A mai bejegyzésben a távoli Japánba kalauzollak titeket, hogy egy kis ízelítőt kapjunk a hagyományos textilfestés rejtelmeiből, amelyet gyűjtőnéven shiborinak neveznek. Teljes képet nem ígérhetünk, hiszen a shibori több mint száz ősi technikát foglal magába. Az üdítően egyedi és stílusos, dekoratív mintákat többféle módszerrel alkothatjuk meg, ebből mutatok most nektek néhány ámulatba ejtő fogást.
A shibori, avagy a japán batikolás számos módszerében a közös, hogy valamilyen szorításos technikával - ez lehet például kötözés, hajtogatás, öltés, fércelés, préselés, csomózás, csavarás, redőzés, gyűrés - a textil egy részét megóvjuk a festéstől. Az így létrejövő minták száma gyakorlatilag végtelen, érdemes hát bátran kísérletezni! Egyrészt, mert így hamar elsajátíthatjuk a fogásokat, másrészt könnyedén kikísérletezhetjük a nekünk leginkább tetsző motívumokat, mintákat.
Hagyományosan indigóval festették kékre a különféle természetes kelméket - például pamutot, lent - de napjainkban már más színeket és anyagokat is alkalmazhatunk.
Shibori technikákkal díszíthetünk ruhákat és kiegészítőket egyaránt, a látványos motívumok elsősorban sálakon, kendőkön, táskákon, ruhákon érvényesülnek.
Az öltözködés, a divat világa mellett a shibori visszaköszönhet a lakberendezésben is, pompás kiegészítői a modern, a skandináv, vagy éppen a naturális stílusú otthonoknak is. Terítők, függönyök, párnahuzatok mind-mind gazdagíthatók ezekkel az egyedi és különleges motívumokkal.
Ha kedvet kaptatok, bátran vágjatok bele! Amire mindenképpen szükségetek lesz hozzá:
- természetes fehér textilanyag (pl. pamut vagy len)
- színezék azaz indigó vagy textilesték
- gumikesztyű
- gumiszalagok, madzagok, cérnák, kötözőanyagok
- festőedények, tálak
- esetleg pálcák, csipeszek, falapok technikától függően
A galériában találtok néhány inspiráló ötletet és mintaalkotó módszert.
És néhány ötlet a YouTube-ról is:
Ha alaposabban elmerülnétek a shibori világában, szívből ajánlom figyelmetekbe a Cser Kiadó Shibori - Japán textilfestés című kötetét, amely tizenkét textilszínezési technikát ismertet, minden technikát három különböző variációban, hiszen a textilfestés világában nincsenek mereven követendő szabályok. A technikák, színezékek és hajtogatási módozatok tetszőlegesen keverhetők és párosíthatók, hogy sajátosan szép eredményt kapjunk. Minden színezési technikához tartozik egy konkrét, kipróbálható modell: az arashi technikával készített bevásárlószatyortól a merítéses technikával színezett ruháig.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.