Logo Pic
múzeum 2025. február 07.

A koralloid gyökerek története

A nitrogén nélkülözhetetlen elem az élővilág számára. Habár a légkörben kétatomos gázállapotban bőségesen rendelkezésre áll, az élőlények számára felvehető formája sokkal korlátozottabban érhető el. Közismert, hogy egyes növények „társbérlőik”, a nitrogén megkötésére képes mikroorganizmusok segítségével a légköri nitrogént is fel tudják használni. Az viszont kevésbé jól ismert, hogy a cikászok is ehhez az „elit” társasághoz tartoznak.

 Szerző: Erdei Boglárka (Ősnövénygyűjtemény)

 Az élő fosszíliaként is emlegetett cikászok csoportja a mezozoikumi élővilág fontos eleme volt. A flórában játszott szerepüknek köszönhetően ezek az ősi növények a dinoszauruszok fontos táplálékforrását is jelenthették. Azonban a mezozoikumi virágkor után számukra hanyatlás következett. Ma élő fajaik veszélyeztetettek, kizárólag trópusi-szubtrópusi területeken fordulnak elő. Ugyanakkor a modern cikászoknak van egy különleges képessége, amely egy fontos tápanyag, a nitrogén felvételéhez kapcsolódik.

 cycaspanzhihuaensis.jpg
A cikászok egy Kínában élő faja, a Cycas panzhihuaensis (fotó: Erdei Boglárka)

A nitrogén nélkülözhetetlen elem az élővilág számára. Légkörünk alapvető alkotórésze, bőségesen rendelkezésre áll kétatomos gázállapotban (N2).  Azonban az élőlények számára felvehető formája már sokkal korlátozottabban érhető el. A nitrogénfixációnak nevezett folyamat során egyes mikroorganizmusok (prokarióták) képesek a nitrogén molekula hasítására és az élőlények számára felvehető nitrogénforrássá alakítására. (Újdonság, hogy a kutatók felfedezték a nitrogénkötés képességét eukarióta szervezetekben is, és az ebben résztvevő sejtszervecskét nitroplasztnak nevezték el). A bioszféra nitrogén ellátása szinte teljes mértékben ezektől a nitrogénfixáló szervezetektől függ. A növények többsége a nitrogént nitrát- (NO3−), vagy ammónium-ion NH4+) formájában a talajból veszi fel. Egyes növények azonban a nitrogén megkötésére képes mikroorganizmusokkal szimbiózist alakítottak ki, amely lehetővé teszi számukra, hogy atmoszferikus nitrogént használjanak fel „társbérlőik” segítségével. Közismert a pillangósok (Fabaceae) nitrogén megkötő képessége, de más zárvatermő családokban, például a nyírfafélék (Betulaceae) és a rózsafélék (Rosaceae) között is találunk ilyen növényeket.

Kevésbé jól ismert, hogy a cikászok is ehhez az „elit” társasághoz tartoznak. Különleges, úgynevezett koralloid gyökereikben élő cyanobaktériumok (Nostoc, Calothrix) segítségével képesek az atmoszferikus nitrogén hasznosítására, így alacsony tápanyagtartalmú, sekély talajokon is megélnek. A koralloid elnevezés arra utal, hogy ezek a gyökerek korallra emlékeztető formájúak, a valódi gyökerekkel ellentétben felfelé nőnek, így sokszor a talajszint felett helyezkednek el. Abban is különleges a cikászok szimbiózisa, hogy a nitrogén aminosavak formájában kerül hasznosításra, szemben a többi nitrogénmegkötő szimbiózissal, amelyek esetében ez ammónia formájában történik. Igen valószínű, hogy a cikászok nitrogénmegkötő képessége szerepet játszott abban, hogy kréta végi hanyatlásukat követően, bár igen kis számban, de ma is jelen vannak a Föld trópusi-szubtrópusi vidékein, sokszor kietlen, szegényes élőhelyeken.

  cikasz2.jpg

A cikászok korallhoz hasonló formát mutató ún. koralloid gyökerei a normál gyökerekkel ellentétben felfelé nőnek (fotó: Erdei Boglárka)

 Egy több mint tíz éve indult nemzetközi kutatás, amelynek e cikk szerzője is részese lehetett, arra kereste a választ, hogy vajon a cikászok valaha élt képviselői rendelkeztek-e a ma élő fajokéhoz hasonló nitrogénmegkötő képességgel. A kérdés eldöntéséhez a kutatók hajdan élt cikászok leveleinek szenesedett anyagából végeztek izotópos vizsgálatot. A modern növények esetében ismert eljárás a nitrogén légkörben előforduló izotópjainak (15N/14N) arányát vizsgálja.

