UPDATE! A rendkívüli érdeklődésre tekintettel a kiállítás szeptember 26-ig látogatható!
A Magyar Nemzeti Galéria a májusban nyitott Vágyott szépség - Preraffaelita remekművek a Tate gyűjteményéből című időszaki kiállítását a nagy sikerre való tekintettel meghosszabbította, így a közel száz lenyűgöző alkotást 2021. szeptember 19-ig láthatja a közönség. (Illusztráció: John William Waterhouse: Az orákulum tanácsára várva, 1884)
(John Brett: Britannia birodalma, 1880)
A Tate Britain – az 1500 utáni brit művészet legnagyobb nemzeti gyűjteménye – kollekciójában kiemelkedő jelentőségű helyet foglalnak el a preraffaelitáknak, a 19. század legnagyobb hatású brit művészeti mozgalma alkotóinak a művei. Az irányzatot átfogóan bemutató első nagy magyarországi tárlat közel negyven festményt és több mint félszáz grafikát mutat be ebből a világhírű és egyedülállóan gazdag gyűjteményből.
A preraffaelita mozgalom felvillanyozta a viktoriánus korszak brit művészeti életét. A londoni Királyi Művészeti Akadémia konzervatív oktatási elvei ellen lázadó, a merev szabályoktól elrugaszkodó fiatal művészek vásznain új témák, mélyebb tartalmak és ragyogó színek jelentek meg. A kezdetben titkos művészcsoport különleges szépségű, eleven, őszinte festészete ma is lebilincselő. A Preraffaelita Testvériség névválasztásával is jelezte, hogy a tagok a középkori és a kora reneszánsz, Raffaello előtti művészetet tekintik példaképnek. Természetábrázolásaikon, a Biblia, a történelmi események és az irodalom ihlette műveiken, valamint társadalmi kérdéseket is feszegető alkotásaikon a festészet tematikai és stiláris megújítására tettek kísérletet.
Dante Gabriel Rossetti: Szent György és Sabra hercegnő esküvője, 1857)
Az online és helyszíni tárlatvezetéseken a látogatók részletesebben is megismerhetik az angol mozgalom hátterét. A Vágyott szépséghez kapcsolódóan a mozgalom magyarországi hatását bemutató Az utópia szépsége. Preraffaelita hatások a századforduló magyar művészetében című kísérőkiállítás is megtekinthető a múzeumban.
Szeptember 18-án és 19-én mindkettő hosszított nyitvatartással 20.00 óráig látogatható!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.