Az elmúlt években már többször bebizonyosodott számunkra, hogy a hajlandóság az úgymond kacatmentésre sokkal inkább általános szemléletmód, mintsem egy meghatározott hobbihoz kapcsolódó tevékenység. Ha valaki ilyen alapállásból nézi a világot, sokszor lát kitűnő alapanyagot olyasmiben, amit mások már szemétre dobnának; legyen az egy még megmenthető babaszék, ami némi kézügyeskedés árán sok éven át szerezhet még örömöt kis tulajdonosának, vagy épp egy viharvert, szétesett kerti kapu, aminek darabjait már a fáskamrába száműztük, hogy bográcsozáskor tegyen majd jó szolgálatot, és amelynek újjászületésében egyaránt szerepet játszott egy nyugdíjas asztalos, és a Sadolin Extreme tartós, öntisztuló lazúr. Olvassatok tovább!
A képek jól illusztrálják, hogy ez a fénykorában remekbe szabott, egy ügyes kezű asztalos keze munkáját dicsérő lengőajtó páros igazán viharvert állapotban került hozzánk. Ez valószínűleg szó szerint értendő, hiszen felületén a régi lazúrréteg már csak nyomokban volt látható, így az időjárás viszontagságait mindenféle védelem nélkül tűrte évek hosszú során át, mígnem szétesett. Bár szeretjük a kihívásokat, első ránézésre mi is inkább gyújtósként láttunk fantáziát a jól kiszáradt fenyődeszkákban, mintsem használható nyílászáróként. Némi fejvakargatás után konzultálni hívtuk nyugdíjas asztalos családtagunkat, visszaigazolná-e szakmai szempontok alapján, hogy az ismeretlen kolléga által korábban belefektetett munkát érdemes-e megbecsülnünk egy kis plusszal, amit ezúttal magunk végzünk el? Szerencsére nemcsak igent mondott, de egy kis segítséget is kaptunk tőle az újjávarázsolásban.
Eredeti formájában a páros ajtó néhány törött és néhány hiányzó elem miatt nem volt összeállítható, ráadásul méretét tekintve sem felelt volna meg, ezért a menthető elemeket egy kis kényszerű dizájnváltást követően összeillesztettük és faipari ragasztóval rögzítettük. Ezután a beszürkült felületek frissítése terén látványos eredményeket ígérő anyagot, a Sadolin Fresh-t vetettük be, ami egy felújító és fehérítő folyadék kifejezetten fához. Nálunk is találkozhattatok már vele, amikor két öreg szekrényként vettünk kezelésbe.
1. lépés - Friss színek könnyen és gyorsan
Ez a speciális folyadék lerövidítheti az előkészítés folyamatát lazúrozás előtt, hiszen mindössze néhány perc alatt visszaadja a beszürkült fafelületek eredeti színét. Az ajtót minden oldalán finoman átcsiszoltuk, portalanítottuk, majd egy hagyományos szivacs segítségével bedolgoztuk az anyagot. 10-15 percig hagytuk rajta, majd folyó víz mellett lemostuk és megvártuk, míg megszárad. Nézzétek csak, milyen élénk és egységes színt kaptunk!
TIPP! A lemosáshoz ideális a folyó víz, de ha olyan helyen dolgoztok, ahol épp nincs kéznél kerti slag vagy más megoldás, egy kiöntőből is adagolhatjátok a vizet, ahogy mi is tettük ezúttal. A munka során viseljetek gumikesztűt!
2. lépés - Alapozás
Alapozóként 1 réteg vizes bázisú Sadolin Base Plus-t használtunk, ami védelmet nyújt a farontó gomba és a kékgomba ellen, valamint fokozza a falazúr tapadását a felülethez. Bár egy plusz réteg lazúr fejében ezt a lépést akár ki is hagyhattuk volna, de mivel előző barkácsprojektünkből maradt készleten, és már 2 óra elteltével tovább dolgozhatunk a kezelt faanyaggal, inkább ezt a megoldást választottuk. Szerettünk volna mindent megtenni annak érdekében, hogy ez a sok mindent megélt ajtó a lehető legtovább bírja a gyűrődést, ha már megmentettük, és úgy gondoltuk, a fa védelme szempontjából talán megéri ez a kis plusz törődés.
Tipp! Felhasználás előtt alaposan keverjétek fel az alapozót, majd ecsettel vagy hengerrel hígítás nélkül, szálirányban hordjátok fel - akárcsak a lazúrok vagy festékek esetében!
3. lépés - Tartós lazúr és kihívások
Az időjárás szeszélyeinek kitéve, tető nélkül ázni-fázni rendkívüli igénybevételt jelent a faanyagoknak, ezért a gyártó egyik prémium termékével, a Sadolin Extreme vízbázisú lazúrral dolgoztunk, amit kifejezetten a fa védelmére, ellenálló, ugyanakkor esztétikus felületek létrehozására terveztek. Ez az innovatív bevonat nemcsak UV-álló, öntisztuló és vízlepergető képességekkel bír, de véd a penészgombától és a biokorróziótól is. Mivel alapoztuk a felületet, így csak két réteget hordtunk fel a lazúrból, köztük pedig alig több, mint fél órát kellett csupán várakoznunk. Ugyan az átvonhatósági idő függ a fa fajtájától, a festési körülményektől, és a hőmérséklettől - például puhafa felületeken az anyag könnyebben beszívódik és a bevonat gyorsabban szárad, míg keményfa kezelése során a száradási folyamat hosszabb ideig is tarthat -, de mindezzel együtt is egy igazán időtakarékos alapanyaggal dolgozhattunk.
A tennivalókat egy videóban is összefoglaltuk!
Tudtátok? A StayClean® technológiával kezelt felületekről a vízcseppek a hidrofil hatás révén egyszerűen legördülnek, ráadásul magukkal sodorják az olyan, a felületre rakódó környezeti szennyeződéseket mint a kosz és a por, így azok nem tudnak megtapadni a bevonaton. Az aktív részecskék segítségével voltaképpen öntisztulóvá válik a felület.
Közismert, hogy Murphy mindig figyel a kültéren munkálkodókra, pláne, ha rendkívül kevés időt tudnak csak beosztani az adott feladatra, így áztunk a legutóbbi kerítés- és korlátfestéskor is. Most sem ért tehát meglepetésként, hogy miután végeztünk, felszereltük a tartóoszlopokat és a helyére akasztottuk régi-új ajtónkat, nemsokára le is szakadt az ég. Szerencsére a tapasztalatunk abszolút igazolta a gyártói leírást, miszerint a Sadolin Extreme már 2 óra múlva esőálló bevonatot képez, és elégedetten szemléltük a leguruló vízcseppeket a frissen kezelt felületen.
Ez volt tehát a pinceajtóként újjászületett kerti kapu története. A rászánt munka végül kétszeresen is meghálálta magát: egyrészt mindig öröm, ha valamit meg tudunk menteni az enyészettől, másrészt most már mindenféle aggodalom nélkül fogadhatjuk a látogatóba érkező gyerekeket, hiszen a megújult külcsín mellett az ajtó arról is gondoskodik, hogy játék közben ne tévedjenek a kicsik a pincébe vezető meredek lépcsőre. Járjatok ti is nyitott szemmel, megéri!
A saját kezűleg végzett kisebb-nagyobb felújításokkal kapcsolatos legfrissebb posztjainkat ITT találjátok. Ha tetszett a cikk, követhettek minket Pinteresten, TikTokon, Facebookon és Instagramon is, hogy a következőről se maradjatok le!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.