A húsvét közeledtével egyre többen kerestek nálam tojásfestős ötleteket, legyen szó hagyományos vagy éppen modern mintákról. Az évek során már több bejegyzés is született itt a blogon e téma köré, de olyan igazi, átfogó nagy bejegyzést még írtam. Mivel amúgy is szeretek ilyen nagy gyűjteményeket készíteni, mert így minden egy helyen megtalálható, így nincs más hátra, mint hogy belekezdjek. Remélem, sokatok hasznára válik!
Hagyományos hímesek
A hagyományos mintákkal megírt/díszített tojásokhoz leginkább a természetes anyagokból előálllított színek passzolnak. Hiszem, hogy mind inkább ráhangolódhatunk az ünnepre, ha a festőleveket is mi magunk főzzünk, a színeket mi kísérletezzük ki a konyhában. A gyári festékekről így most nem is ejtenék szót, azokon úgyis szerepel a használatuk.
Természetes festőlevek
Egy korábbi posztomban sok-sok infót összegyűjtöttem a természetes festőnövényekről, hogy miből milyen színt kaphattok. Kattintsatok a képre!
Hagyományos festési technikák
Pár szó a tojásról
Ép, sima felületű tojások a legjobbak, év közben is lehet gyűjtögetni a szebb darabokat, aki rá tudja venni magát egy gyors reggeli rántotta előtt arra, hogy ne törje, hanem kifújja. Néhány évtizeddel ezelőtt még csak főtt tojásból készültek a hímesek, amit az ünnep alkalmával el is fogyasztottak, a kifújt tojásoknak viszont nagy előnye, hogy előre lehet velünk dolgozni, és el is tehetjük őket emlékbe.
Ahhoz, hogy ki tudjuk fújni, a tojást át kell szúrni hústűvel az alján és a tetején, de ilyenkor gyakran megrepedhet, ezért érdemes előtte csiszolópapírral megcsiszolni, és csak utána szúrni. A sárgáját is szúrjuk át, így már könnyen ki lehet fújni a tartalmát.
A tojásokat festés előtt alaposan meg kell tisztítani és szárítani. A tisztításhoz csak puha rongyot használjunk, hogy ne sérüljön a tojás felülete, mert akkor nem fogja be egyenletesen a festék.
Ha főtt tojásra szavaztok, alaposan meg kell főzni, legalább 20 percig.
1. Tojásírás (viasszal írt tojás)
Viasszal írt tojások készítéséhez mindenképpen szükség lesz írókára (népi nevei még gice, gica, kice, kesice, kandé, annyira szépen hangzanak). Ez nem más, mint egy darab bot vagy szőlővessző, melynek végére dróttal egy fémcsövecskét erősítünk. Elkészítését részletesen itt olvashatjátok el. A festéshez a méhviasz a legjobb, de bármilyen viasz megteszi. A festés lényege, hogy a forró méhviasszal az íróka segítségével mintát írunk a tojás felületére. Forrósítsuk fel a méhviaszt, ebbe mártogassuk az írókát, így vigyük fel a mintát a tojásra. Ezután tegyük langyos festékfürdőbe a tojást, így a viasszal letakart részt nem fogja be a festék. Festés után le kell olvasztani a viaszt (pl. sütőben, papírtörlőre fektetve), alatta látható marad a tojás eredeti színe, ez adja a mintát. Miután kivettük a sütőből, alaposan töröljük át. Zsírral vagy olajjal átdörzsölve szép fényes felületet kapunk.
Érdemes tudni, hogy magyar hímes tojások legfőbb jellegzetessége a tojásfelület mértani felosztása. A tojások osztókörökből állnak, a díszítmények ezekre az osztókörökre épülnek, vagy ezek metszéspontjaiból indulnak. A legjellegzetesebb magyar felosztás a nyolcmezős osztófelület. A tojásdíszek rendszeréről, osztókörökről itt bőséggel találtok mintákat.
