A Szépművészeti Múzeum november 20-án szerdán, 18 órától este 10-ig meghosszabbított nyitvatartással várja az érdeklődőket a nagysikerű Múzeum+ esten, mely során a látogatók közelebbről is megismerhetik az európai civilizáció bölcsőjét, az ókori Mezopotámiát. Az érdeklődők meghallgathatják a kiállításhoz kapcsolódó, Zsuppán András újságíró által vezetett kerekasztal-beszélgetést, melynek résztvevői: a kiállítás kurátorai, Niederreiter Zoltán és Dulainé Roboz Erika, valamint Bácskay András történész és Kulisz Diána, az Egyiptomi Gyűjtemény munkatársa.
Az múzeumi este során különleges élmények várnak a táncművészet szerelmeseire is. A Román Csarnokban Batarita Mélykék című táncrituáléját láthatják, mely az édesvizű óceán urának, a bölcsesség és a művészetek istenének, a vezető istenhármas tagjának, Enkinek tesz felajánlást. Az istenség megszólítását követően sajátos erejükkel felruházva megelevenednek Enki jelképei, a madár, a vízfolyás és a kecske, hogy behálózzák a teret. Ezt követően Gergye Krisztián projekt-társulatának Áldozathozatal című – a Mezopotámia-tárlat monumentális domborműveit életre keltő – varázslatos performanszát is megtekinthetik.
A Múzeum időszaki- és állandó kiállítótereiben tematikus tárlatvezetések várják a látogatókat. Az alkotni vágyók, A sárkánykígyó oltalmában című kreatív workshopon vehetnek részt Marina Eszter vezetésével a Reneszánsz Csarnokban. Inspirálódjon a babilóni Istár-kapu, valamint a hozzá vezető Felvonulási út lenyűgöző mázastégla ábrázolásaiból, és készítse el saját darabját!
Érdemes tehát kikapcsolódni munka után a múzeum elragadó tereiben, ahol a lenyűgöző táncelőadások mellett, izgalmas tárlatvezetések, kerekasztal-beszélgetés, kézműves workshop, jazz szalon és ízletes falatok várják a látogatókat!
Istenek és démonok királysága - Mezopotámia Kr. e. 1000-500 | 2025. február 2-ig
Október 5-én nyílt, és egészen február 2-ig látogatható a Szépművészeti Múzeum Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című új időszaki tárlata, mely Magyarországon először nyújt átfogó képet az ókori Mezopotámia anyagi és szellemi kultúrájáról. A kiállítás több, mint 150 műtárgyát jelentős európai közgyűjtemények kölcsönözték a kiállításra, melyek közül néhány művet korábban még sosem adtak kölcsön.
A látogatók testközelből tekinthetik meg a babilóni felvonulási utat és az Istár-kaput díszítő, sárkányt és oroszlánt ábrázoló lélegzetelállító mázastégla-díszeket, híres domborműveket, a démonvilág alakjait megjelenítő bronz, kő és terrakotta szobrokat, amuletteket, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotásokat. A korszak egyik legjellemzőbb tárgytípusán, a különféle ásványokból és kőzetekből készült pecséthengerek miniatűr ábrázolásain a mezopotámiai istenvilág elevenedik meg. A tárgyi és képi források mellett a látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat, többek között a Babilóni teremtéseposz I. tábláját és a Bibliából is ismert asszír és babilóni királyok történeti szövegeit.
A kiállítás kurátorai: Dr. Niederreiter Zoltán, a MTA–ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoport vezetője és Dr. Roboz Erika, a Szépművészeti Múzeum munkatársa.
Jegyek, további információk a Szépművészeti Múzeum weboldalán, és a kapcsolódó Facebook-eseményen!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.