A karácsony közeledtével igyekszünk ötleteket adni mindazoknak, akiknek fejtörést okoz, milyen ajándékot válasszanak a gyerekeknek a szépség - hasznosság - fenntarthatóság metszéspontján. Sorozatunk első fejezetében az ovis korosztályra fókuszáltunk, a második részben az iskolás gyerekek szüleinek járunk a kedvében. Most is segítségül hívtuk Liánát, aki háromgyermekes anyukaként, DIY játékkészítőként, és a számos ökotudatos gyártó termékeit felvonultató Kicsivagyok Nagyleszek játékbolt tulajdonosaként újabb hasznos információkkal látott el minket.
A gyerekek nagyon gyorsan felnőnek, és sokszor sajnos a kelleténél korábban csöppennek bele a felnőttek világába, az élet idejekorán varázstalanodik számukra – ami akárhogy nézzük, a mi felelősségünk, szülőké. Az igazi gyermekkor nem ér véget 6-10 éves kor után sem, fontos, hogy a játék része legyen a nagyobb gyermekek mindennapjainak is. Ez támogatja őket abban, hogy amikor valóban rájuk szakad a nagybetűs élet, az akadályokat rugalmasan, határozottan, jó problémamegoldó képességgel kezeljék, és könnyen feldolgozzák a kudarcokat. Hovatovább a felnőtteknek sem árt egy kis móka, a folytatásban ajánlott játékokkal nemcsak a gyerekeknek szerezhetünk örömet!
A Djeco akció-reakció építőjátéka, a Zig@Go pontosságot, türelmet, fantáziát, és kreativitást igényel - a konstrukciós játékok kedvelőiknek biztosan nem okoz csalódást. Egy olyan pályát kell építenünk, aminek az első elemét mozgásba hozva az megmozdítja a sorra következőket is. Ha jól sikerült megépíteni, az utolsó elemet is akcióba tudjuk hozni. A játék nemcsak gondolkodásra késztet, de segít az ok-okozati folyamatok feltárásában is, fejlesztve a jó kézügyességet és megfigyelőképességet. A természetes alapanyagokból készített játék 25 és 48 darabos kiszerelés között többféle szettben kapható, mindegyikben egy-egy füzettel, ami segít a megépíthető pályák bemutatásában.
„Egy unalmas délutánon a férjemmel megpróbálkoztunk az egyik legegyszerűbb pálya megépítésével. A terv az volt, hogy gyorsan felveszem videóra, és mehetünk is – persze nem így történt. A tizenötödik próbálkozás környékén már nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek magunkon, mert kiderült, egyáltalán nem könnyű. Észre sem vettük, és a tíz percre tervezett programunk már másfél órája tartott, úgy belemerültünk a játékba. ITT megnézhetitek a videót róla."
A Djeco hivatalos videójából azért az is kiderül, hogy másképp is lehet ezt csinálni. De hát a játék a lényeg, ugye?
A Jenga egy jól ismert építő, pontosabban leépítő játék, aminek egyszerűségében rejlik a zsenialitása. Csak egy kupac egyforma építőelem, mégis nagyszerű szórakozást nyújt az egész családnak ovisoktól a nagymamákig. A Little Dutch termékekről általánosságban is elmondható, hogy a fenntarthatóság jegyében készült, maximálisan környezet- és gyermekbarát játékok.
A konstrukciós játékok sorából nem hagyható ki a már retrónak tekinthető Mesterlogika. Annakidején csak műanyagból készült pálya volt elérhető, aminél sorra törtek a bábuk. A GOKI Mesterlogika fa alapanyagú, strapabíró pálya, aminél ez már nem fordulhat elő. A tartósságon túl fontos szempont lehet vásárláskor, hogy a Goki termékek gyártói csak fenntartható európai erdőgazdálkodásból származó fát használnak, és az is célkitűzésük, hogy minél több termék újrahasznosítható legyen. A kétszemélyes játék során az egyikük eltakar egy általa kigondolt színsort, majd az ellenfél tippelgetve elkezdi kitalálni az elrejtett kombinációt. Vigyázat, a tippelés lehetősége véges!
Egy másik örök klasszikus fejtörő, a Tangramm egy nagyon egyszerű elemekből álló kínai eredetű játék, ami mára meghódította a világot. A játék fejleszti a konstruktív és a logikus gondolkodást, kreativitásra sarkall, és türelemre tanít. A játék tartalma 7 db natúr fa mértani alakzat, amiből több mint 6500 féle konfiguráció rakható össze. Ha ihletre van szükséged, csak nézd meg a dobozon a mintákat!
„Ismered a Tangram legendáját? Egy szerzetes tanítvány egyik feladata az volt, hogy megfesse a világ szépségét egy táblára. Ám miután a festmény elkészült, a tábla eltörött. A tanítvány minden igyekezetével próbálta újra négyzetalakban összerakni, ráébredt a világ csodálatos sokféleségére.”
A logikai játékok közül nem hagyható ki a 3D Kocka puzzle. Ez a kisméretű, hordozható játék kiváló unaloműző akkor is, ha utaztok vagy várakoztok valahol. Fejleszti a logikát, a kézügyességet, a problémamegoldó képességet – és egyáltalán nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik.
A Djeco mini sorozatának tagjai szintén jól jöhetnek utazáskor. A pici füzetecskék tele vannak feladványokkal és más kreatív tennivalóval, jó szórakozást nyújtva a telefon nyomkodása helyett, hiszen ezeket is épp olyan könnyen zsebre tudjuk vágni.
A személyes kedvenceken túl a listát még hosszan folytathatnánk. Ha szeretnétek további iskolásoknak való izgalmas és tanulságos játékok között válogatni, ITT megtehetitek - de ne felejtsétek, hogy a megfontolt választás fontos ugyan, de nem annyira, mint az idő, amit rászánunk a közös játékra. ("Igen, mindig ezt mondja, Mrs. Lipton!") Mi a magunk részéről már alig várjuk a családi társasozásokat, ami éppoly elmaradhatatlan eleme a karácsonyi ünnepkörnek, mint a bejgli.
Sorozatunk következő részében már a DIY játékoké lesz a főszerep! Tartsatok velünk itt, Facebookon, és Instagramon, hogy arról se maradjatok le! A Kicsivagyok Nagyleszek közösségi felületeit pedig ITT és ITT találjátok.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.