A nitrogénfixálók esetében a levél nitrogénizotóp aránya hasonló a légkörből mérhető arányhoz, szemben a talaj nitrogénforrását hasznosító növények esetében tapasztalható, a légköritől eltérő aránnyal. Számos cikász fosszília levélmaradványát elemezték a kutatók, a triásztól egészen kora miocén maradványokig. A mintában a nagyrészt kihalt fajok, nemzetségek mellett ma élő csoportok egykori képviselői is szerepeltek. Az eredmények azt mutatták, hogy ez utóbbiak nem a talajból fedezték nitrogén szükségletüket, rendelkezhettek a nitrogénfixálást lehetővé tevő szimbiózissal. Természetesen ezek csak előzetes eredmények, számos nyitott kérdés további kutatást igényel. Mindenesetre az a felfedezés, hogy a modern nemzetségek egykori képviselői már a korai kainozoikumban, több tízmillió évvel ezelőtt képesek lehettek a nitrogén megkötésére, választ adhat arra a kérdésre, hogy a zárvatermők előretörése mellett, hogyan tudtak a cikászok egyes csoportjai napjainkig fennmaradni. Az eredmények egy rangos folyóiratban (Nature Ecology & Evolution) jelentek meg.

 cikasz3.jpg

Egy kihalt nemzetség, a Dioonopsis levele Alaszka eocénjéből, a floridai természettudományi múzeum gyűjteményében (fotó: Erdei Boglárka).

Forrás: Kipp, M.A., Stüeken, E.E., Strömberg, C.A., Brightly, W.H., Arbour, V.M., Erdei, B., Hill, R.S., Johnson, K.R., Kvaček, J., McElwain, J.C. and Miller, I.M., 2023: Nitrogen isotopes reveal independent origins of N2-fixing symbiosis in extant cycad lineages. – Nature Ecology & Evolution 8: 57–69.

 

Vissza a címlapra
MNMKK - Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Kedves látogató! Segítünk utat találni a lájkolt féligazságok és tévhitek sűrű erdejében. Legyél az olvasónk, ha szereted a természetet, ha fontos, hogy védd, ha érdekel a tudomány, a természetrajzi gyűjtemények ismeretlen világa, és egyáltalán, minden, ami természet és múzeum!
Legjobban pörgő posztok
Az Empoli elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Danilo és Fagioli eltávolítása megrengette az öltözőt?
venember83 • 7 nap
A Como elleni mérkőzés
Apuleius • 1 nap
A poltavai csata - I. rész
Blogvendegszerzo • 2 nap
Összefogott a zenész szakma a Don Gatto ellen
sunthatneversets • 7 nap
Cikkek a címlapról
Pár új mag és dughagymák
Tegnap megint hoztam pár magot. Korai karfiol magért mentem be a boltba, mert sajnos nem kelt ki, amiket vetettem palántának. Ezért vettem másikat és hoztam még korai káposztát is, mert az nem volt itthon. Illetve hoztam még őszirózsát is. Tavaly abból se kelt ki egy szem sem, pedig rengeteg magot…
Portugál Esküvők: Hagyományok, Szokások és Ünnepi Pillanatok
A portugál esküvők gazdagok hagyományokban és kulturális elemekben, amelyek generációkon át öröklődtek. Bár a modern világ hatására néhány hagyomány átalakult, a portugál esküvők még mindig megőriznek számos tradicionális elemet. Ebben a cikkben bemutatjuk a tipikus portugál esküvő hagyományait, a…
>