Hazánk rendkívül gazdag tojásdíszítő motívumkincsei szinte kimeríthetetlenek, érdemes utánanézni kicsit a neten is, csodákra lehet bukkanni.
Viasszal írt tojásokhoz mintákat Antalné Tankó Mária Gyimesi írott tojások című gyűjteményében lelhettek, már csak kedvtelésből is érdemes megnézni, gyönyörű!
2. Berzselés (levélrátétes díszítés)
Ez a technika a legegyszerűbb a hagyományos festések közül és sajáttapasztalatom szerint a legszórakoztatóbb is. A képre kattintva készletesen elolvashatjátok az erről szóló posztomat.
3. Tojásfaragás (azsúrozás, csipketojás, áttört tojás)
Ez már egy lényegesen bonyolultabb, időigényesebb technika. Nagyobb, strucc vagy lúdtojásokon is alkalmatható. A tojásra felrajzolt mintát rögtön lehet is áttörni, de sok tájon viasszal yrják fel a mintát, majd ezután ecetben áztatva maratják egy darabig. Így a viasszal nem fedett terület elvékonyodik, és könnyebb lesz a faragás. A faragás gravírozógéppel történik, sok türelmet és kitartást igényel, de a végeredmény kárpótolja a fáradozást.
4. Karcolás
E technika előnye, hogy nem igényel különleges eszközöket, szerszámokat, bárki nekifoghat. Csupán egyenletes felületű, ép tojásokra, tojásfestékre és egy szikére, vagy vastag tűre van szükségünk. A lényege, hogy a színesre festett tojások felületén a mintát a festék lekaparásával hozzuk létre. Ha még nem vagyunk profik, ceruzával halványan előrajzolhatjuk a kívánt motívumot, hogy a végeredmény szép arányosan helyezkedjen el a tojáson. A festéket vékony vagy vastagabb vonalakban is kaparhatjuk, sőt, színátmeneteket is látrehozhatunk. (további érdekességek erről a technikáról a varázsporon olvashatók!)
Ezt a videót is mindenképpen ajánlom a figyelmetekbe, három tojásdíszítő mester avatja be a nézőket művészetük rejtelmeibe. Megnézhetiek, hogyan készül az írókázott és a faragott tojás, és egy tojáspatkoló mester is megmutatja fantasztikus mesterségét. Varázslatos.
További hagyományos tojásfestési technikákról olvashattok még ebben a posztomban.
Modern díszítések
Ez már egy tarkabarka, vidám világ, itt teljesen szabadjára engedhetjük a fantáziánkat, legyen szó akár a színválasztásról, akár a mintakincsről, akár a választott technikáról. A teljesség igénye nélkül néhány gyönyörű ötletet mutatok:
Eddig még eszembe sem jutott magvakkal dekorálni, pedig önmagáért beszél, jó móka lehet.
Viasszal írva vagy egyszerű matricákat használva is kitakarhatunk mintákat a festés előtt.
Most lehet, hogy többen fanyalogni fognak, de kislányok nagy kedvence lehet a Hello Kitty tojás. És már a legkisebbek is könnyedén megrajzolhatják rá a mintát, a sikerélmény garantált!
Ugyanez a helyzet az Angry Birds tojásokkal is!
Ez kétséget kizáróan komoly alkotás, amely hagyományos módszeren alapul, ehhez méltón gyönyörű szép is. Először a megrajzolt minta mentén gravírozóval áttörték a tojáshéjat, majd 3D-s festékkel kiemelték a mintázatot. Végül egységes színre festették, és szalvétamotívummal díszítették.
És még egy nagy kupac ötlet:
Nem festős technika, de tetszetős mindkettő:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg az ismerőseiddel!
Csatlakozz te is a Színes Ötletek Facebook-közösségéhez, hogy első kézből értesülj a legfrissebb színes ötletekről! Ha még több kreatív ötletere szomjazol, kövess a Pinteresten is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.