.