Augusztus 29-e minden évben különleges nap a fotográfia hazai szerelmeseinek: ekkor ünnepeljük ugyanis a magyar fotográfia napját, tisztelegve a fotóművészek előtt, akik munkájukkal gazdagították vizuális kultúránkat, és világszerte elismerést szereztek a magyar fényképészetnek. A jeles nap eredete 2003-ra nyúlik vissza, amikor először került megrendezésre annak apropóján, hogy 1840-ben Magyarországon ezen a napon készült el az első fénykép egy nyilvános eseményen. Vállas Antal és Veress Pál munkája az az első hazai dagerrotípia, ami egyben a magyar fotográfia kezdetét is jelölte. Azóta a fotográfia a művészet, a dokumentáció és az emlékezés fontos eszközévé vált hazánkban. (Illusztráció: Balogh Rudolf: Juhász kutyáival, c. 1930 © Magyar Fotográfiai Múzeum)
Az elmúlt évtizedekben számos olyan kiemelkedő magyar fotográfus hagyott nyomot a nemzetközi fotóművészeti palettán, mint André Kertész, Moholy Nagy László, Hoffmann Dezső, Robert Capa, Balogh Rudolf vagy Munkácsi Márton. Az ő munkáik nemcsak a technikai kiválóságot, hanem a történelmi és kulturális jelentőséget is tükrözik, ami a magyar fotográfia ismertetőjegyévé vált.
A Magyar Fotográfia Napja kiváló alkalom arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és értékeljük a képekben rejlő erőt, amely történeteket mesél, érzelmeket közvetít, és állja az időt. Ezen a napon nemcsak a múltat ünnepeljük, hanem a jelen és a jövő magyar fotográfusait is, akik továbbviszik ezt a gazdag hagyományt.
Ünnepeljük együtt a Magyar Fotográfia Napját, és mondjunk köszönetet mindazoknak, akik kamerájukkal maradandó nyomot hagynak a világban!
Képek forrása: Szépművészei Múzeum / VMFA Museum
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.