Számomra kiemelten fontos, hogy háztartásunk a lehető legkevesebb hulladékot termelje, ezért - és mert nehezen válunk meg régi kedvenceinktől - szinte folyamatosan néhány polcnyi válogatott ruhaféle várja, hogy valami új funkciót találjunk nekik. A mennyiségi utánpótlás pedig folyamatos, hiszen sok minden érkezik a baráti körből is, feltételezve, hogy talán így megússzák a hulladékgyűjtőt ezek a textilek. Jó pár ilyen projektről beszámoltunk már nektek is ebben a témában, ma ezek sorát gyarapítjuk. Egy makacs folttal pecsételt, de amúgy cuki állatfigurás pólóból készítettem vékony, kifordítható pamutsapkát. Legjobb esetben is középhaladó hobbivarróként szeretném jelezni, hogy nem a profik babérjaira áhítozom, viszont azoknak, akik hozzám hasonlóan alap varrótudással rendelkeznek, talán hasznára válik a beszámolóm.
Az egész ott kezdődött, hogy volt egy kisebb darab kiváló minőségű lámás, puha és rugalmas futter anyagom, amihez sikerült választanom némi maradék, de színben tökéletesen hozzáillő rugalmas passzét is azzal az elhatározással, hogy kisebbik lányomnak varrjak belőle egy tavaszi nadrág-sapka szettet. Mivel egy centiméter fölösleg sem maradt volna hibázásra, így tanulva néhány korábbi félresikerült munkából, készítettem egy prototípust, amihez elővettem az említett szekrényből egy állatos, és egy színben hozzáillő narancssárga pamutpólót, mondván, hogy ezekért kevésbé kár. Így meg főleg, hogy végül is minden a terveim szerint sikerült.
Megnéztem néhány szabásmintát és azok alapján alakítottam ki, hogy milyen fazont szeretnék. Egy aktuálisan hordott sapkánál körülbelül 1-1,5 centiméterrel nagyobbra vettem a méretet, hogy még sokáig jó legyen. A célszemély egy 16 hónapos, vékony alkatú kislány, ami támpont lehet, ha valaki a rajz alapján szeretné megvalósítani - de a fejkörméret szerint bárki kedvére alakíthatja a szabásmintát.
Az alakzatot duplán és egyben szabjuk ki! Mivel a mintás oldalon kisméretű pólóból dolgoztam, azt csak két darabból tudtam megoldani, de a narancssárga anyagnál láthatjátok, hogy nem szükséges középen kettévágni, ezáltal csak egy varrás lesz a hosszanti oldalon. Fontos, hogy ha az anyag, amivel dolgozunk, csak egy irányban nyúlik, az a sapka szélessége legyen.
Mindkét anyagot a jelölt részen varrjuk végig vagy az egyik, vagy mindkét oldalon, annak függvényében, hogy sikerült-e egy darabból kiszabni.
Forgassuk át az anyagot és varrjuk össze a sapka tetejét is! Mind a külső, mind a belső résznél ugyanígy járjunk el.
A belsőnek szánt darabot - ami nekem a narancssárga - fordítsuk a színére és bújtassuk a továbbra is visszáján hagyott külsőbe. Igazítsuk el a sarkokat, helyezzük a varrást varrásra.
Varrjuk körbe egy nagyjából 4 centiméteres szakasz kivételével, amin keresztül kifordítható. Tegyük is meg!
Igazítsuk a belsőt a külsőbe, hasonlóképpen, mint az előbb tettük, csak most már mindkét anyag színét látjuk. Ezután rejtett öltésekkel zárjuk le a kihagyott nyílást.
Rögtön két sapkát nyertünk, hiszen ha szeretnénk, használhatjuk kifordítva is, mivel ennél a módszernél belül sem látszanak varratok.
Itt már nem volt megállás, elkészítettem az eredeti terv szerinti szettet is, de azért a vadállatos sapka is a tavaszi kollekció része lesz!
Ha ti is készítettetek már hasonlót vagy más módszerrel használtatok fel kidobásra szánt textileket, mutassátok meg nekünk a Színes Ötletek Alkotói Csoportjában, szívesen látjuk!
Követhettek minket Facebookon és Instagramon is, ahol további ötletekkel találkozhattok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.